Denník N

Hovoria mu samit poslednej šance. V Minsku rokujú o prímerí na Donbase

Foto - AP
Foto – AP

O prímerí rokujú Porošenko, Merkelová, Hollande a Putin. Najväčším problémom je kontrola hranice s Ruskom.

Sedemdesiatpercentnú šancu na úspech dávali podľa agentúry Reuters ruskí diplomati mierovému samitu v Minsku, kde sa zišli lídri štyroch krajín, aby hľadali cestu von z ukrajinského konfliktu.

Ako posledný do bieloruského hlavného mesta prišiel ruský prezident Vladimir Putin.

Jeho ukrajinský kolega Petro Porošenko, nemecká kancelárka Angela Merkelová aj francúzsky prezident Francois Hollande už boli namieste a pohostení bieloruským večným prezidentom Alexandrom Lukašenkom.

Čo navrhujú rebeli

V tom čase už vyšiel na verejnosť návrh proruských separatistov z Doneckej a Luhanskej oblasti.

V mnohom sa nelíšil od minskej dohody o prímerí zo septembra, ktorá však platila len na papieri. Hovorí sa v nich o nových voľbách, o stiahnutí ťažkej vojenskej techniky a okamžitom prímerí, ktoré by sa malo začať vo štvrtok.

Nie je jasné, kto by kontroloval hranice s Ruskom, cez ktoré prúdi k proruským separatistom ruská vojenská technika aj personál. Moskva to oficiálne popiera.

Agresívny tón Kremľa

Sergej Lavrov, šéf ruskej diplomacie, tesne pred stretnutím lídrov takzvanej „normandskej štvorky“ zvolil agresívny tón. Je podľa neho „absolútne nereálne“, aby Kyjev získal znovu pod kontrolu ukrajinsko-ruskú hranicu, ktorú majú pod kontrolou separatisti.

Práve to je však podľa analytika Balázsa Jarábika zásadným problémom, aby prípadná dohoda o prímerí zo „samitu poslednej šance“ znamenala aj mier. Druhou prekážkou bude, kto na to všetko dohliadne. Moskva a rebeli budú trvať na ruských vojakoch, Kyjev zase na modrých prilbách OSN.

„Rozhovory idú aktívne, lepšie ako super,“ povedal v stredu neskoro večer Lavrov pre TASS. Ruská delegácia naznačovala, že rozhovory sa predĺžia až do rána a k podpisu dôjde až zajtra.

Ďalšie útoky na našu redakciu: Kaliňák po večeroch číha na Leška, Smer žaluje Martina M. Šimečku. Denník N v sledovaní každého kroku vlády nepoľaví, ale ak má pre vás práca našich novinárov a novináriek väčšiu hodnotu, ako je cena predplatného, môžete prispieť na ich prácu a obranu v sporoch darom. Vopred ďakujeme 🫶

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Svet

Teraz najčítanejšie