Denník NVance sa mu nedovolal, spoločný projekt so Zelenským odmietol. Čo vieme o ambíciách generála Zalužného

Tomáš ČorejTomáš Čorej
3Komentáre
Valerij Zalužnyj. Foto - TASR/AP
Valerij Zalužnyj. Foto – TASR/AP

Zalužnyj sľúbil, že v čase vojny nebude verejne kritizovať Zelenského. Ak sa rozhodne vstúpiť do politiky, vraj mu o tom povie ako prvému.

Prečítajte si viac o počúvaní Denníka N.

Valerij Zalužnyj ešte ani raz verejne nepovedal, že by mal politické ambície.

O bývalom veliteľovi ukrajinskej armády sa napriek tomu už dlhšie hovorí ako o možnom prezidentskom kandidátovi.

Zalužnyj, momentálne veľvyslanec vo Veľkej Británii, je na Ukrajine mimoriadne populárny. Podľa aktuálneho prieskumu sociologickej agentúry Rating by nad ním v hypotetických prezidentských voľbách vyhral iba súčasný líder Volodymyr Zelenskyj.

So zásadným textom o jeho politických ambíciách prišiel začiatkom týždňa denník The Guardian. Ten pripomína, že v čase vojny sa nemôžu usporiadať voľby, pretože by boli protiústavné aj logisticky mimoriadne náročné.

„Každý na Ukrajine však vie, že politika sa skôr či neskôr vráti,“ zdôrazňuje.

Vance sa mu chcel dovolať, ale neuspel

The Guardian opisuje epizódu zo začiatku marca, keď v Bielom dome na Zelenského zaútočil americký prezident Donald Trump. Jeho viceprezident J.D. Vance sa následne prostredníctvom „rôznych diplomatických a iných kanálov“ snažil spojiť práve so Zalužným.

Podľa všetkého s ním chcel diskutovať o jeho prípadnej politickej kariére, ale Zalužnyj telefonát odmietol. Kľúčové je, že tak urobil po konzultácii s

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.