Denník N

Učitelia vo videách pripomínajú Ficove predvolebné sľuby o vyšších platoch

Foto N – Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Na 1. júla chystajú učitelia protest. V pondelok spustili videá, ktorými chcú premiérovi pripomenúť jeho sľub, že tento rok budú mať 1,2-násobok priemernej mzdy a že je priestor na 25-percentné zvyšovanie platov.

Učitelia sa opäť ozývajú a pripravujú protesty. V deň, keď začne Slovensko predsedať Európskej únii, teda 1. júla, pripravujú protest.

Predtým spustili video kampaň, v ktorej premiérovi Robertovi Ficovi pripomínajú jeho predvolebné sľuby.

V predvolebnej diskusii na TV Markíza totiž povedal, že tento rok budú zarábať učitelia 1,2-násobok priemernej mzdy. Podľa údajov Iniciatívy slovenských učiteľov zarábajú len 1,08-násobok priemernej mzdy.

Ak sa budú platy zvyšovať tak, ako to sľubuje vláda v svojom programovom vyhlásení – teda tento rok a potom od roku 2018 o 6 percent ročne, tak sa premiérov sľub spred volieb splní o štyri roky neskôr – teda v roku 2020.  „Zároveň priemerná mzda dosiahne asi 0,72-násobok priemeru zamestnancov s vysokoškolským vzdelaním,“ napísala iniciatíva.

Premiérovi Ficovi učitelia pripomínajú aj jeho výrok, že je priestor na 25-percentné zvýšenie platov. „Máme k dispozícii finančné zdroje na ďalšie 25 percentné zvýšenie platov, tento cieľ (1,2-násobok priemernej mzdy) v roku 2016 môže byť splnený,“ povedal Fico v predvolebnej diskusii.

Od septembra sa síce učiteľom na Slovensku platy zvýšia, ale len o šesť percent. Na budúci rok vláda zvyšovať platy podľa programového vyhlásenia ani neplánuje.

Ministerstvo školstva však tvrdí, že začalo rokovať s ministerstvom financií, aby sa platy učiteľov na základných, stredných a vysokých školách zvýšili o 6 percent aj od januára 2017.

Plavčan: Zvýšime možno o 40%

„V prvom rade chceme ukázať, čo sa sľubovalo pred voľbami a čo sa udialo po voľbách. Mobilizovať a aktivizovať učiteľov, aby trvali na splnení sľubov, ktoré im boli dané pred voľbami,“ vysvetľuje video kampaň Vladimír Crmoman, ktorý je šéfom Slovenskej komory učiteľov a pôsobí aj v Iniciatíve slovenských učiteľov.

Tá stojí aj za protestom, ktorý by mal byť 1. júla. „Hlavná aktivita bude pochod mestom, ktorý sa začne o 13. hodine. Budeme sa chcieť dostať čo najbližšie k miestu, kde bude program predsedníctva,“ hovorí Crmoman.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Protesty učiteľov

Teraz najčítanejšie