Denník N

Slovensko nie je malé a už si nás ani nemýlia

Bolo by chybou začať naše predsedníctvo v Únii vetou, že sme malá krajina.

Autorka je poslankyňou Európskeho parlamentu za stranu Smer

S blížiacim sa predsedníctvom SR v Rade EÚ sa na rôznych fórach stretávam s názormi znižujúcimi význam Slovenska. Zdôrazňujú našu „malosť“, to, že nás vo svete nepoznajú, či ako si nás zamieňajú s inými. Na sebadôvere to veru nepridáva. Na druhej strane sú sociálne siete plné rečí o tradíciách, ktoré údajne „vďaka“ nám, liberálne zmýšľajúcim ľuďom, zanikajú a oberajú krajinu o jej vlastnú identitu. Takých je v poslednom čase nepochybne viac. Môj pohľad je ovplyvnený dlhoročnou skúsenosťou z pôsobenia v Bruseli.

Keď som prišla v roku 2003 do Európskeho parlamentu ako pozorovateľka, naše kancelárie umiestnili neďaleko Slovincov. Aj preto sa sem-tam stávalo, že nám zamenili poštu. Pravdou je však najmä to, že nás spočiatku viacerí ešte stále považovali za Čechoslovákov. Keď zistili, že to tak nie je, zaujímali sa najmä o spôsob, akým sa Slovensko s Českom dokázali rozdeliť takým „friendly“ spôsobom. Boli sme inšpiráciou.

Dnes už dávno neplatí, že by si nás plietli s niekým iným. Ak berieme do úvahy geografické, demografické či ekonomické parametre a výsledky, nie sme vnímaní ako malá krajina. Čo by tak už mohlo povedať Luxembursko či Malta? Veľkosťou sme približne na úrovni Dánska. Od žiadneho Dána ani Dánky som však nikdy nepočula, že by ich krajina bola malá alebo bezvýznamná.

V prepočte na obyvateľa sme najväčším producentom automobilov na svete. Cez naše hlavné mesto tečie najdlhšia rieka v Európskej únii. Máme skvelých a múdrych ľudí, ktorí sa ako rešpektovaní odborníci uplatnili vo vede, výskume, v medicíne, ale aj v diplomacii či v iných oblastiach. Máme najstaršiu školu pre mimoriadne nadané deti v celej Únii. Naša história je súčasťou tej európskej, a to napriek tomu, že sme oficiálne mladý štát. Čo nám stále akosi chýba, je väčšia miera sebadôvery a hrdosť na svoje korene. Často tak podceňujeme svoje úspechy, prípadne znižujeme ich význam.

Je to pritom vlastné obom skupinám ľudí, ktoré som pomenovala na začiatku. Tým, ktorí ako zaklínači dookola opakujú, že sme malá krajina, ale aj tým, ktorí ako „hejslováci“ volajú po striktnom dodržiavaní tradícií, ktoré však poriadne ani nevedia pomenovať. Našou ambíciou by mal byť progresívny štát. Stavať môžeme na strategickej polohe, no najmä na šikovných ľuďoch, ktorí nás svojimi výsledkami reprezentujú. Hovorme o našich úspechoch a prednostiach. To nám pomôže dotvoriť identitu Slovenska, ktorú dnes určite nepredstavujú len bryndzové halušky či fujara (vážne, v jednom výskume o identite krajiny väčšina respondentov pomenovala práve bryndzové halušky ako „to“, čo najviac považujú za dôležité pre identitu Slovenska).

Hlavne nezačnime naše predsedanie EÚ vetou, sme malá krajina a často si nás mýlia. Naozaj nie sme a nemýlia.

Good Idea, Slovakia.

Teraz najčítanejšie