Denník N

Sýrska utečenkyňa bojovala v mori o život, teraz bude na olympiáde v Riu súťažiť v plávaní

Yusra Mardiniová je sýrska utečenkyňa, ktorá súťažila v plávaní na olympiáde v Riu. Foto – AP/TASR
Yusra Mardiniová je sýrska utečenkyňa, ktorá súťažila v plávaní na olympiáde v Riu. Foto – AP/TASR

Yusra Mardini v Nemecku dostala šancu ďalej trénovať v plávaní. Vytrvalo na svojich športových výkonoch pracovala a podarilo sa jej dostať na olympiádu v Riu. Súťažiť bude za utečencov.

Keď sa Yusra Mardini po strastiplnej ceste zo Sýrie konečne dostala do Nemecka, jedna z prvých vecí, na ktorú sa cez tureckého tlmočníka pýtala, bola, kde by mohla začať plávať.

18-ročná dievčina je dcérou učiteľa plávania a do bazéna chodila od troch rokov. Teraz bude súťažiť na olympiáde v Riu.

Nie za Sýriu, ale za malý, no zo symbolického hľadiska dôležitý tím zostavený z utečencov. Ide o prvé takéto družstvo v histórii olympijského športu.

Keď v Sýrii vypukla vojna, tréningový režim sa Yusre udržiaval čoraz ťažšie. Jedného dňa zostala v streche plavárne diera od bomby a v troskách sa ocitol aj ich dom.  Pre jej rodičov to bol signál, že Yusra aj jej staršia sestra Sarah musia utiecť.

Dievčatá sa pridali k otcovmu príbuznému a z libanonského Bejrútu odleteli do Turecka, kde v Izmire nasadli do člna, ktorý ich mal doplaviť na grécky ostrov Lesbos. V člne určenom pre maximálne šesť ľudí ich sedelo asi o dvadsať viac, než bola jeho kapacita.

Po niekoľkých minútach sa motor na člne pokazil a skupina, v ktorej bolo aj niekoľko neplavcov a trojmesačné dieťa, sa ocitla uprostred mora. Hrozilo, že preťažený čln sa začne potápať.  Yusra, Sarah a ďalšia mladá žena skočili do vody a na striedačku čln tlačili a ťahali k brehu.

Jusra Mardini počas tréningu v Berlíne v novembri 2015. Foto: AP/tasr
Yusra Mardini počas tréningu v Berlíne v novembri 2015. Foto – AP/tasr

Nenávidím more   

Po troch hodinách sa dostali do bezpečia. „Bola by naozaj hanba,

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie