Denník N

Päť príkladov, ako si konšpiračné weby vymýšľajú

Konšpiratívne médiá v spojení s existenciou antisystémovej Kotlebovej strany robia Slovensko hnedým. Takúto jednoduchú rovnicu nedávno zostavil grafik a publicista Jakub Goda.
Konšpiratívne médiá v spojení s existenciou antisystémovej Kotlebovej strany robia Slovensko hnedým. Takúto jednoduchú rovnicu nedávno zostavil grafik a publicista Jakub Goda.

Stačí na internete objaviť vhodný článok, primyslieť si kontext a razom máte záver, že Slováci páchajú samovraždy vinou politiky alebo že NATO chystá útok na Rusko.

Konšpiračné alebo, ak chcete, alternatívne weby pôsobia profesionálne. Majú čistý dizajn, vedia, aký titulok funguje, venujú sa témam, ktoré sa týkajú celej spoločnosti. Ich administrátori zároveň dokážu tieto témy podať zrozumiteľným spôsobom.

Nepripravený čitateľ môže ľahko získať dojem, že ide o seriózne médiá, ktoré pracujú podobne ako bežné spravodajské portály – s tým rozdielom, že píšu pravdu, ktorú ostatní zamlčujú.

Hlavnespravy.sk, Panobcan.sk, Slobodnyvysielac.sk a ďalšie spriaznené weby nešíria vyložené výmysly. Nenapíšu, že lietadlá CIA zhadzujú Slovákom na hlavy chemikálie, alebo že Američania nikdy nepristáli na Mesiaci.

Na stránkach publikujú aj množstvo správ, ktoré preberú z tlačových agentúr, ako je TASR. Medzi ne však každú chvíľu vložia článok, v ktorom je pôvodná informácia viac či menej šikovne upravená, aby nadobudla nový rozmer.

Čítali ste v posledných týždňoch, že Briti by sa radi presťahovali na Sibír, že NATO chce vymazať Rusko z mapy alebo Slováci pre politiku páchajú samovraždy? Ak áno, zaradili ste sa, možno nevedomky, do zástupu ich čitateľov.

Konšpiračné weby oslovujú aj ľudí, ktorí na ne aktívne nechodia. Stačí im Facebook a vplyvní sympatizanti ako Boris Kollár, ktorí takéto články sami šíria na sociálnych sieťach.

Pri pozornom čítaní však nezriedka vyjde najavo, že titulok nezodpovedá realite, že niekomu pripisujú výrok, ktorý nepovedal, alebo obyčajnú internetovú anketu vydávajú za reprezentatívny sociologický prieskum.

Vybrali sme päť konkrétnych článkov, ktoré ilustrujú, aké techniky využívajú české a slovenské konšpiračné weby.

 

1. NATO chce zlikvidovať Rusko

Z pohľadu Kremľa vyzerajú konflikty, do ktorých prezident Vladimir Putin zatiahol Rusko, vždy rovnako: agresorom je Západ, Rusko je len nútené sa brániť. Tento výklad je bežným javom aj na slovenskom internete.

Server Hlavné správy začiatkom mája publikoval hojne zdieľaný text s titulkom: Západ nakoniec povedal pravdu, želá si totálnu likvidáciu Ruska.

Článok podpísaný Branislavom Krasnovským sa odvolal na slová amerického generála Curtisa Scaparrottiho, nového veliteľa vojsk NATO v Európe. Z jeho prejavu malo vyplynúť, že „Západ si želá koniec a rozpad Ruska“.

Západ nakoniec povedal pravdu želá si totálnu likvidáciu Ruska Hlavné správy
Výrok „hrozbou pre NATO je znovuobrodené Rusko“ dokázali Hlavné správy posunúť tak, že NATO vlastne túži po totálnej vojne s Ruskom.

Hlavné správy svojím článkom zaujali aj ostatných. Ich „zistenie“ následne prevzalo internetové rádio Slobodný vysielač a niektoré ďalšie weby zo zoznamu stránok s nedôveryhodným obsahom, ktorý zostavuje projekt Konšpirátori.sk.

Článok o údajne agresívnom postoji NATO voči Rusku sa vďaka tomu šíril slovenským i českým internetom.

Západ nakoniec povedal pravdu – želá si totálnu likvidáciu Ruska – Hlavné správy Slobodný vysielač

O čo v skutočnosti išlo? Hlavné správy sa so svojimi kolegami spoliehali na to, že čitateľ nebude text čítať pozorne a automaticky si osvojí tézu, ktorú napísali do titulku.

V celom článku totiž nenájdete výrok amerického generála, z ktorého by sa dalo odvodiť, že túži po „totálnej likvidácii Ruska“.

Americký generál v skutočnosti hovoril úplne inak. Aj samotné Hlavné správy v úvode odkázali na článok tlačovej agentúry SITA, ktorá tiež informovala o generálovom prejave.

Rovnaká správa ale úplne iný titulok. Podľa serveru webnoviny.sk, ktorý spadá pod agentúru SITA, generál hovoril hlavne o význame NATO.
Rovnaká správa, ale úplne iný titulok. Podľa servera webnoviny.sk, ktorý spadá pod agentúru SITA, generál hovoril hlavne o význame NATO.

Pokiaľ by si naň čitateľ klikol, dozvedel by sa, že generál hovoril skôr o tom, že vidí nárast mocenských ambícií Ruska. „Rusko je veľmi aktívne na východnej Ukrajine. Nevidím žiadny náznak toho, že by sa to malo v krátkom čase zmeniť, a ani to neočakávam,“ povedal generál podľa agentúry SITA.

Zároveň vyhlásil, že NATO by malo zvážiť, akými zbraňami môže podporiť Ukrajinu, aby mohla „s úspechom brániť svoje územie a svoju zvrchovanosť“.

Toto generálovo konštatovanie znie tak banálne, že väčšina bežných spravodajských serverov venovala jeho prejavu len minimálnu pozornosť.

Ako teda dospeli Hlavné správy k záveru, že NATO chce zlikvidovať Rusko? Facebooková skupina Dezinformácie, hoaxy a propaganda zistila, že celý text je takmer doslovným prekladom článku z ruského servera Regnum.ru, ktorý bol publikovaný o štyri dni skôr.

Jeho šéfredaktor Modest Kolerov (Hlavné správy ho premenovali na Korelova) v ňom interpretuje Scaparrottiho prejav ako dôkaz, že „USA a NATO potrebujú zvýšiť pripravenosť na zásah voči Rusku“. Titulok teda odkazuje na názor Kolerova a nie na to, čo vyhlásil americký generál.

Запад наконец сказал правду он хочет уничтожения любой России ИА REGNUM

Modest Kolerov v skutočnosti nie je nezávislý glosátor či analytik. Pred desiatimi rokmi pracoval ako riaditeľ kancelárie ruského prezidenta pre medziregionálne a kultúrne styky, neskôr sa stal šéfom informačnej agentúry Regnum.

V pobaltských štátoch ho napríklad obvinili z podvratnej činnosti. Kolerov spoluorganizoval súťaž politických karikatúr, v ktorej bolo Lotyšsko vykreslené ako fašistický štát.

„Následne sa v Lotyšsku stal nežiaducou osobou,“ poznamenala skupina Dezinformácie, hoaxy a propaganda s odkazom na starší článok ruského servera gazeta.ru.

Bývalého zamestnanca Kremľu Modesta Korelova obviňujú Lotyši z podvratnej činnosti, napísala pred štyrmi rokmi ruská Gazeta.
Bývalého zamestnanca Kremľa Modesta Korelova obviňujú Lotyši z podvratnej činnosti, napísala pred štyrmi rokmi Ruská gazeta.

Pre Hlavné správy je však Kolerov dostatočnou autoritou, aby interpretoval, čo vlastne chcel americký generál vo svojom prejave povedať.

„Vďaka vyhláseniam generála sa ukázalo v celej nahote, že Západ nepotrebuje a ani si neželá žiadne Rusko. Že pre Západ je najideálnejším riešením totálna smrť Ruska a je jedno, či na jeho čele budú stáť západní zradcovia a agenti, alebo či bude celá vláda Ruska zložená z homosexuálov,“ vysvetlil Kolerov v článku Hlavných správ.

 

2. Demokracia nefunguje, ľudia volia samovraždy

Server Panobcan.sk si vymyslel jednoduchý vzorec. Ak niekto na Slovensku spácha samovraždu, prípadne sa o ňu pokúsi, vždy za to

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Prečítajte si knihu od Vladimíra Šnídla: Pravda a lož na Facebooku

Viac

Hoaxy a propaganda

Teraz najčítanejšie