Denník N

Analýza: Anglicko má hviezdny útok, ale slabú obranu

Eric Dier sa teší z gólu na 1:0 v zápase B-skupiny na majstrovstvách Európy medzi Anglickom a Ruskom. Foto - TASR
Eric Dier sa teší z gólu na 1:0 v zápase B-skupiny na majstrovstvách Európy medzi Anglickom a Ruskom. Foto – TASR

Anglicko by sa malo prebojovať zo skupiny a pokojne môže mať aj vyššie ambície

Píše Daniel Taylor a Barry Glendenning, článok uverejňujeme so súhlasom The Guardian.

Už je to pomerne dávno, čo Roy Hodgson postavil svoj tým v skostnatenej zostave 4-4-2, s takou výraznou nepružnosťou na krídle, až sa Gary Lineker pýtal, či hrá Angicko futbal “z obdobia temna”.

Po štyroch rokoch Hodgsonovej vlády je dnešné Anglicko pomerne dobre vybrúsený tím, ktorý nasadzuje buď dobrodružný systém 4-3-3, alebo prepína na kosoštvorec v strede poľa, ktorého efektivita sa ukázala pri víťazstve nad Nemeckom  3-2. V tú noc tím predviedol, že sa dokáže neohrozene pohybovať po ihrisku a tlačiť vpred, že na krídle je skutočný potenciál, napríklad v podobe Harryho Kanea, Jamieho Vardyho a Dele Alliho.

A čo Wayne Rooney? To je pre Hodgsona asi najväčšia dilema. Kane a Vardy skončili minulú sezónu ako  najlepší strelci Premier League. Kane a Vardy najlepšie pracujú ako útočníci na krídlach, čím pre Rooneyho ostáva možnosť operovať na hrote v strede poľa. Avšak to je miesto, kde odvádza najlepší výkon Dele Alli. Hodgson je extrémne lojálny k Rooneymu – anglickému kapitánovi a rekordnému strelcovi, ale neexistuje žiadne zjavné riešenie, ako ho ponechať v tíme a zároveň tam vtesnať hráčov, ktorí sa v poslednej sezóne ukázali v skvelej forme.

Anglický útok vyzerá dobre, no zraniteľná je obrana. Joe Hart je uznávaný ako veľmi dobrý brankár, ale Hodgsonovou najväčšiu starosťou by mali byť zadní centeri. Chris Smalling sa už o dosť zlepšil, ale je stále je náchylný na „nehody“. Gary Cahill mal zvláštnu sezónu a John Stones, ako záloha, prežíva svoj úpadok. Možno teda povedať, že Hodgson podstupuje značné riziko, keď stavia iba troch zadných centrov, hoci Eric Dier, by sa v prípade núdze mohol stiahnuť zo stredného poľa.

Kyle Walker a Danny Rose sú favoriti na pozíciu zadnej obrany, ktorá bude mať špecifickú príchuť Tottenham Hotspur, keďže v počiatočnej jedenástke je až päť hráčov tohto klubu. Dier má výbornú reputáciu ako hráč, ktorý udrží stredné líniu. Hodgson je ale zarytý obdivovateľ Jacka Wilsherea a tak tento stredopoliar z Arsenalu môže hrať významnú úlohu za predpokladu, že si udrží kondíciu. V sezóne nastúpil iba v jednom ligovom zápase.

Ktorý Anglický hráč na ME prekvapí?

Eric Dier má za sebou excelentnú sezónu v Tottenhame v pozícii obranného stredopoliara. Ak bude mať Anglicko problémy, jeho záštita môže byť kľúčová.

Kto bude najväčším sklamaním?

Raheem Sterlig ide do šampionátu s naštrbeným sebavedomím, po tom, čo od začiatku roka v drese Manchester City stratil formu. Sterling sa kedysi blysol v počiatočnej jedenástke na Svetovom pohári, ale pre súperovu obranu už viac nie je takým postrachom.

Aký je realistický cieľ pre Anglické mužstvo na ME a prečo?

Anglicko sa do kvalifikačnej skupiny dostalo hladko po marcovom víťazstve 3-2 nad Nemeckom. To by malo pôsobiť ako motivácia. Rozhodne by mali sebaisto mieriť aspoň na štvrťfinále a ani potom nie je úplne absurdné premýšľať nad ďalším postupom. Veľa závisí na obrane, keďže to je jasná slabina mužstva, keď nastupujú proti silným súperom.

Zaujíavosti o hráčoch

Roy Hodgson

Tréner anglickej reprezentácie je známy ako kozmopolitný, sčítaný muž, s hlbokým záujmom o literatúru. Jeho potešenie v drobných radostiach (a bezohľadná ľahostajnosť k vlastným emisiám CO2) je taká veľká, že keď trénoval Blackburn Rovers, dlhú cestu domov vždy absolvoval autom, lebo trasa ponúkala lepší výhľad na krajinu. V nedávnej epizóde Guardian’s Football Weekly sme sa dozvedeli, že napriek mnohým rokom práce v Taliansku, Hodgson nemá rád parmezánsky syr. Ignorant.

Dele Alli

Vzostup tohto stredopoliara z Tottenhamu až do národnej reprezentácie je len o trochu menej ako meteorický. Ak sa však pozrieme na históriu jeho šoférovania, mali by sme ho veľmi opatrne navigovať. Alli získal vodičksý preukaz 21. novembra 2013, len s malou chybičkou a slabých sedem mesiacov po jeho sedemnástych narodeninách. Jeho autoškola sa rozhodla vyťažiť z udalosti publicitu, a tak uverejnili blahoprajný tweet spolu s fotografiou odovzdávania certifikátu. Taktiež vypichli, že Alli na prvý pokus testom neprešiel, urobil desať drobných a jednu vážnu chybu.

Eric Dier

Napriek úspechu, ktorý zožal ako hráč Tottenham Hotspur, má aj Eric Dier jednu nočnú moru, ktorá ho bude mátať až do hrobu. Je to fotografia, ako dostáva hubovú polievku od Jesualda Ferreira, keď hral ešte ako zelenáč v Sportingu proti Porto. V portugalských futbalových kruhoch je Ferreira známy ako “Profesor”. Ako tréner Sportingu sa Ferreira rozhodol postaviť Diera ako centra, avšak s jeho výkonom bol veľmi nespokojný. “To preto, lebo prvých 10 minút som pobehoval ako bezhlavá sliepka,” priznal sa neskôr Dier pre Guardian. Táto lekcia však dosiahla želaný efekt: zápas skončil nerozhodne a Dier začal kariéru ako budúci obranca Anglicka.

Tom Heaton

Brankár Burnley hral dosť dobre, aby sa dostal až na lavičku reprezentácie, ale pozornosť na seba prvýkrát upútal pred jedenástimi rokmi, po neuveriteľnej chybe, ktorú dokonca odvysielali v televíznej šou Soccer AM. Získal si tak miesto v nikdy sa nekončiacich zostrihoch futbalových blamáží. Mal iba 19 rokov, keď chytal za Swindon Town proti Port Vale, vybehol z brány, aby chytil strelu Georga Pilkingtona. Potom so zdesením pozoroval, ako mu lopta preskočila ponad hlavu a ako ju Chris Cornes iba jednoducho priťukol do brány. “Je jasné, že človek je raz hore a raz dole, ale tak to má byť,” povedal neskôr pre Total Sport Swindon.

Euro 2020

Teraz najčítanejšie