Denník N

Nový predseda KDH Hlina: Je čas vyhnať Sulíka z nášho rybníka

Alojz Hlina. Foto N – Tomáš Benedikovič
Alojz Hlina. Foto N – Tomáš Benedikovič

Niekedy vám musí vybehnúť úsmev, keď vidíte, kto všetko sa tu označuje za konzervatívca, vraví Alojz Hlina. V župných voľbách by rád stál proti Smeru.

Delegáti snemu KDH vás zvolili už v prvom kole, pomerne jasnou väčšinou. Prekvapilo vás to?

Budem úprimný, prekvapilo. Prvotná emócia je silná, ale teraz ma už bije k zemi zodpovednosť. Naozaj cítim obrovskú zodpovednosť. Nechcem byť patetický, ale nechcem sklamať dôveru, ktorú som dostal.

Aké bude Hlinovo KDH?

V prvom rade, nebude to Hlinovo KDH. Bude to KDH za éry predsedu Hlinu. Človek dokáže urobiť sám veľa, ale v politike musíte robiť s ľuďmi. To je moja stratégia: vytvoriť funkčný tím a namotivovať ho. Slovenská politika pôsobí vyhoreto, je to ako keby také utrpenie. Ľudia nemajú pocit, že politika má ešte zmysel, myslia si, že všetci, ktorí tam sú, len hrabú pre seba a nič nerobia.

Nie je to tak?

Áno, je veľa ľudí v politike, ktorí by v politike byť nemali. Ale sú aj iní. Pápež František povedal, že nemôžete robiť politiku, ak nemáte radi ľudí. To je pre mňa inšpirujúce. Ak ako politik vidím, čo sa ľuďom robí, nemôžem mlčať. A ani nebudem. To k nám kresťanským demokratom a konzervatívcom patrí – nemlčať, keď sa ľuďom ubližuje, keď sa deje krivda. Vo svojom prejave som okrem toho povedal, že chcem hľadať pozitívne veci, lebo negativizmu je toľko, že by sa dal exportovať.

Pri KDH bol pocit vyhoretia veľký. Vy ste známy skôr ako excentrický politik, ktorý voličov oslovuje výraznými aktmi. Prestane byť teda KDH nudné a – keď to preženiem – bude voziť tanky pod okná bývalých komunistických papalášov?

Predstavil som základnú filozofickú víziu, aby sme si mali čo nalepiť na okno kancelárie. Teda že sme konzervatívci. Budeme definovať aj svoje témy, hoci ako mimoparlamentná strana svetový mier nevybavíme. Nakoniec, parlament je plný ľudí, ktorí vedia o svetovom mieri hovoriť aj týždeň. Vyberieme si témy, kde vieme urobiť nejaký uchopiteľný výsledok, v nich budeme držať ako buldoci. Aby sme mohli povedať – ani sme neboli v parlamente a toto sme dokázali. A ak budeme v parlamente, tak dokážeme viac. No aby sme dosiahli nejaký výsledok, nemôžeme do redakcie Denníka N len poslať nejakú popísanú A4-ku s tlačovou správou a čakať, či ju uverejníte. Musíme našu tému otvoriť spôsobom, ktorý sa nebude dať ignorovať.

Skúste menovať aspoň jednu z tém, ktoré by malo KDH otvárať.

Chcem, 

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Rozhovory

Teraz najčítanejšie