Denník N

Oscarový hon na líšku aj soft porno bestseller. Nové filmy v kinách

Oscaroví zápasníci, trio švédskych punkeriek, 50 odtieňov sivej, meditácia z gruzínskeho vidieka aj zábava pre deti. Môžete si tento týždeň vybrať z piatich premiér.

V spolupráci s Rádiom_FM prinášame prehľad noviniek v našich kinách. Tento týždeň ich je päť.

Foxcatcher

Odvaha obsadiť známych hercov ako Channing Tatum, Steve Carell či Mark Ruffalo do netradičných úloh Benetovi Millerovi, autorovi výborných filmov Capote a Moneyball, rozhodne nechýba. Nie je to však to jediné, čo z filmu Foxcatcher, oceneného za réžiu na festivale v Cannes, robí snímku, ktorá stojí za pozornosť. Silný skutočný príbeh, ktorý má päť nominácií na Oscara, o nie úplne zdravom vzťahu medzi miliardárom Johnom du Pontom a olympijským víťazom vo wrestlingu Markom Schulzom, si najviac vychutnáte, ak o udalostiach, ktoré zachytáva, viete čo najmenej.

My sme najlepší!

Jeden z najvýraznejších švédskych režisérov, dušou rebel a držiteľ mnohých ocenení Lukas Moodysson adaptoval komiksové príbehy svojej manželky Coco do zábavného filmu o sile priateľstva, dospievaní a nesmrteľnosti punku. Hlavnými hrdinkami príbehu My sme najlepší!, odohrávajúceho sa v Štokholme v 80. rokoch, sú tri trinásťročné dievčatá, ktoré založia kapelu aj napriek tomu, že nevedia hrať na žiadny hudobný nástroj.

Kukuričný ostrov

Gruzínskych filmov sa do našich kín veľa nedostane. Dôvod vidieť tento film v kine je o to väčší, že Kukuričný ostrov Georgija Ovašviliho pozbieral už množstvo ocenení vrátane Krištáľového glóbusu z Karlových Varov. Na jednom z ostrovov na rieke Inguri postaví starec chatrč a so svojou vnučkou tam zasadia kukuricu. Ako dozrieva kukurica, mení sa dievča na ženu a vo vzduchu cítiť neodvratnú konfrontáciu s kolobehom života.

Päťdesiat odtieňov sivej

Mohla by to byť úplne obyčajná rozprávka, keby v nej nebolo toľko sexu a nebola by označená R-kom, teda ako film určený dospelému divákovi. Rekordný predpredaj naznačuje, že prvý film z trilógie  50 odtieňov sivej si do kolónky guilty pleasure zapíše nejeden divák. O tom, prečo a pre koho vznikol tento film o vzťahu nezaujímavej študentky a tajomného podnikateľa, by sa dalo rozprávať dlho, ale načo. Na internete nájdete množstvo paródií na trailery k tomuto filmu, odporúčam predovšetkým ten, kde hlavného hrdinu nahradil Steve Buschemi.

Cililing a zver Nezver

Detskému divákovi je určené ďalšie pokračovanie dobrodružstiev známej postavičky víly Cililing. V poučnom príbehu Cililing a zver Nezver o tom, že každý tvor je v jadre dobrý, musia víly zachrániť legendami opradeného tajomného Netvora, ktorého sa strážcovia Hviezdnej rokliny z obáv, že na nich privolá skazu, chcú zbaviť.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.

Kultúra

Teraz najčítanejšie