Denník N

Ako Mečiar prvýkrát porušil zákon a nechal z Tisovej vily odniesť spisy ŠtB

Foto – TASR
Foto – TASR

Vladimír Mečiar si mal pred 25 rokmi nechať priniesť z Tisovej vily tajné spisy ŠtB. Ako minister vnútra na to nemal oprávnenie. Z archívu ÚPN sme získali vyšetrovací spis.

Iba pätnásť dní sedel Vladimír Mečiar vo vláde a už sa mal dopustiť prvého prešľapu, za ktorý hrozilo aj väzenie.

Bol ministrom vnútra za VPN vo vláde národného porozumenia, ktorá sa vytvorila po Nežnej revolúcii. Jeho politická kariéra len štartovala.

Večer 26. januára 1990 si mal do kancelárie zavolať svojho podriadeného Leonarda Čima, ktorý pracoval na inšpekcii ministerstva vnútra. Prikázal mu, aby išiel do Tisovej vily, sídla ŠtB v Trenčíne, po utajované spisy bývalých spolupracovníkov komunistickej tajnej služby. Zákon mu však nič také nepovoľoval.

„Mečiar ma žiadal, aby som sa zameral aj na to, či nie sú v uvedenej vile materiály, ktoré sa týkajú jeho osoby,“ opisoval neskôr Čimo vyšetrovateľom, čo sa dialo v ministrovej pracovni.

Teraz, po 25 rokoch získal Denník N vyšetrovací spis záhadnej nočnej akcie v Tisovej vile. Doposiaľ nezverejnený spis z archívu Ústavu pamäti národa má takmer 600 strán, jeho súčasťou sú aj záznamy z výsluchov Čima. Kľúčového svedka, ktorý nakoniec musel pred Mečiarom ujsť do Švajčiarska.

Medzi najzaujímavejšie časti vyšetrovacieho spisu patria zápisnice, v ktorých svedkovia hovoria o kontaktoch Mečiara s ŠtB a príslušníkmi sovietskej tajnej služby KGB.

„Podľa mjr. Chlebana, šéfa trenčianskej ŠtB, bol Mečiar vhodným človekom pre spoluprácu s ŠtB. Mohol nám podávať informácie k osobe Dubčeka cez Krajčiho,“ vypovedal niekdajší náčelník Zboru národnej bezpečnosti (ZNB) v Trenčíne Ján Patrnčiak. Vladimír Krajči bol Dubčekov švagor, s ktorým sa Mečiar kamarátil.

Nočnú akciu v Tisovej vile v 90. rokoch prešetroval aj Branno-bezpečnostný výbor Slovenskej národnej rady. Nepochyboval o tom, že Mečiar v rozpore so zákonom držal v rukách tajné spisy ŠtB.

Ako je potom možné, že neskončil pred súdom a mohol ovládnuť krajinu?

Tisova vila v Trenčíne, dnes v nej sídli výdajňa odevov ministerstva vnútra. Foto N - Tomáš Benedikovič
Tisova vila v Trenčíne, dnes v nej sídli výdajňa odevov ministerstva vnútra. Foto N – Tomáš Benedikovič

Osemnásť spisov v aute

Vráťme sa do Mečiarovej kancelárie, kde Čimo dostáva inštrukcie, čo urobiť v Tisovej vile. Minister ho podľa jeho slov vyslal do Trenčína s tým, že treba ísť zachrániť spisy, ktoré tam vraj skartujú. Spisy odložené v plechovej skrini mu má doniesť do Bratislavy.

Čimo okamžite zalarmuje šoféra Jána Rezníka a služobnou volgou ešte večer vyrážajú splniť Mečiarov príkaz.

Päť minút po polnoci 27. januára 1990 Čimo vchádza do trenčianskej vily. Prizerá sa tomu päť pracovníkov z ŠtB a ZNB, ktorých si privolal. Po neoprávnenej skartácii ani stopy.

„Keď som prišiel do miestnosti sekretariátu náčelníka oddelenia ŠtB, videl som, že v plechovej skrini, nešlo o trezor, sú kľúče. Po otvorení skrine som v nej našiel písomné materiály, ktoré mohli merať asi 50 cm na výšku. Materiály som bližšie neprehliadal, spočítal som iba jednotlivé spisy v obaloch, a tých bolo asi osemnásť. Na obaloch som videl, že ide o spisy tajných spolupracovníkov ŠtB a o správy, ktoré napísali tajní spolupracovníci pre potrebu ŠtB,“ rozpovedal Čimo na výsluchu 3. februára 1992.

Video: Tisova vila – tu Mečiar v politike prvýkrát porušil zákon
Autorka: Martina Koník

Šoférovi Rezníkovi prikázal spisy naložiť do auta. O siedmej ráno ich odovzdal Mečiarovi vo vile ministerstva vnútra na Partizánskej ulici v Bratislave.

Aj Rezník vypovedal, že tajné písomnosti skončili v ministerskej vile. „Balíky sme položili na zem na chodbe.“

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Slovensko

Teraz najčítanejšie