Denník N

Štát prvýkrát priznal, že ruská propaganda útočí na prozápadné smerovanie Slovenska

Konšpiračné weby napomáhajú tomu, aby sa Slováci dívali na svet po vzore Kremľa. Foto – TASR/AP
Konšpiračné weby napomáhajú tomu, aby sa Slováci dívali na svet po vzore Kremľa. Foto – TASR/AP

Slovenskom sa podľa ministerstva vnútra šíria dezinformácie, ktoré majú destabilizovať usporiadanie štátu a spochybniť zakotvenie krajiny v NATO a Európskej únii.

Premiérovi Robertovi Ficovi sa už budú ťažšie spochybňovať hrozby, ktoré dnes predstavuje politika ruského prezidenta Vladimira Putina.

Ministerstvo vnútra prvýkrát oficiálne priznalo, že Slovensko sa stalo cieľom pôsobenia ruskej propagandy. Napísalo to v stanovisku, ktoré poskytlo viacerým médiám.

„Slovensko sa tak ako ostatné štáty v strednej a východnej Európe stalo predmetom informačného pôsobenia vplyvových štruktúr Ruskej federácie,“ píše ministerstvo.

Ruskú propagandu označujú úradníci za súčasť „hybridných hrozieb, ktoré destabilizujú usporiadanie štátu a jeho politického systému“. Jej cieľom je šíriť zavádzajúce informácie, ktoré môžu podkopať dôveru Slovákov v prozápadné smerovanie krajiny.

„Prejavuje sa vo forme vytvárania a podpory informačných kanálov a s nimi spojených subjektov, ktoré šíria proruský naratív a spochybňujú hodnotové zakotvenie Slovenska v euroatlantickom priestore,“ uvádza ministerstvo.

O vyhlásení ministerstva ako prvý informoval server Aktuality.sk.

Ďalšia vlna už čoskoro

Ministerstvo nespresňuje, akým spôsobom sa propaganda na Slovensku šíri. Je však zrejmé, že naráža na pôsobenie desiatok konšpiračných webov, ktoré manipulatívnym spôsobom informujú napríklad o konflikte na Ukrajine, dianí na Slovensku i v Európskej únii.

„Šírenie rôznych nepravdivých informácií súvisí s konfliktom na Ukrajine, ale aj utečeneckou krízou či konfliktom v Sýrii,“ tvrdia úradníci.

Ďalšia vlna dezinformácií môže podľa nich doraziť v súvislosti s nadchádzajúcim slovenským predsedníctvom v Rade EÚ.

„Téma ruskej propagandy je jednou z najväčších výziev, ktorým dnes čelia mnohé štáty Európskej únie vrátane Slovenska,“ poznamenáva ministerstvo.

Ruský výklad sveta

Najnovšie stanovisko ministerstva vnútra nie je svojím spôsobom ničím objavné. O tom, že na Slovensku i v Česku pôsobia desiatky proruských webov, sa nahlas rozpráva už viac než rok.

Ich zoznam je zverejnený napríklad na stránkach projektu Konšpirátori.sk, za ktorým stoja viacerí novinári, občianski aktivisti či akademici. Medzi najvplyvnejšie patria slovenské Hlavné správy a český Aeronet, ktoré sa tvária ako spravodajské portály, v papierovej podobe vychádza mesačník Zem a vek, na internete vysiela Rádio Slobodný vysielač.

Tieto médiá nemusia byť priamo spojené s orgánmi ruského štátu – pre toto tvrdenie ani neexistujú dôkazy. Výnimkou sú len aktivity zakladateľa časopisu Zem a Vek Tibora Rostasa, ktorý sa pred dvoma rokmi pýtal ruského veľvyslanca na Slovensku, či by Rusko nepodporilo jeho mesačník.

Spomínané média však pomáhajú ruskej propagande už len tým, že aktívne šíria jej výklad udalostí, a to napríklad doslovným preberaním článkov z ruských zdrojov.

Západ nakoniec povedal pravdu želá si totálnu likvidáciu Ruska Hlavné správy
Запад наконец сказал правду он хочет уничтожения любой России ИА REGNUM
Server Hlavné správy pred mesiacom publikoval článok, v ktorom navodzuje dojem, že NATO chce zničiť Rusko. V článku je však len jedna citácia generála NATO, ktorá nič také nedokazuje. Celý text je odkopírovaný z ruského servera Regnum.ru.

Na rozdiel od tradičných médií vrátane bulváru neponúkajú len iný pohľad na svet, ale svoj pohľad opierajú o konšpirácie a zmanipulované fakty.

Ich čitateľ či poslucháč môže ľahko nadobudnúť pocit, že vojnu na Ukrajine spôsobili Američania, že celý Západ je v morálnom rozklade alebo že členstvo v Európskej únii je pre Slovensko škodlivé – na čo však neponúkajú žiadne reálne dôkazy.

Lepšia než sovietska propaganda

Slovenské ministerstvo vnútra sa svojím aktuálnym vyhlásením len pripojilo k celému radu think tankov a zahraničných inštitúcií, ktoré na pôsobenie ruskej propagandy poukazujú.

Napríklad náčelník vojenského výboru NATO Petr Pavel nedávno na bratislavskej konferencii Globsec povedal, že ruská propaganda je „oveľa sofistikovanejšia než propaganda bývalého Sovietskeho zväzu.“

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Prečítajte si knihu od Vladimíra Šnídla: Pravda a lož na Facebooku

Viac

Hoaxy a propaganda

Teraz najčítanejšie