Denník N

Jahnátkove zákony musia opraviť, z obchodov zmiznú tabule

Ľubomír Jahnátek šéfoval ministerstvu pôdohospodárstva, keď sa tam rozdávala na projekty pre vidiek miliarda eur. Foto N – Tomáš Benedikovič
Ľubomír Jahnátek šéfoval ministerstvu pôdohospodárstva, keď sa tam rozdávala na projekty pre vidiek miliarda eur. Foto N – Tomáš Benedikovič

Poslanci budú znovu schvaľovať zákon o nadobúdaní pôdy, aj zákon o potravinách.

Bývalý minister pôdohospodárstva Ľubomír Jahnátek (Smer) ich roky obhajoval. Nechcel pripustiť, že by sa zákony, ktoré boli z dielne jeho ministerstva, mali zmeniť.

Zastával sa ich dokonca aj vtedy, keď už k nim posielala vážne výhrady Európska komisia a hrozila Slovensku možným súdom.

Jahnátkova nástupkyňa vo vedení ministerstva Gabriela Matečná (SNS) chce niekoľko právnych noriem, ktoré kritizoval nielen Brusel, ale aj opoziční politici či obchodníci, rýchlo zmeniť. Na webe ministerstva sa už objavili informácie, ktoré zákony to budú a ako by sa mali upraviť.

Tabule z obchodov zmiznú

Z týchto informácií je jasné, že po niekoľkých rokoch skončia tabule, ktoré informovali o percentuálnom podieli slovenských potravín na celkovom predaji v najväčších reťazcoch. Obchodníkom, ktorý majú vyšší obrat ako 10 miliónov eur ročne tak odpadne povinnosť dva razy do roka zasielať detailné podklady o predaji potravín vo vyše dvoch desiatkach kategórií ministerstvu pôdohospodárstva.

Tieto tabule 

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie