Denník N

Sýrska utečenkyňa bojovala v mori o život, teraz bude na olympiáde v Riu súťažiť v plávaní

Yusra Mardiniová je sýrska utečenkyňa, ktorá súťažila v plávaní na olympiáde v Riu. Foto – AP/TASR
Yusra Mardiniová je sýrska utečenkyňa, ktorá súťažila v plávaní na olympiáde v Riu. Foto – AP/TASR

Yusra Mardini v Nemecku dostala šancu ďalej trénovať v plávaní. Vytrvalo na svojich športových výkonoch pracovala a podarilo sa jej dostať na olympiádu v Riu. Súťažiť bude za utečencov.

Keď sa Yusra Mardini po strastiplnej ceste zo Sýrie konečne dostala do Nemecka, jedna z prvých vecí, na ktorú sa cez tureckého tlmočníka pýtala, bola, kde by mohla začať plávať.

18-ročná dievčina je dcérou učiteľa plávania a do bazéna chodila od troch rokov. Teraz bude súťažiť na olympiáde v Riu.

Nie za Sýriu, ale za malý, no zo symbolického hľadiska dôležitý tím zostavený z utečencov. Ide o prvé takéto družstvo v histórii olympijského športu.

Keď v Sýrii vypukla vojna, tréningový režim sa Yusre udržiaval čoraz ťažšie. Jedného dňa zostala v streche plavárne diera od bomby a v troskách sa ocitol aj ich dom.  Pre jej rodičov to bol signál, že Yusra aj jej staršia sestra Sarah musia utiecť.

Dievčatá sa pridali k otcovmu príbuznému a z libanonského Bejrútu odleteli do Turecka, kde v Izmire nasadli do člna, ktorý ich mal doplaviť na grécky ostrov Lesbos. V člne určenom pre maximálne šesť ľudí ich sedelo asi o dvadsať viac, než bola jeho kapacita.

Po niekoľkých minútach sa motor na člne pokazil a skupina, v ktorej bolo aj niekoľko neplavcov a trojmesačné dieťa, sa ocitla uprostred mora. Hrozilo, že preťažený čln sa začne potápať.  Yusra, Sarah a ďalšia mladá žena skočili do vody a na striedačku čln tlačili a ťahali k brehu.

Jusra Mardini počas tréningu v Berlíne v novembri 2015. Foto: AP/tasr
Yusra Mardini počas tréningu v Berlíne v novembri 2015. Foto – AP/tasr

Nenávidím more   

Po troch hodinách sa dostali do bezpečia. „Bola by naozaj hanba, keby sme sa utopili, lebo sme plavkyne,“ povedala neskôr Yusra. Priznala však, že od tohto zážitku „nenávidí otvorené more“.

Z Grécka pokračovali po takzvanej balkánskej trase až do Nemecka, časť cesty šli vlakom a časť peši. Dorazili tam v septembri minulého roka. Najhoršie to podľa Yusry bolo v Maďarsku, kde ich poslali do tábora, odkiaľ ušli.

Yusre sa cez utečenecký tábor podarilo skontaktovať známy berlínsky plavecký klub Wasserfreunde Spandau 04. Miestny tréner Sven Spannekrebs si okamžite všimol jej kvality a ponúkol jej miesto v tíme.

Po niekoľkých týždňoch tréningu jej povedal, že má šancu získať nomináciu na olympiádu v Tokiu o štyri roky. Yusra sa však stále zlepšovala a dvesto metrov voľným štýlom zaplávala tak, že splnila limit už na olympiádu v Rio.

Neskôr ju Medzinárodný olympijský výbor zaradil do tímu utečencov.

Ako Nemka

„Veľa ľudí by ju mohlo považovať sa vzor,“ hovorí jej nemecký trémer. „Je veľmi sústredená. Má jasné ciele a nimi sa riadi jej život. Úroveň toho, aká je systematická, je takmer nemecká.“

Yusra však hovorí, že takí ako Nemci sú aj Sýrčania.

V Nemecku jej umožnili študovať v programe pre nadaných športovcov a reprezentantov. Trénuje od rána, potom má vyučovanie a popoludní je opäť v bazéne. Usilovne sa učí po nemecky, chcela by byť pilotkou.

Vie, že v Riu nemá veľa šancí na medailu, ale berie to ako prípravu na Tokio.

„Chcem, aby všetci utečenci na mňa boli hrdí. Môžeme dokázať, že hoci máme za sebou náročnú cestu, môžeme niečo dosiahnuť,“ hovorí  mladá žena, ktorá nechce veľmi hovoriť o politike a tom, čo sa deje v jej vlasti. Sýria jej však chýba. „Chýbajú mi priatelia, náš dom a aj moja posteľ.“

Neprekáža jej, že nebude súťažiť pod sýrskou vlajkou, lebo aj tú, aj olympijskú bude mať v srdci. Spolu s ňou budú v tíme aj športovci z Južného Sudánu, Konga či Etiópie. Ide o ľudí, ktorých z domovov vyhnala vojna alebo prenasledovanie a uchádzajú sa o azyl.

Teraz najčítanejšie