Denník N

Choďte domov, odkazujú Španieli turistom. Tento rok ich do krajiny príde rekordne veľa

Španielske pláže sú už pred sezónou zaplnené dovolenkármi. Foto - TASR/AP
Španielske pláže sú už pred sezónou zaplnené dovolenkármi. Foto – TASR/AP

Zlá bezpečnostná situácia v Tunisku, Turecku aj Egypte prinútila turistov zmeniť dovolenkové destinácie. Hotely na Malorke sú už vypredané, rekordný počet turistov očakávajú aj v Barcelone.

Na múre starého domu na obľúbenom španielskom ostrove Malorka je napísané: „Turisti, choďte domov.“ O pár metrov ďalej však čašníci v reštaurácii ponúkajú menu v angličtine aj nemčine. Pomedzi to ešte počuť francúzštinu aj ruštinu.

Už pred začiatkom dovolenkovej sezóny do krajiny prúdi rekordný počet zahraničných turistov. Domáci by mohli byť radi, keďže cestovný ruch poháňa ekonomiku krajiny. Tvorí 12 percent jej výkonu a zamestnáva 16 percent pracovnej sily.

Španieli však nie sú veľmi spokojní, lebo im prichádzajúci turisti výrazne komplikujú život.

„Chcú našu krajinu premeniť na zábavný park, miesto, kde sú v noci zatvorené všetky dvere, pretože tu nikto nežije,“ cituje Reuters Luisa Clara z mesta La Seu pri stredisku Palma de Mallorca, kde sa nachádzajú hlavné pamiatky ostrova.

Málo autobusov, parkovísk aj miest na pláži

Baleárske ostrovy s obľúbenou Malorkou aj Ibizou sú od turizmu prakticky závislé. Cestovný ruch predstavuje takmer polovicu ich HDP. Práve vďaka nemu sa miestna ekonomika vrátila na predkrízovú úroveň. Obyvatelia sa z toho však veľmi neradujú.

„Ľudia sem prichádzajú, aby si oddýchli, ale v skutočnosti sú v strese, pretože nemajú miesto v autobuse – nemáme tu dosť autobusov. Zaznamenali sme prenájom 60-tisíc áut na ostrove. Čo sa týka hustoty vozidiel, sme druhí za Hongkongom. Nemáme dosť parkovacích miest,“ cituje Guardian Gerarda Haua, ekológa z Baleárskych ostrovov.

„Minulý rok sme mali problémy s odpadovými vodami. Náš systém si s tým skrátka neporadí, a preto nemôžeme ľudí púšťať k moru, ak máme takéto problémy. Ľudia sú v strese, pretože nemajú miesto na pláži, sú v strese, a nevrátia sa k nám. Cestovný ruch je dôležitý, ale masová turistika sa nám nemusí vyplatiť. Tento rok bude krízový.“

Celkový počet turistov v Španielsku v prvých štyroch mesiacoch vzrástol oproti vlaňajšku o 13 percent, čo predstavuje viac ako 18 miliónov dovolenkárov. Španielsko sa stalo treťou najobľúbenejšou destináciou pre zahraničných turistov po Francúzsku a USA.

Môže za to najmä obava z bezpečnosti v doterajších letoviskách Tuniska, Egypta aj Turecka. Minuloročné útoky v Tunisku, pri ktorých zomrelo 38 turistov, prakticky zastavili cestovný ruch krajiny. Podobne je na tom aj Turecko. Po sérii útokov a zhoršení vzťahov s Ruskom, odkiaľ ročne prichádzali tisíce turistov, zažilo Turecko najhorší prepad návštevnosti od roku 1999.

„Rezervácie sa po útokoch v týchto krajinách zmenili,“ cituje Financial Times Dörtu Nordbeckovú z nemeckej cestovnej agentúry. „Rezervácie sa presunuli z Turecka, Egypta a Tuniska do Španielska, tiež do Bulharska a Grécka.“

Španieli očakávajú tento rok rekordne veľa zahraničných turistov v Barcelone aj v obľúbených letoviskách. Foto - TASR/AP
Španieli očakávajú tento rok rekordne veľa zahraničných turistov v Barcelone aj v obľúbených letoviskách. Foto – TASR/AP

Rekordne veľa lodí aj lietadiel

Najviac turistov do Španielska prichádza z Veľkej Británie. Do konca apríla krajinu navštívilo viac ako štyri milióny Britov, čo je oproti vlaňajšku nárast o 19 percent.

O 50 percent viac turistov prišlo v prvom štvrťroku na Baleárske ostrovy. Cestovné agentúry upozorňujú, že hotely na ostrovoch sú do konca leta vypredané. 

V obľúbenom prístave Palma de Mallorca od začiatku roka zakotvilo osem výletných lodí, aby vysadilo viac ako 22-tisíc dovolenkárov. Tí si počas krátkej zastávky pozreli staré mesto s katedrálou a možno stihli aj obľúbený tapas.

V prístavoch Malorky, Ibizy a Menorcy pritom minulý rok kotvilo 790 výletných lodí. Túto sezónu ich však očakávajú ešte viac. Na Malorku by malo doplávať viac ako 520 lodí, na Ibizu 150, čo je celkovo o 28 percent viac ako vlani.

Rovnaká situácia je aj s lietadlami. Napríklad na letisku v Palme de Mallorca zvýšili počet letov z minuloročných 66 za hodinu na sto. To si museli všimnúť aj dovolenkári na pláži, ktorým nad hlavami pravidelne prelietavajú lietadlá.

„Kam pôjdu ľudia, aby našli miesto? Do mora?“ povedal Hau. „Toto bude šialený rok. Nemáme na to infraštruktúru. Malorka je vypredaná. Tento rok v lete budeme mať vážne problémy.“

Miestna vláda súostrovia preto pristúpila k viacerým opatreniam, ktoré by mali aspoň čiastočne zregulovať cestovný ruch. Na najmenšom z Baleárskych ostrovov, Formentera, plánujú zaviesť daň na autá, ktoré vstúpia na ostrov. Od júla chcú na všetkých ostrovoch vyberať daň z cestovného ruchu – dve eurá za noc.

Podľa ministra pre cestovný ruch Biela Barceloa to pomôže regulovať turizmus a priláka návštevníkov aj mimo sezóny, či lepšie zorganizuje prílev turistov z výletných lodí.

„Z daní by sme mohli získať 50 až 70 miliónov eur ročne, predovšetkým na projekty pre životné prostredie,“ povedal pre Reuters. „Chceme, aby k nám chodili turisti, ale tiež potrebujeme, aby to bolo udržateľné najbližších 30 až 40 rokov.“

Obmedzenia v Barcelone nezastavili turistov

S vysokým nárastom turistov už niekoľko rokov bojuje aj obľúbená Barcelona. Pred dvoma rokmi preto demonštrovali nespokojní obyvatelia, ktorých rozhnevali opití a neporiadni turisti.

Starostka Ada Colau následne pristúpila k viacerým opatreniam. Zakázala napríklad vstup veľkých turistických skupín na miestny trh la Boqueria a zastavila všetky ďalšie licencie na nové turistické ubytovania.

Turistov to však nezastavilo a Barcelona bola minulý rok tretím najnavštevovanejším európskym mestom. Podobne to pravdepodobne bude aj tento rok, keďže Katalánsko do konca apríla navštívilo už viac ako štyri milióny turistov.

Barcelonská ulica Rambla je tradične zaplnená turistami. Foto - TASR/AP
Barcelonská ulica Rambla je tradične zaplnená turistami. Foto – TASR/AP

„Do Katalánska prichádza obrovské množstvo britských turistov, ktorí navštevujú Barcelonu alebo chodia lyžovať,“ povedal pre Financial Times Ramón Estalella zo Španielskej asociácie hotelierov. „Turisti nechodia len na ostrovy, ale aj do miest. A to nemá nič spoločné s Tuniskom.“

Španielsko nie je jedinou krajinou, ktorú trápi vysoký prílev zahraničných turistov. Talianske úrady spoplatnili vstup do pobrežnej oblasti Cinque Terre, ktorá patrí medzi svetové dedičstvo UNESCO. Okrem toho tiež stanovili ročné limity pre návštevníkov na 1,5 milióna, aby tak chránili ohrozené prírodné prostredie.

Podobná situácia je aj v Portugalsku, kde minulý rok prišlo o 17 miliónov viac turistov ako predtým. To viedlo k vzniku 50 nových hotelov.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.

Svet

Teraz najčítanejšie