Denník N

Prieskumy sa vyrovnali, strach z imigrantov ťahá Britániu von z Únie

Referednové kytice: jedna za Brexit (vľavo) druhá za spoločnú budúcnosť vrámci EÚ. Foto – tasr/ap
Referednové kytice: jedna za Brexit (vľavo) druhá za spoločnú budúcnosť vrámci EÚ. Foto – tasr/ap

Ak niečo presvedčí Britov, aby v referende hlasovali za odchod, tak je to nesúhlas s vysokým počtom prisťahovalcov. Vlani prišlo do krajiny 330-tisíc ľudí, polovica z Únie.

Keď v roku 2004 otvorila Británia pracovný trh pre desať nových krajín EÚ, labouristická vláda vravela, že z týchto štátov príde na ostrovy tak 13-tisíc ľudí ročne. Pomýlila sa o jednu nulu, bol to desaťnásobok.

V roku 2010 nový premiér David Cameron sľuboval, že migráciu zníži na desaťtisíce, nie státisíce ročne. Ani jemu sa to nepodarilo.

Podľa údajov z konca mája prišlo vlani do Británie o 330-tisíc ľudí viac, ako z nej odišlo, polovicu tvorili ľudia z EÚ. Išlo o druhé najvyššie číslo v histórii.

Je to o imigrácii

Tieto dáta nemohli prísť v horšom čase. O dva týždne bude Británia v referende rozhodovať, či zostane v Európskej únii. Ak sa nakoniec väčšina voličov rozhodne, že je čas odísť, bude to najmä pre tému prisťahovalcov.

Prieskumy sa vyrovnali. Zotrvanie modrou, Brexit zelenou. zdroj - YouGov
Prieskumy sa vyrovnali. Zotrvanie modrou, Brexit zelenou. zdroj – YouGov

„Otázku migrácie vidia ľudia z kampane za brexit ako tému, na ktorej to môžu vyhrať,“ povedal pre Denník N Tim Haughton, politológ z Birminghamskej univerzity.

Najnovšie čísla o prisťahovalcoch sa premietli aj do prieskumov. Kým predtým mierne viedli zástancovia zotrvania v Únii, teraz sa čísla vyrovnali. Napríklad podľa YouGov je rozdiel iba jeden percentuálny bod. Stávkové kancelárie však stále dávajú nižší kurz na zotrvanie (1,4) ako na odchod (3,5).

„Téma imigrácie je darom pre kampaň za odchod z Únie, pretože obsahuje tri veci, ktoré radi zdôrazňujú: stratu suverenity, chybné hodnotenie elít a ťažkosti dosiahnuť zmysluplnú reformu v EÚ,“ napísal komentátor Financial Times Gideon Rachman.

Od roku 2004 prišlo z krajín Únie do Británie ďalších vyše 1,6 milióna ľudí. Migráciu chcú znížiť tri štvrtiny všetkých ľudí v krajine.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Brexit

Teraz najčítanejšie