Denník N

Ako si washingtonskí ekonómovia (ne)priznali vlastné chyby

O neoliberalizme často počujeme ako o nadávke. Lenže niektoré obvinenia sú pomýlené.

Autor je ekonóm na Peterson Institute for International Economics

Časopis Medzinárodného menového fondu pred dvoma týždňami vydal článok, ktorého nadpis naznačoval, že „od neoliberalizmu sme si sľubovali priveľa“. Jeho autori opísali dva prípady, keď výsledky štandardných ekonomických modelov viedli politikov k opatreniam, ktoré sa buď osvedčili len krátkodobo, alebo mali aj neželané následky.

Spomínaný článok nadchol viacerých pozorovateľov – podľa niektorých bol dokonca revolučný. Interpretácia, podľa ktorej si „MMF prvýkrát priznal chybu“, je však zavádzajúca. Veď už viac než rok je Medzinárodný menový fond tou inštitúciou, ktorá je na strane „holubíc” napríklad v prípade Grécka, argumentujúc, že časť gréckeho dlhu je žiaduce odpustiť. Žiadna washingtonská inštitúcia nie je už roky takým jastrabom, akým je napríklad Nemecko. A už v roku 2012 Medzinárodný menový fond povedal, že náhly prílev kapitálu cez hranice môže spôsobovať cenové bubliny. Názory vo Washingtone sa podľa najnovších zistení menia, ale nie je to proces, ktorý by sa začínal len teraz.

Veľa vzrušenia pre nič?

V roku 1989 John Williamson opísal zhodu na desiatich opatreniach, ktoré boli v tom období odporúčané krachujúcim ekonomikám v Latinskej Amerike (Williamson pôsobil v tých rokoch na inštitúte, kde píšem tieto riadky, ale názory v tomto článku sú moje vlastné). Neskôr sa tento konsenzus pretavil do poučiek alebo dokonca pravidiel, ktoré si osvojili reformátori aj v strednej Európe.

Môj osobný dojem je, že v deväťdesiatych rokoch politici vo východnej Európe asi sľubovali priveľa a niektorí ekonómovia boli naivne optimistickí o rýchlosti dobiehania rozvinutých ekonomík. S odstupom času sa ako dve hlavné chyby predpísaných liekov (teda washingtonského konsenzu) javia tieto muchy: po prvé,

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie