Denník N

Novinárov RTVS ovplyvňuje bratislavská kaviareň, N a SME, vyčítal Číž Mikovi

Václav Mika. Foto – TASR
Václav Mika. Foto – TASR

Riaditeľ RTVS Václav Mika pred mediálnym výborom hájil zvyšovanie koncesionárskych poplatkov. Koalícia odmieta hovoriť o vládnej kríze. Zbožné želanie, komentoval Bugár poslanca Viskupiča, keď spor tak nazval.

Prekvapivo kritickejší ako zástupcovia SNS bol dnes k spravodajstvu a publicistike verejnoprávnej RTVS poslanec Smeru Miroslav Číž. Riaditeľovi RTVS Václavovi Mikovi, ktorý mediálnemu výboru predstavil výročnú správu, odkázal, aby viac tlačil na objektivitu.

„Novinári, ktorí sú v RTVS, odpusťte mi tú skratku, majú hodnotovo blízko k bratislavskej kaviarni,“ povedal Číž. „Preberá sa rétorika denníkov N a SME, ktoré vedú aktívny politický zápas. Je pre mňa obrovským sklamaním aj relácia pána Havrana, ktorý sa stal jedným z hlavných redaktorov SME.“

Poslancovi Smeru chýba viac publicistických relácií, kde by dostali priestor názory blízke ľuďom, ktorí volia Smer. Napríklad Lampa Štefana Hríba bola podľa Číža veľmi zaujímavá, ale nereflektovala, že v čase, keď sa vysielala, štyridsať percent voličov hlasovalo za Smer.

„Rešpektujem, že liberálny a kozmopolitný pohľad je súčasťou tejto spoločnosti, ale má tak päť až osem percent. K pánovi Hríbovi chodili ľudia z prostredia OKS, ktorá vo voľbách dostala len pol percenta.“

Večera s Havranom o Marianovi Kotlebovi. Reprofoto – Archív RTVS
Večera s Havranom o Marianovi Kotlebovi. Reprofoto – Archív RTVS

Farkašovský: Nie je to ideálne

Mika Čížovi odkázal, že RTVS vyvíja dva nové publicistické formáty. „Verím, že sa na obrazovku dostanú ešte počas môjho funkčného obdobia. Beriem to ako výzvu, ale nie ako výzvu politickú. Je to čisto o tom, že verejnoprávna televízia nemôže dlhodobo stavať publicistiku na jednej relácii.“

Poslanec SNS Karol Farkašovský, ktorý nedávno nevylúčil, že by mohol mať záujem o post riaditeľa RTVS, varoval Miku pred kopírovaním komerčných médií, ktoré podľa neho strašia ľudí.

„Otvorte ktorýkoľvek dnešný denník. Strašia nás pádom eura, rozpadom Únie, prílevom migrantov a islamizáciou Európy. Mnoho ľudí z toho má potom traumu a stáva sa obeťou aj konšpiračných médií.“

Farkašovský veľa konkrétnych výhrad k RTVS nemal, len vraj treba permanentne posudzovať objektívnosť a vyváženosť spravodajstva a docieliť dynamickejšiu a mnohostrannejšiu publicistiku.

Karol Farkašovský. Foto – TASR
Karol Farkašovský. Foto – TASR

„Nemyslím si, že spravodajstvo je zlé. Ale verejnoprávnosť by mala byť o jedinečnosti, originálnosti,“ povedal. „Napríklad spôsob moderovania rozhlasových relácií. Prevládajú dvojice, ktoré sa pred správami medzi sebou bavia, a o kvalite ich debaty asi netreba hovoriť. Kopíruje to komerčné médiá, a to je zle.“

Poslanec OĽaNO Jozef Viskupič varoval pred politickými tlakmi na program RTVS. „Nechajme médiá verejnej služby riadiť profesionálov, nechcime zasahovať do programu a dokonca publicistiky,“ vyhlásil. „Či existuje snaha o ovládnutie RTVS, to ukáže čas. Ja ako opozičný poslanec mám právo poukázať na to, že také riziko tu je.“

Keď o spore o koncesionárske poplatky hovoril ako o koaličnej kríze, predseda Mosta-Híd Béla Bugár sa nahlas zasmial. „Zbožné želanie,“ prerušil Viskupiča.

Mika: Politika nemá rozhodovať o správach

Predseda mediálneho výboru Dušan Jarjabek (Smer) verejne na zasadnutie pozval aj podpredsedu SNS Antona Hrnka, ktorý napísal vyhlásenie odmietajúce zvyšovanie koncesionárskych poplatkov. Hrnko totiž členom mediálneho výboru nie je. Napriek tomu neprišiel.

Riaditeľ telerozhlasu jeho vyhlásenie veľmi komentovať nechcel. „Budem diplomatický. RTVS musí prijímať odborné názory verejnosti a poslancov, aj kritiku. Ale odmietam, aby sa v politike určovalo, ako má vyzerať programový koncept RTVS a jednotlivé formáty vrátane spravodajstva.“

Čo Hrnkovi prekáža na súčasnom názve a dvojbodke v logu, Mika podľa svojich slov netuší. „Každý má nejakú svoju tému, ktorú si zoberie za vlastnú. Ja som už na začiatku povedal, že sa sústredím na program, a nie na logo. Za osemnásť rokov sa logo menilo desaťkrát, ale to nie je žiadna koncepčná zmena. Koncepčná zmena je zmena programu.“

Budova Slovenského rozhlasu. Foto – TASR
Budova Slovenského rozhlasu. Foto – TASR

Mika si na mediálny výbor priniesol čísla, ktoré majú hovoriť, ako sa RTVS darilo za posledné štyri roky. Argumentuje napríklad tým, že počet divákov Správ RTVS sa za ten čas zvýšil dvojnásobne (na viac ako 300-tisíc), dvakrát taký je aj počet ľudí, ktorí spravodajstvo vnímajú ako najobjektívnejšie (24 percent ľudí podľa prieskumu Medianu).

Televízia za štyri roky vyrobila alebo ešte vyrába 30 koprodukčných filmov, kým v rokoch 2010 až 2012 ich bolo len sedem. Viac je aj vlastných seriálov, záznamov divadelných predstavení či vysielania pre deti. Kým v roku 2012 RTVS vysielala len jeden sedemminútový večerníček denne, podľa Miku má detské pásmo na obrazovke teraz dve hodiny.

🗳️ Ak chcete podporiť našu prácu pred druhým kolom volieb aj nad rámec predplatného, môžete to urobiť aj darom.🗳️

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

RTVS za Machaja

Slovensko

Teraz najčítanejšie