Denník N

Kde všade robia Kaliňák s Ficom v prípade Bašternák chybu (10 bodov)

Foto N – Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Neexistuje dôkaz o tom, že minister vnútra ovplyvňoval vyšetrovanie v kauze Bašternákovej vratky, no bráni sa tak, ako keby to tak bolo.

1. Namiesto faktov od začiatku protiútok

Hoci v prípade Ladislava Bašternáka išlo od začiatku o vážne podozrenia, Robert Kaliňák s Robertom Ficom ich okamžite zhodili zo stola.

Keď Denník N a Trend v marci informovali, že polícia pod dozorom špeciálneho prokurátora poriadne nevyšetrila podozrenia z daňového podvodu, Kaliňák ako minister vnútra nevyužil obvyklú a prirodzenú reakciu v zmysle „Ďakujem vám za upozornenie, dám to okamžite prešetriť“.

Úrad vlády, na ktorom vtedy prebiehali rokovania o tom, kto bude ministrom, namiesto toho odpovedal obviňovaním opozície a média: „Je evidentné, že páni Matovič a Lipšic sa v spolupráci s protivládnym Denníkom N snažia šírením nezmyslov rozbiť vznikajúcu koalíciu. Nedokážu sa zmieriť s tým, že vzniká vláda zo štandardných strán, a opäť sa vracajú k politike očierňovania bez akýchkoľvek dôkazov.“

Z ministerstva vnútra odpísali, že „nejde o nič iné ako len o pokračovanie snáh o podlé zdiskreditovanie vedenia rezortu“.

Politici Mosta-Híd neskôr tvrdili, že pri rokovaniach žiadali aj Kaliňákov koniec, ten sa však stal ministrom vnútra aj v tretej vláde Roberta Fica.

2. Chránili zodpovedných miesto povolania policajnej inšpekcie

Ak by Kaliňák poďakoval za informovanie o podozreniach a mal by záujem ich poriadne vyšetriť, ako prvý by musel dať podnet na inšpekciu na vyšetrovateľku Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) Tatianu Ujváryovú.

Tá osem mesiacov preverovala trestné oznámenie Kriminálneho úradu finančnej správy, aby ho odmietla bez začatia trestného stíhania vo veci. Na výsluch nezavolala ani Bašternáka.

Keď vyšetrovateľke predávajúci Peter Hrkotáč z firmy Rent and Wash povedal, že za sedem bytov dostal zaplatených 12 miliónov eur, lebo „keby nedostal, určite by si to pamätal“, uspokojila sa s takouto odpoveďou.

Keď sa pýtala, prečo byty boli také drahé, a dostala odpoveď, že Bašternák chcel luxusné vybavenie vrátane obrazov a príborov, stačilo jej to.

Práve po tomto nákupe Bašternák požiadal štát o vrátenie DPH vo výške dvoch miliónov eur a dostal ju.

Pritom už vtedy existovali zákony proti praniu špinavých peňazí a povinné hlásenia o neobvyklých operáciách.

Nad celou kauzou vykonával dozor špeciálny prokurátor Dušan Kováčik, ktorý zastavenie stíhania odobril.

Kaliňák na otázky, prečo sa neobrátil na inšpekciu, neodpovedá.

3. Nevedia vysvetliť, prečo nepodali sťažnosť

Keď vyšetrovateľka Ujváryová zastavila stíhanie, Kriminálny úrad finančnej správy napísal voči tomuto rozhodnutiu sťažnosť, kde uviedol ďalšie podozrenia. Nikdy ju však neodoslal.

Prečo ostala sťažnosť v šuplíku? Kto o tom rozhodol? Na toto finančná správa pod vedením Františka Imreczeho (nominant Smeru) nevie už viac ako dva mesiace jasne odpovedať.

Tvrdí, že to bolo za bývalého vedenia kriminálneho úradu (po kauze sa celý vymenil) a že to nebola ich povinnosť.

Ak sa však dozvedeli veci dôležité pre trestné konanie, ich povinnosť to bola a prikazoval im to zákon.

Finančná správa nevie poriadne odpovedať ani na otázky, prečo daňové kontrolórky celú transakciu odobrili, vyplatili vratku a prečo už neprebehla kontrola pri vyplácaní ďalších vratiek za osem miliónov eur.

Namiesto toho len zahmlievajú, tvrdia, že vtedy „nefungovala analytika“. Žiadnu veľkú analytiku na takýto postup, ktorý vyzerá ako jednoduchý trestný čin, však netreba.

4. Kto sa zachoval správne?

Generálny prokurátor Jaromír Čižnár ako jediný zareagoval tak, ako po vypuknutí kauzy mal.

„V súvislosti s rozhodovaním vyšetrovateľky je potrebné uviesť, že táto vychádzala zo vtedy zhromaždených dôkazov, predovšetkým zo záverov daňovej kontroly, ktorú nikto nespochybnil. Z vašich doterajších otázok vyplýva, že v súčasnej dobe disponujete písomným materiálom, ktorý asi vyšetrovateľka v dobe vyšetrovania predmetnej trestnej veci nemala,“ napísal Denníku N špeciálny prokurátor Dušan Kováčik na otázky ešte pred zverejnením prvého článku o celej kauze.

Dokumentom, ktorý podľa neho nemali, bola práve nikdy neodoslaná sťažnosť z Kriminálneho úradu finančnej správy. Tá síce uvádza bližšie podrobnosti a upozorňuje na ďalšie nezrovnalosti v celom vyplácaní vratiek Bašternákovi, na riadne vyšetrenie prípadu však úplne postačovalo samotné trestné oznámenie kriminálneho úradu, ktoré polícia mala.

Generálny prokurátor, ktorý sa doteraz vyhýbal akémukoľvek posudzovaniu Kováčikovej práce (napríklad odmieta preskúmať jeho postup v kauze Gorila), hoci mal na to zo zákona nárok, v tejto kauze rozhodol, že sa na postup polície z roku 2014 pozrú.

Výsledok preverovania zatiaľ nie je známy.

5. Kde na to Ficovci berú?

Teraz prejdime k premiérovi a k jeho podnájmu u Ladislava Bašternáka v luxusnom komplexe Bonaparte.

Robert Kaliňák hovorí, že s Bašternákom sa roky nerozprával a že nikto neskúma, kto je pri podobných prenájmoch bytov majiteľom bytu. Podozrenie, že Bašternáka chránil štát na objednávku špičiek Smeru, však nezmizne minimálne dovtedy, kým Robert Fico nevysvetlí, odkiaľ berie peniaze na nájomné bytu v Bonaparte a prečo si ho vôbec prenajíma.

Plus 7 dní odfotografoval Fica, ako kontroluje stavbu bytovky Bonaparte s Bašternákom už v roku 2010 aj v roku 2011.

V roku 2012 Fico vyhlásil, že sa do Bašternákovho bytu sťahuje a bude platiť 2850 eur mesačne. Premiérsky plat je takmer 4-tisíc eur.

Denníku SME premiér ešte v roku 2012 ukázal daňové priznanie manželky za predchádzajúci rok, z ktorého vyplývalo, že vtedy zarobila o niečo viac ako Fico. Práve jej príjmom premiér vysvetľoval, že si môže nájom dovoliť.

Dnes ponúkajú realitky oveľa menší byt v Bonaparte na prenájom za 4500 eur mesačne. Prečo platí Fico tak málo? A aké bolo daňové priznanie jeho manželky za posledné štyri roky?

V skutočnosti hlavná otázka pri jeho nájme znie: naozaj ho riadne platí? Dôveryhodné odpovede na tieto otázky podložené dokumentmi chýbajú a Fico ich odmieta poskytnúť.

6. Prečo sa neodsťahuje?

Ak by sme aj Ficovi verili, že byt si iba prenajíma a vlastne ani nevedel, kto je Bašternák, pričom mu to ani jeho ochranka a tajná služba pri sťahovaní nezistili, dnes už to vie. Býva v byte človeka podozrivého z vážnych daňových podvodov.

Aj samotný Kaliňák povedal, že vyšetrovanie Bašternáka rozšírili o ďalšie možné vratky.

Pri známych podozreniach už predseda vlády nemá ako vysvetliť, prečo by u takéhoto človeka zostával bývať, a mal by sa z komplexu, kde vlastní byt napríklad aj Ján Počiatek, odsťahovať.

Prenajať si zodpovedajúcu nehnuteľnosť a platiť v nej riadne nájomné nemôže byť problém.

7. Priveľa spoločných známych

Kaliňák síce tvrdí, že sa s Bašternákom už roky nezhováral, no obchodný register ukazuje, že cez svojich bývalých kolegov má k nemu blízko.

Bašternákovu firmu, ktorá vlastnila nehnuteľnosť v dome vedľa Kaliňáka, prevzal Kaliňákov bývalý kolega Marek Turčan.

Ten istý Turčan je teraz s Bašternákom a s Ľubomírom Múčkom, ktorý zasa pracoval pre podpredsedu parlamentu Martina Glváča (Smer), za developerským projektom na Vajnorskej ulici v Bratislave.

Obaja vysoko postavení politici Smeru pre Nový Čas povedali, že s tým nemajú nič spoločné.

Ešte bližšie ako ku Kaliňákovi mal podnikateľ Bašternák k Jánovi Počiatkovi, už bývalému ministrovi dopravy, ktorý po voľbách nedostal miesto vo vláde, odišiel z parlamentu a stiahol sa z politiky. Na Donovaloch vlastnia Počiatek a Bašternák rovnaké susedné chalupy a spoločne vlastnia príjazdovú cestu k nim.

8. Svet „kešu“

„Pred štyrmi rokmi to bol analógový svet, svet ‚kešu‘, svet, keď sa platili veci,“ reagoval Kaliňák na Bašternákovo tvrdenie, že za byty platil dvanásť miliónov eur v hotovosti. Podnikateľ to totiž pred pár dňami tvrdil polícii na výsluchu.

V dobe, ktorú minister vnútra nazýva „svet kešu“, však už platili zákony na ochranu proti praniu špinavých peňazí a povinné hlásenie neobvyklých obchodných operácií, medzi ktoré patrí aj platba takou veľkou hotovosťou.

Bašternákova odpoveď ukázala, že polícia sa na preverovanie podľa tejto legislatívy aj podľa zákona o preukazovaní pôvodu majetku, ktorý presadil Smer, pri Bašternákovi vykašľala.

9. Nevydarený pokus o obranu Lipšicom

Nie ja kryjem Bašternáka, ale Daniel Lipšic, vyhlásil v utorok Kaliňák v reakcii na to, že opozícia sa ho rozhodla odvolávať.

Novinárom povedal, že aj v roku 2011, keď bol riaditeľom finančnej správy nominant SDKÚ Miroslav Mikulčík a ministrom financií Ivan Mikloš, Bašternákovi štát vyplatil vratku 3,6 milióna eur bez daňovej kontroly.

Podrobnosti o tom, za akých okolností sa tak stalo, však minister vnútra odmieta poskytnúť. Nedá sa tak preveriť, o aký obchod išlo a či aj tu existovalo podozrenie, že peniaze sú fiktívne.

Kauza sa navyše ani len nedostala na políciu, takže Lipšic s ňou vlastne nič nemal.

10. V neohroziteľnej pozícii bol aj Pavol Paška

Viacerým politikom Smeru sa Kaliňákovo správanie aj angažovanie sa v kauze nepáči. O jeho odchode však nikto nahlas nehovorí. Straníci sa boja, že za Roberta Fica nemajú lepšiu náhradu.

Hoci Kaliňák nedosahuje Ficovu popularitu (502 345 preferenčných hlasov v posledných voľbách), je jasnou dvojkou, pretože nikto iný nedosahuje ani takú popularitu, akú mal vo voľbách Kaliňák (357 018 preferenčných hlasov).

Silnú pozíciu mal však v Smere aj Pavol Paška (273 540 v roku 2012), ktorý po kauze CT odišiel z funkcie predsedu parlamentu.

A kým Kaliňák na tlačových konferenciách musí vysvetľovať prípad Bašternák, trojka Smeru Peter Pellegrini (193 420), na ktorého Fico počas svojej choroby preniesol časť svojich kompetencií a nechal ho aj predniesť programové vyhlásenie vlády, zverejňuje na Facebooku usmiate video z lietadla o tom, ako sa teší, že 1. júna vznikol jeho nový úrad, a z Bruselu pozdravuje svojich kolegov, ktorých vo štvrtok rád uvidí v práci.

 

Robert Kaliňák

Teraz najčítanejšie