Denník N

Kto chce virtuálnu pokladnicu, môže sa u daniarov registrovať od marca

Ilustračné foto N – Tomáš Benedikovič
Ilustračné foto N – Tomáš Benedikovič

Finančná správa umožní registrácie na virtuálne registračné pokladnice v čase, keď sa začnú podávať aj daňové priznania.

Lekári, hotelieri, právnici aj taxikári musia od apríla vydávať bločky pacientom či klientom za prijatú hotovosť z registračných pokladníc. Doteraz takú povinnosť nemali. Ak nevydajú viac ako tisíc bločkov mesačne, nemusia si kupovať klasickú registračnú pokladnicu, môžu používať takzvanú virtuálnu. Stačí, ak sa registrujú u daniarov. Platí to aj o podnikateľoch, ktorí ešte len začínajú podnikať. Problém je, že Finančná správa, ktorá to má na starosti, registráciu zatiaľ neumožňuje.

Šéf Finančnej správy František Imrecze hovorí, že registrácia začne v marci a podnikatelia môžu potom od apríla virtuálnu pokladnicu aj používať. „Všetky informácie sa dostanú k podnikateľom včas, informačnú kampaň spúšťame v najbližších dňoch,“ hovorí Imrecze.

V marci sa však podávajú aj daňové priznania. „Ide o krátkosť času a dá sa navyše čakať nápor na daňové úrady. Preto sú všetci nervózni,“ hovorí daňový poradca Roman Konrád.

Virtuálna pokladnica je webová aplikácia, ktorá má bežať v počítači, tablete či smartfóne. Správať sa bude ako plnohodnotná kasa a po pripojení akejkoľvek tlačiarne vytlačí riadny bloček. Virtuálne registračné pokladnice zverejní na svojej stránke finančné riaditeľstvo.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.

Dnes na dennike.sk

Ekonomika

Teraz najčítanejšie