Denník N

Homeopatia nemá nič spoločné s liečivami z rastlín

Rastlinná liečba a lieky založené na výťažkoch z rastlín fungujú, nemýľte si ich s pseudovedeckou homeopatiou.

Odmala trpím kinetózou, teda nevoľnosťou počas cestovania v aute alebo autobuse.

Jedna z mojich prvých detských spomienok je z cesty autom s mojimi starými rodičmi. Do auta k nám pristúpila stopárka, ktorú som, bohužiaľ, celú ovracala. Odvtedy na cesty babka vždy pribalila „pirulky“, ktoré mi mali zázračne pomôcť od nevoľnosti.

Teraz už viem, že moja babka, mimochodom, lekárka, mi podstrkovala celaskon namiesto kinedrylu. Placebo u mňa od detstva zaberalo rovnako účinne ako skutočné lieky.

Sila placeba je silná, nepleťme si ju so skutočnou liečbou. Na moju kinetózu by evidentne zabrali aj lentilky. Ale ak by ste sa snažili „vyliečiť“ zápal pľúc alebo rakovinu nejakým homeopatikom, ohrozovali by ste tým svoje zdravie.

A v prípade bakteriálnych a vírusových ochorení aj zdravie ľudí vôkol vás.

Pletenie pojmov

Homeopatia nemá nič spoločné s liečivami založenými na rastlinách alebo rastlinných výťažkoch, aj keď si tieto pojmy mnoho ľudí mýli.

Vezmite si liek Taxol, určený je na rakovinu prsníka alebo vaječníkov. Jeho účinná látka, paklitaxel, sa ešte pred niekoľkými desiatkami rokov extrahovala z kôry tisu pacifického. Toto liečivo má dobré výsledky v zabíjaní buniek rakoviny vaječníka a prsníka aj v pokročilom štádiu.

Dnes sa pripravuje syntetickou úpravou látky získanej z tisu obyčajného.

Liečba bylinkami

Liečba bylinkami alebo prírodnými výťažkami má svoje opodstatnenie. Na rozdiel od homeopatie byliny a výťažky z nich obsahujú účinnú látku, prípadne celú zmes účinných látok. Niekedy dokonca v takých množstvách, že sa dá nimi predávkovať. 

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie