Denník N

Sudcovia často chránia páchateľa zneužívania, nie dieťa

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Systém sa zmene bráni, lebo kde je bordel, tam je bezpečne, povedala Ida Želinská na diskusii Denníka N.

„Aj mne sa stalo, že bol medializovaný prípad chlapca v Prešove, ktorého takmer na smrť utýrala psychiatricky chorá matka. Až vtedy som to začala riešiť,“ povedala v debate Denníka N podpredsedníčka SaS Lucia Nicholsonová o skúsenosti štátnej tajomníčky na ministerstve práce.

Hovorí, že aj ona zlyhala, keď to na ministerstve podcenila. „Bolo tam toľko vecí, že ste nevedeli, čo skôr.“ Okrem nej na Deň detí o ochrane detí diskutovali ešte bývalá riaditeľka sociálneho úradu Ida Želinská, zástupkyňa Slovenska pred Európskym súdom pre ľudské práva Marica Pirošíková a ombudsmanka Jana Dubovcová.

„Štát zlyháva vo veľkej miere a z pozície verejného ochrancu práv to zisťujeme každý rok a podávame dosť závažné podania. Ten pokrok alebo náprava idú skoro neviditeľným spôsobom,“ hovorí o fungovaní sociálnych úradov Dubovcová.

Foto N – Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

„Zaznamenávam veľké problémy v oblasti dodržiavania práv dieťaťa,“ potvrdila Pirošíková. Hovorí, že v Anglicku alebo Nórsku pripravia dieťa o rodičov, hoci na to nie sú dôkazy. „U nás je opačný extrém. Aj keď máme dieťa ochrániť, nerobíme nič.“

Ako príklad uvádza podozrenie zo sexuálneho zneužívania. Aj keď má matka papier od psychológa a podá návrh na súd na zákaz styku páchateľa s dieťaťom, stáva sa, že sudcovia uprednostnia prezumpciu neviny páchateľa, a nie ochranu dieťaťa. „Ak sudcovia nezakážu styk, dieťa je stále pod vplyvom páchateľa a problémy sa kumulujú.“

Ďalším veľkým problémom sú podľa Pirošíkovej znalci.

„My školíme neškoliteľných a stojí to nemalé peniaze,“ hovorí Lucia Nicholsonová o úradníkoch, ktorí majú na starosti agendu ochrany detí. „Ukazuje sa, že to nie je efektívne. Nie je v ich silách opustiť mantinely, ktoré sú hlboko vryté do ich podstaty. Nedokážu to prekročiť ani po 60 hodinách školenia.“

Ako príklad hovorila o policajtovi, ktorý týranej žene povedal: „Pani, vy nevyzeráte byť dobitá, ukážte mi, kde máte nejaké modriny.“ Policajt bol podľa nej presvedčený, že týraná žena musí mať monokle alebo podliatiny.

Foto N – Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Ida Želinská si myslí, že sociálnym pracovníkom chýba metodika. Ako príklad uviedla, že sociálny pracovník hovorí s dieťaťom pred rozvodom jeho rodičov desať minút. Potom príde zástupca sociálky na súd a povie presne, kedy by sa mal otec s dieťaťom stretávať. „Sudca to považuje za validné a asi si myslí, že to skúmali.“

Podľa Želinskej je chyba, že sa rozhovory s deťmi nenahrávajú. „Váľali by ste sa od smiechu, ako sa rozprávajú s vašimi deťmi.“

„Ak sa dieťa aktívne bráni, nikdy nemôže byť násilne odobrané a nesmie sa pokračovať vo výkone súdneho rozhodnutia,“ povedala Marica Pirošíková o prípade násilím odobratého Marca v obci Brehy.

„Ak má dieťa obavu alebo strach, štát nemôže pokračovať voči dieťaťu, ako keby to bola vec,“ dodala Dubovcová. Podľa nej vtedy treba začať skúmať, prečo sa dieťa bráni.

Foto N – Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

„Systém sa kontrole bráni, lebo kde je bordel, tam je bezpečne,“ povedala Želinská. Keď pracovala na úrade práce, zaviedla tabuľku, kde sa sledovali deti, ktoré išli do domovov. „Keď som odišla, okamžite tabuľku zrušili.“

Podľa Nicholsonovej by sa ochranou detí mohol ideálne zaoberať ombudsman pre deti, keby úrad nevykonávala Viera Tomanová zo Smeru.

„Ja si myslím, že pani Tomanová je už aj Achillova päta Smeru, že už to došlo aj im. Ja by som si strašne želala, aby niečo také potrebné, ako je ombudsman pre deti, zastával človek s kvalitami Jany Dubovcovej,“ povedala Nicholsonová.

🗳️ Ak chcete podporiť našu prácu pred druhým kolom volieb aj nad rámec predplatného, môžete to urobiť aj darom.🗳️

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Slovensko

Teraz najčítanejšie