Denník N

Prečo má elektronické občianske iba 6 percent ľudí, pýtal sa Pellegrini. IT špičky sa obviňovali

Podpredseda vlády Peter Pellegrini. Zdroj: ITAPA
Podpredseda vlády Peter Pellegrini. Zdroj: ITAPA

Špička slovenského IT biznisu sa sporila, kto je hlavný vinník za slovenskú informatizáciu.

Odhodlane a pomerne razantne predstúpil pred IT komunitu na štvrtkovej konferencii ITAPA vicepremiér Peter Pellegrini. Od júna šéfuje novému úradu, ktorý má dohliadať aj na informatizáciu, a svojím príhovorom chcel ukázať, že by ho IT komunita mala brať teda naozaj vážne. „Chceme veci robiť inak a cítim veľkú zodpovednosť za fungovanie nového úradu,“ presviedčal.

Na Pellegriniho prejav nedočkavo čakali IT ľudia zo Slovensko.digital, štátni úradníci, aj zástupcovia IT dodávateľov pre štát. Keď pred siedmimi mesiacmi na konferencii vystúpil prezident Andrej Kiska, výsledok elektronizácie verejnej správy nazval hanbou a minutú miliardu označil za premrhanú. To len posmelilo IT partiu mladých ľudí, aby ukazovali, kto kde v štátnom IT pochybil a čo s tým.

Kde sa stala chyba

Ani Pellegrini nie je spokojný. Na konferencii ukazoval, ako si cez ústredný portál verejnej správy Slovensko.sk snažil dohodnúť termín na dopravnom inšpektoráte na prepis vozidla, a ako dlho mu trvalo, kým sa preklikal k formuláru.

Niektorí štátni úradníci k tomu v neoficiálnych debatách neskôr poznamenali, že keby sa ministerstvo vnútra, pod ktoré dopravný inšpektorát patrí, lepšie integrovalo so stránkou Slovensko.sk, nebolo by treba toľko klikov. Rovnakú výčitku adresovali aj ďalším úradom. S dodatkom, že keby tento hlavný portál vrátane dizajnu nerobili celý iba IT-čkári, tiež by to dopadlo lepšie.

Pellegrini sa čudoval aj tomu, ako je možné, že elektronické občianske preukazy má 1,4 milióna ľudí, ale bezpečnostný osobný kód a čítačku k preukazom iba 84-tisíc z nich (6 %). „Prečo je to tak a kde nastala chyba?“ pýtal sa.

O pár hodín neskôr sa na tej istej konferencii pokúsil dať na to odpoveď Mário Lelovský, šéf IT Asociácie Slovenska (ITAS). „Ja som ten, kto nemá zaručený elektronický podpis, lebo ma odhovorila pracovníčka,“ opísal vlastnú skúsenosť, keď si šiel k policajtom v bratislavskom Starom Meste pýtať k elektronickej občianke bezpečnostný kód aj čítačku.

Pellegrini pokračoval, že nemôžeme dookola elektronizovať starý svet, IT riešenia musia byť v súlade s architektúrou verejnej správy, a keď tu raz máme serverovňu na ministerstvách financií a vnútra, prečo si chcú úrady nakupovať hardvér samy. „Videl som požiadavky ministerstiev a boli by ste prekvapení, koľko by chceli na hardvér.“

Vicepremiér dal odkaz aj IT dodávateľom: „Pokiaľ nebudú dávať štátu

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Peter Pellegrini

Verejné IT zákazky

Teraz najčítanejšie