Denník N

Nepodceňujte Wales, nie je to len Bale a Ramsey

Futbalisti Walesu sa tešia na konci kvalifikačného zápasu B-skupiny o postup na EURO 2016 proti Bosne a Hercegovine 10. októbra 2015 v Zenici. Foto – TASR
Futbalisti Walesu sa tešia na konci kvalifikačného zápasu B-skupiny o postup na EURO 2016 proti Bosne a Hercegovine 10. októbra 2015 v Zenici. Foto – TASR

V sobotu hrá Slovensko svoj prvý zápas na ME proti Walesu. Jeho tím sa dostal na majstrovstvá po dlhých 57 rokoch a v posledných kvalifikačných zápasoch hral vynikajúco.

Píše Paul Doyle, článok uverejňujeme so súhlasom The Guardian

Počas predposledného kvalifikačného zápasu, ktorý hral Wales v októbri proti Izraelu na domácej pôde, spievali fanúšikovia stále dookola jednu pieseň, v sprievode dychového orchestra Barryho Hornsa. Melódia bola prebraná z popového hitu z roku 1987 – Push It od Salt-N-Pepa, a text bol veľmi jednoduchý: „Hal… Hal Robson… Hal Robson-Kanu / Hal… Robson, Hal Robson-Kanu.“ A stále dookola, celých 10 minút, počas euforického skandovania fanúšikov. Gareth Bale je najlepší sólista Walesu, ale je to Hal Robson-Kanu a jeho nesebecký, obetavý štýl hry, ktorý symbolizuje ducha celého tímu.

Stať sa symbolom waleskej pýchy nebolo pre tohto hráča jednoduché. Narodil sa v Londýne a v mládežníckych výberoch do 19 a do 20 rokov reprezentoval Anglicko. Až potom sa sľúbil Walesu, vďaka svojej babičke pochádzajúcej z Caerphilly. Ale práve vedomie, že nič nie je jednoduché, je jedným z kľúčov Robsonovej-Kanuovej popularity a to ho dosadilo do pozície emblému krajiny, ktorá sa chystá na svoj prvý medzinárodný šampionát od roku 1958.

Hal Robson-Kanu (vpravo) sleduje loptu, ktorá smeruje do brány po strele spoluhráča Davida Cotterilla v zápase B-skupiny kvalifikácie EURO 2016 Wales - Cyprus. Foto - TASR
Hal Robson-Kanu (celkom vpravo) sleduje loptu, ktorá smeruje do brány po strele spoluhráča Davida Cotterilla v zápase B-skupiny kvalifikácie Euro 2016 Wales – Cyprus. Foto – TASR

Pre Arsenal slabý

Keď mal Hal desať rokov, upísal sa Arsenalu, ale klub ho po piatich rokoch zo zmluvy uvoľnil, pretože neukazoval žiadne známky, že by z neho raz mohol byť taký športovec, akým je dnes. „Bol som jeden z najmenších hráčov v družstve,“ vysvetľoval Robson-Kanu neskôr. „Nebol som dosť rýchly, dosť silný ani dosť vysoký.“ Ale Brendan Rodgers, vtedy riaditeľ futbalovej akadémie Readingu, ktorý sa neskôr stal trénerom Liverpoolu a Celticu, spozoroval jeho talent a prijal ho.

Ambiciózneho hráča ešte čakalo niekoľko prekážok. Krátko po príchode utrpel vážne zranenie kolenného väzu, čo ho vyradilo na celý rok. Krátko po uzdravení si ho natrhol znovu. Dohromady vynechal takmer tri roky. Ale vrátil sa späť, silnejší a vyšší. Vytiahol sa na 1.85 centimetra. Stal sa z neho jeden z najžiarivejších anglických talentov, hral v reprezentácii do 19 a do 20 rokov.

Prvý seniorský zápas hral za Reading v úvode sezóny 2009-2010. Na jej konci sľúbil vernosť Walesu, ktorý reprezentoval v kategórii do 21 rokov. Medzinárodne už medzi mužmi debutoval v zápase proti Chorvátsku v máji 2010, ktorý vyhral Wales 2-0.

Robson-Kanu je v Readingu 11 rokov a možnosť jeho odchodu v lete rozdeľuje fanúšikov. Mnohí si ho vážia, ale ďalší si myslia, že tím, ktorý hrá druhú anglickú ligu, môže nájsť viacerých lepších krídelníkov. Robson-Kanu ešte nepodpísal nový kontrakt a prevláda názor, že ak dobre zahrá na majstrovstvách Európy, dostane ponuky z lepších klubov. A vyzerá to tak, že bude hrať dobre. To však nemusí znamenať, že bude trhať siete alebo udivovať trikmi, ale skôr to, že bude aj naďalej taký efektívny, ako bol počas kvalifikačných zápasov, keď síce skóroval iba raz, ale bol strojcom úspechu reprezentácie.

Najväčšou hviezdu Walesu je Gareth Bale. Foto - TASR
Najväčšou hviezdu Walesu je Gareth Bale (vpravo). Foto – TASR

Zmena taktiky

Úspechom trénera Walesu Chrisa Colemana bolo, že ukul ozajstnú synergiu, efektívne spolupôsobenie, že vytvoril systém, vďaka ktorému je Wales pevný a zároveň jeho najlepší hráči – Gareth Bale a Aaron Ramsey – môžu páchať toľko škody, koľko je len možné.

Trénera často kritizovali za prílišnú „negatívnosť“, keď sotva dosiahli na víťazstvo 2:1 nad Andorrou v prvom kvalifikačnom zápase. Kvalita systému sa však čoskoro prejavila: zmena taktiky na troch obrancov, dvoch stiahnutých záložníkov a dvoch stiahnutých krídelníkov pomohla sceliť tím, zatiaľ čo úlohy v strede útoku dávali Baleovi a Ramseymu priestor na úspech.

Robson-Kanu je zväčša na krídle a darí sa mu tam. Mnohí krídelníci sú nespokojní, keď je ich hlavnou úlohou priťahovať k sebe súperovu obranu obetavými nájazdmi. Robson-Kanu sa však na tejto pozícii cíti pohodlne.

Víťazstvo v Izraeli bolo zlatým klincom. Izraelčania v predchádzajúcom domácom zápase rozdrvili Bosnu a Herecgovinu 3:0 a očakávali, že Wales príde do Haify len brániť. Namiesto toho Walesania vyrazili do útoku. Robson-Kanu svojím neúnavným pohybom vyrábal veľké diery v obrane, čím umožnil Ramseymu streliť gól a Baleovi dva. To bol zlomový bod, ktorý ukončil dlhé čakanie na postup na majstrovstvá Európy.

Zaujímavosti o osobnostiach Walesu

Chris Coleman

Chris Coleman sa ako tréner Realu Sociedad dostal do ťažkostí ešte v roku 2007, keď sa ukázal na tlačovke s 90-minútovým meškaním a vyhovoril sa, že mu pokazená práčka vytopila byt. Keď sa objavili tvrdenia, že sa do neskorého rána zabával v nočnom klube, musel s pravdou von. „Bol som na mieste, kde som nemal byť,“ priznal sa. „Žiadam o odpustenie všetkých fanúšikov aj všetkých v klube. Na to niet ospravedlnenia, bola to chyba.“

Owain Fon Williams

Náhradný brankár Owain Fon Williams je talentovaný gitarista a maliar. Jeho olejomaľby vystavovali v galériách po celom Walese. Minulý rok sa dve jeho diela predali po 450 libier za kus, na výstave v galérii Kooywood v Cardiffe.

Neil Taylor

Obrancu zo Swansea vymenovali za hráča roka na Asian Football Awards 2015. Jeho matka Shibani sa narodila v Kalkate. V roku 2015 vyjadril svoje prekvapenie, že je jediný Brit ázijského pôvodu, ktorý hrá v Premier League. 

Ashley Williams

Kapitán Walesu prišiel do profesionálneho futbalu pomerne neskoro. Po tom, ako 16-ročný opustil West Bromwich Albion, hral nepravidelne a privyrábal si v rôznych zamestnaniach, napríklad aj ako obsluha benzínovej pumpy a čašník. „Bol som najhorší čašník, aký kedy existoval – úplne som zabúdal na objednávky,“ spomínal. V roku 2003 začal hrať za Stockport County a jeho kariéra naplno odštartovala, keď s ním Roberto Martinez podpísal zmluvu v Swansea, kde odohral už viac ako päťsto zápasov.

Paul Dummett

Obranca Newcastlu United dostával výhražné listy od nahnevaných Uruguajcov po tom, čo fauloval Luisa Suáreza v poslednom zápase sezóny Premier League 2013-2014. Bolo to len niekoľko týždňov predtým, ako Anglicko nastúpilo proti Uruguaju na majstrovstvách sveta.

Euro 2020

Teraz najčítanejšie