Denník N

Kto môže zistiť, ako to bolo s Bašternákom? Prezident

Robert Fico a Andrej Kiska. Foto N - Tomáš Benedikovič
Robert Fico a Andrej Kiska. Foto N – Tomáš Benedikovič

Opozícii môže vláda nadávať do extrémistov a ignorovať ju. V prípade Andreja Kisku by jej to nestačilo. Prezident má navyše ústavné právomoci, ktorým sa musia podriadiť aj ministri.

Jedna vec je smútiť nad tým, že koalícia doteraz odmieta odpovedať na základné otázky súvisiace s kauzou Ficovho domáceho, Ladislava Bašternáka. Napríklad na tú, či sa už aj inokedy stalo, že vedenie finančnej správy neodoslalo sťažnosť svojich podriadených, ktorým prekážalo, že policajti zamietli prípad pod koberec. Druhá vec je, že v krajine je niekto, kto to vie zistiť – Andrej Kiska.

Keď prezident vystúpil v parlamente po schválení programového vyhlásenia vlády, kládol mimoriadny dôraz na dodržiavanie pravidiel. Vravel, že nastupujúca administratíva to má ťažšie ako ktorákoľvek od roku 1998, pričom hlavným problémom je „prudký pokles dôvery v štát“ a to, že „medzi ľuďmi narastá pocit, že nevieme pohnúť s niektorými problémami – vrátane rovnosti pred zákonom –, a že to vyzerá, akoby chýbala vôľa s nimi pohnúť“.

Čo sa týka boja s korupciou, vraj chce veriť, že

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Robert Kaliňák

Teraz najčítanejšie