Denník N

Mladé sysle vytopil dážď z nôr, ochranári ich vysušili a nakŕmili

Foto - www.dravce.sk
Foto – www.dravce.sk

Vzácnym sysľom vytopilo nory, museli im pomôcť ochranári.

Dážď vyplavil z nôr sedemnástich mladých sysľov na Muránskej planine. Ochranári ich našli premočené a na pohľad mŕtve. Odborníci z Ochrany dravcov na Slovensku ich zobrali domov, vysušili a nakŕmili.

„Pri minulotýždňovej prietrži mračien a intenzívnych dažďoch došlo k vytopeniu viacerých nôr, ktoré sysle obývali. Keď sme prišli na lokalitu, bolo nám do plaču. Mláďatká sysľov boli zo svojich domovov doslova vyplavené, ležali na zemi a vyzerali byť mŕtve,“ hovorí Ervín Hapl.

Ochranárom sa podarilo zachrániť všetky sysle, ktoré potom na druhý deň vypustili späť do nôr.

Syseľ žije na pasienkoch, ktoré sú pravidelne kosené alebo spásané. „Po zmene hospodárenia z mnohých miest na Slovensku zmizol. Od roku 2003 sa snažíme o jeho návrat do slovenskej prírody,“ hovorí Lucia Deutschová z Ochrany dravcov na Slovensku. Sysle sú dôležité aj ako potrava vzácnych dravcov.

Ochranári sysle prikrmujú pred zimou a na jar a čistia miesta, kde môžu žiť od drevín a kosením.

Koncom mája zabili v Česku v okolí Českého Krumlova krúpy šesť bocianov. Ornitológovia si podobnú situáciu nepamätajú, bociany totiž väčšinou svoje mláďatá dokážu ochrániť, informoval portál idnes.cz. Krúpy však boli veľké ako golfové loptičky a zabili aj dospelého bociana.

Foto - www.dravce.sk
Foto – www.dravce.sk
Foto - www.dravce.sk
Foto – www.dravce.sk
Foto - www.dravce.sk
Foto – www.dravce.sk
Foto - www.dravce.sk
Foto – www.dravce.sk

Ak má pre vás práca našich novinárov pred prezidentskými voľbami väčšiu hodnotu, ako je cena predplatného, môžete ich podporiť aj darom. Vopred ďakujeme 🫶

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Slovensko

Teraz najčítanejšie