Denník N

Slota dostal za alkohol pri šoférovaní podmienku

Ján Slota roky ukazuje luxus, v ktorom žije. Foto - TASR
Ján Slota roky ukazuje luxus, v ktorom žije. Foto – TASR

Ani opakované šoférovanie pod vplyvom alkoholu neznamená pre Jána Slotu nepodmienečný trest.

Bývalý predseda SNS Ján Slota dostal dnes za alkohol za volantom podmienku pol roka s odkladom na jeden rok. Za volant si nesmie sadnúť šesť rokov. Prokurátor sa odvolal a požaduje prísnejší trest.

Trest je nízky

Slota dostal za haváriu pod vplyvom alkoholu šesť mesiacov podmienečne, ale prokurátorovi sa to zdá málo. Voči trestnému rozkazu Okresného súdu v Žiline podal odpor. Aký trest si prokuratúra predstavuje, sme sa nedozvedeli, pretože pred vytýčením hlavného pojednávania, na ktorom súd rozhodne, sa k výške trestu nevyjadrili.

Podľa odborníkov Slotovi nehrozí nepodmienečný trest. Právnici môžu polemizovať len o výške trestu, prípadne dĺžke zákazu činnosti.

Auto pod vplyvom alkoholu šoféroval Slota naposledy v januári, keď v obci Porúbka narazil do auta pred ním. Svedok nehody tvrdil, že nevedel ani rozprávať. Najprv sa pokúsil ujsť, a keď mu v tom zabránili, snažil sa ich podľa svedkov podplatiť, aby nezavolali políciu.

Slota na mieste nehody odmietol fúkať a nedal si vyšetriť ani krv. Podľa Trestného zákona sa na takéhoto vodiča hľadí, ako keby jazdil pod vplyvom alkoholu.

U Slotu bolo viacerým z kandidátky novej SNS dobre. Foto – TASR
foto – TASR

Ani superrýchle konanie, ani väzba

Slota by v januári skončil pravdepodobne v cele predbežného zadržania, tak ako pred tromi rokmi, ale pomohla mu lekárska správa o nutnej hospitalizácii. Približne tri hodiny strávil na urgentnom príjme v sprievode policajtov. Vyšetrovateľ ho nemohol vypočuť ani na druhý deň, čím sa vyhol superrýchlemu konaniu.

Prokurátor chcel Slotu zobrať do väzby, ale najprv okresný a potom ani krajský súd na to nevideli dôvod. Generálny prokurátor Jaromír Čižnár označil rozhodnutie súdu za „neobjektívne, hraničiace so svojvôľou“.

Krajský súd v Žiline sa proti vyjadreniu generálneho prokurátora ohradil. Čižnár však vyhlásil, že opatreniami zabezpečí urýchlené a zákonné skončenie prípravného konania.

Vinník nesmie uniknúť spravodlivosti

Policajný viceprezident Ľubomír Ábel nechcel komentovať rozhodnutie súdu v prípade Slota. Vo všeobecnosti konštatoval, že súd má k dispozícii viac možností, ako trestať jazdu pod vplyvom alkoholu, a ku ktorej sa prikloní, závisí od prípadu k prípadu.

„Najdôležitejšie je, že vinník sa dostane pred súd a neunikne spravodlivosti. Ak prokurátor podal protest, súd sa ešte neskončil,“ dodal.

Podľa policajných štatistík sa stalo v minulom roku na slovenských cestách 13500 dopravných nehôd, z toho vyše 1500 pod vplyvom alkoholu. Oproti roku 2014 je to o vyše sto prípadov menej.

Policajný prezident Tibor Gašpar už pred dvomi rokmi konštatoval, že počet vodičov, ktorým namerali nad jedno promile alkoholu, neklesá ani napriek hrozbe trestného stíhania.

Len za prvé štyri mesiace tohoto roku policajti chytili vyše 2800 vodičov pod vplyvom alkoholu, z toho viac ako polovici namerali viac ako jedno promile. V celkovom hodnotení pod aj nad jedno promile je to o 109 viac ako za rovnaké obdobie minulého roku.

Viceprezident Ábel hovorí, že polícia stupňuje tlak na vodičov, ktorí si sadajú za volant aj po vypití alkoholu. Zvýšená aktivita polície aj väčší počet diagnostickej techniky sa odrazil aj na štatistikách.

„Dôležité je, že počet nehôd pod vplyvom alkoholu klesá,“ pripomenul Ábel.

Pre alkohol za volantom sedel expolitik a bývalý žilinský primátor v cele predbežného zadržania už pred troma rokmi. Slotu zadržala polícia v roku 2013. Mestskí policajti v Čadci videli potácať sa okolo auta opitého muža, ktorý si sadol za volant a odišiel. Dopravným policajtom nahlásili číslo a farbu auta.

Štátni policajti sa ho pokúsili zastaviť, no nereagoval. Predbehli ho a zablokovali mu cestu. Dychovej skúške sa aj vtedy odmietol podrobiť. Keďže vyzeral opitý, zadržali ho. Po asi dvadsiatich minútach ho prepustili. Zaplatil tritisíc eur pokutu a na rok mu zobrali vodičský preukaz.

Slotove excesy

Ján Slota mal problémy s alkoholom už dávnejšie. V roku 1999 najprv vystúpil na mítingu v Kysuckom Novom Meste a neskôr priznal, že pil.

Azda najznámejšie sú jeho excesy, ktoré zľudoveli, ako „do tankoch… zrovnáme Budapešť… nedáme ani centimeter štvorcový tým hajzlom maďarským“ a z bratislavskej reštaurácie Budúcnosť. Prišiel pod vplyvom, dal si ešte zopár „panákov“ a svedkovia ho videli údajne močiť z terasy. Nový čas mu to nedokázal a prehral s ním na Slovensku súdy, novín sa však zastal Európsky súd pre ľudské práva v Štrasburgu.

V roku 2009 vulgárne nadával policajtke v parlamentných garážach. O rok neskôr na záberoch z parlamentu vyzeral opäť spoločensky unavený.

Televízia Markíza zverejnila v roku 2011 video z mobilu, kde Slota nezrozumiteľne bľabotal a hádal sa s vodičom vedľajšieho auta.

Slota teraz čelil aj trestnému oznámeniu pre podozrenie zo zneužívania školáčok.

 

Slovensko

Teraz najčítanejšie