Denník N

Vyšetrovanie Bašternákovho papalášstva inšpekcia odflákla, bude nové

Ladislav Bašternák v parlamente. Foto N – Vladimír Šimíček
Ladislav Bašternák v parlamente. Foto N – Vladimír Šimíček

Hoci policajt nahlásil, že ho nadriadený nútil pustiť Bašternáka, inšpekcia vypočula iba nadriadeného a uverila mu, že sa nič také nedialo. Policajta ani len nevypočuli.

Kauza vybavovania dopravného priestupku pre „nášho človeka“ Ladislava Bašternáka má podobný priebeh ako kauza jeho vratiek DPH. Na začiatku je odfláknuté vyšetrovanie, ktoré sa po tom, čo o prípade informujú médiá, znovu zopakuje.

„Vzhľadom na to, že rozhodnutie vyšetrovateľa nie je prekážkou na opätovné vyšetrovanie, inšpekcia ministerstva vnútra sa k prípadu vráti a všetky okolnosti preverí,“ napísalo ministerstvo vnútra o prípade, v ktorom podľa oficiálneho záznamu policajnej hliadke zatelefonoval ich nadriadený, aby dali počas dokumentovania jeho priestupku pokoj podnikateľovi Bašternákovi.

Ladislav Bašternák.foto – topky.sk
Ladislav Bašternák.foto – topky.sk

Daniel Lipšic (OĽaNO-Nova) v utorok počas schôdze o odvolávaní ministra vnútra Roberta Kaliňáka zverejnil úradný záznam policajtov, ktorí 29. júna 2012 zastavili Bašternáka po tom, čo obiehal cez plnú čiaru a nebol pripútaný. Informovali ho, že dostane pokutu 150 eur. Bašternák počas vybavovania priestupku niekomu telefonoval, aby to „vybavil“, a policajtom hovoril, čo ho „buzerujú“.

Vzápätí mal policajtovi zavolať jeho nadriadený Vladimír Filip Saglena, vtedajší zástupca obvodného oddelenia, a povedal mu, aby Bašternáka nechal ísť, lebo je to „náš človek“. Policajt to odmietol. Neskôr mu mal Saglena na centrále vynadať, že s ním aj druhým členom hliadky skončil.

Keď Lipšic správu predniesol, minister vnútra Robert Kaliňák zareagoval, že ide o klasickú prácu opozície, „keď pracuje s dokumentmi, ktoré nie sú pravé, ale sú falzifikáty“. Tvrdil, že má podpísaný úradný záznam, ktorý sa končí vo chvíli, keď Bašternák napokon zaplatil pokutu, a o žiadnom ovplyvňovaní policajtov sa tam nehovorí. Neskôr podvečer pripustil, že ak sú záznamy dva, treba to vyšetriť.

Čo urobila inšpekcia?

Polícia na otázky, čo presne sa stalo a ako je možné, že sú dva záznamy, v stredu neodpovedala. „Ministerstvo vnútra si vyhradilo právo odpovedať na všetky otázky, prosím, obráťte sa naň. Neviem o tom, že by bol nejaký falošný a nejaký originál dokument,“ povedal krajský policajný riaditeľ Csaba Faragó. Lipšic zverejnil aj podnet Faragóa na inšpekciu, z ktorého vyplýva, že pracoval s úradným záznamom, kde sa píše o telefonátoch nadriadených policajtom.

„Nakoľko z úradného záznamu vyplýva podozrenie z trestného činu, že sa kapitán Saglena pokúsil ovplyvniť vašu služobnú činnosť tak, aby podozrivý z priestupku nebol sankcionovaný, vec bola postúpená na ďalšie konanie inšpekcii ministerstva vnútra,“ napísal v decembri 2012 Faragó veliteľovi hliadky.

Inšpekcia po prijatí podnetu podľa informácií Denníka N vypočula len

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Robert Kaliňák

Teraz najčítanejšie