Denník N

Prebytky v Los Angeles a na Slovensku

Likvidácia prebytkov na Slovensku. Foto – Illah Van Oijen
Likvidácia prebytkov na Slovensku. Foto – Illah Van Oijen

Garage sales, yard sales, estate sales či charity shops v Amerike sú kultové záležitosti. Na Slovensku sa na veľkú zmenu myslenia pri recyklovaní ešte iba čaká.

Ako povedal Johan Cruijff, každá nevýhoda má svoju výhodu. Môj otec a starí rodičia bývajú strašne ďaleko, a tak sme za nimi museli cestovať, aby videli môjho päťmesačného syna. Vždy, keď som v Los Angeles, kde bývajú, ma fascinuje, ako to mesto môže fungovať tak, ako funguje.

Toto obrovské mesto bez centra medzi oceánom a kaňonom je veľmi svojský obývaný kus púšte. Skoro štyri milióny obyvateľov na kúsku zeme, kde voda a čerstvý vzduch sú vzácne a kde bez áut človek neexistuje. Keď sme chceli ísť s troma deťmi na ihrisko, museli sme čakať, kým nás prišiel vyzdvihnúť môj otec s veľkým autom z inej mestskej časti – bola to cesta, ktorá mu zabrala minimálne 40 minút, ale pokojne aj hodinu a pol. Lebo každý deň v týždni, v ktorúkoľvek hodinu, môžete kdekoľvek uviaznuť na hodinu v zápche.

V Los Angeles – a aj inde v Amerike – však fičí aj najzábavnejšia forma recyklácie a trhovísk, ktorá by bez tých áut nemohla fungovať. Každý víkend sa konajú po celom meste burzy. Nejde o regulovaný predaj alebo klasickú burzu, ale o predaj prebytkov, ktoré majú ľudia doma

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie