Nepodceňujte Wales, nie je to len Bale a Ramsey

V sobotu hrá Slovensko svoj prvý zápas na ME proti Walesu. Jeho tím sa dostal na majstrovstvá po dlhých 57 rokoch a v posledných kvalifikačných zápasoch hral vynikajúco.

Futbalisti Walesu sa tešia na konci kvalifikačného zápasu B-skupiny o postup na EURO 2016 proti Bosne a Hercegovine 10. októbra 2015 v Zenici. Foto – TASR

Píše Paul Doyle, článok uverejňujeme so súhlasom The Guardian

Počas predposledného kvalifikačného zápasu, ktorý hral Wales v októbri proti Izraelu na domácej pôde, spievali fanúšikovia stále dookola jednu pieseň, v sprievode dychového orchestra Barryho Hornsa. Melódia bola prebraná z popového hitu z roku 1987 – Push It od Salt-N-Pepa, a text bol veľmi jednoduchý: „Hal… Hal Robson… Hal Robson-Kanu / Hal… Robson, Hal Robson-Kanu.“ A stále dookola, celých 10 minút, počas euforického skandovania fanúšikov. Gareth Bale je najlepší sólista Walesu, ale je to Hal Robson-Kanu a jeho nesebecký, obetavý štýl hry, ktorý symbolizuje ducha celého tímu.

Stať sa symbolom waleskej pýchy nebolo pre tohto hráča jednoduché. Narodil sa v Londýne a v mládežníckych výberoch do 19 a do 20 rokov reprezentoval Anglicko. Až potom sa sľúbil Walesu, vďaka svojej babičke pochádzajúcej z Caerphilly. Ale práve vedomie, že nič nie je jednoduché, je jedným z kľúčov Robsonovej-Kanuovej popularity a to ho dosadilo do pozície emblému krajiny, ktorá sa chystá na svoj prvý medzinárodný šampionát od roku 1958.

Hal Robson-Kanu (vpravo) sleduje loptu, ktorá smeruje do brány po strele spoluhráča Davida Cotterilla v zápase B-skupiny kvalifikácie EURO 2016 Wales - Cyprus. Foto - TASR
Hal Robson-Kanu (celkom vpravo) sleduje loptu, ktorá smeruje do brány po strele spoluhráča Davida Cotterilla v zápase B-skupiny kvalifikácie Euro 2016 Wales – Cyprus. Foto – TASR

Pre Arsenal slabý

Keď mal Hal desať rokov, upísal sa Arsenalu, ale klub ho po piatich rokoch zo zmluvy uvoľnil, pretože neukazoval žiadne známky, že by z neho raz mohol byť taký športovec, akým je dnes. „Bol som jeden z najmenších hráčov v družstve,“ vysvetľoval Robson-Kanu neskôr. „Nebol som dosť rýchly, dosť silný ani dosť vysoký.“ Ale Brendan Rodgers, vtedy riaditeľ futbalovej akadémie Readingu, ktorý sa neskôr stal trénerom Liverpoolu a Celticu, spozoroval jeho talent a prijal ho.

Ambiciózneho hráča ešte čakalo niekoľko prekážok. Krátko po príchode utrpel vážne zranenie kolenného väzu, čo ho vyradilo na celý rok. Krátko po uzdravení si ho natrhol znovu.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Pridajte sa k predplatiteľom

Euro 2016

Dnes na DenníkN.sk

Najčítanejšie

| |