Denník N

Kaliňák o B.A. Haus mlčí, akcionármi vo firme boli spolu Počiatek aj Bašternák

Foto N – Monika Tódová
Foto N – Monika Tódová

Minister vnútra tvrdí, že s Bašternákom nebol v žiadnom vzťahu, a na otázky o B.A. Haus, v ktorej môže byť Bašternák, neodpovedá.

Kto je za firmou B.A. Haus a prečo splácala ministrovi vnútra Robertovi Kaliňákovi pôžičky? Minister vnútra za Smer na otázky o podozrivých prevodoch na svojom účte neodpovedá.

Kaliňák dostal od firmy v roku 2012 spolu 120-tisíc eur. Tento rok 2. mája prišlo ministrovi vnútra na účet od firmy 140-tisíc eur.

Veronika Remišová z OĽaNO zverejnila, ako v rokoch 2008 a 2009 vyzerala akcionárska štruktúra firmy B.A. Haus. Tretinu v nej vlastnil vtedajší minister financií za Smer Ján Počiatek, tretinu podnikateľ Ladislav Bašternák a tretinu firma Kaliňákovho kamaráta z advokátskej kancelárie Mareka Turčana Metis Consulting. Líder Obyčajných ľudí Igor Matovič hovorí, že „Turčan je biely kôň Roberta Kaliňáka“.

Nové otázky

O Bašternákovi sa doteraz vedelo, že bol konateľom firmy, teraz je jasné, že ju aj spoluvlastnil.

Akcionárska štruktúra firmy sa do roku 2012 alebo 2016, keď od nej dostával peniaze Kaliňák, mohla oproti schéme, ktorú prestavila Remišová, zmeniť. Aká je, nie je možné z listín v obchodnom registri zistiť. Poslankyňa hovorí, že Kaliňák má vplyv na to, aby štruktúru spoločnosti terajší akcionári zverejnili. Myslí si, že Bašternák v nej môže byť doteraz.

„Už chápem, prečo sa polícia o Bašternákovi vyjadrovala, že je to náš človek, keď bol spolupodnikateľom ministra Počiatka,“ pripomenula Remišová situáciu, keď si podnikateľ v roku 2012 po dopravnom priestupku údajne vybavoval cez telefón jeho odpustenie. Matovič hovorí: „Kaliňák a Počiatek – to sú dvojičky, dva prsty, ktoré sa od seba nepohnú, chodia spolu na motorky, balia spolu baby.“

Posledné stanovisko ministra vnútra je zo soboty poobedia, keď jeho hovorca zopakoval, že „Kaliňák nikdy neprijal žiadne peniaze od osoby pána Bašternáka ani od firiem pána Bašternáka, či už priamo, alebo sprostredkovane“. Ak hovorí Kaliňák pravdu, znamenalo by to, že tento podnikateľ už nie je akcionárom firmy.

Prevody od firmy na Kaliňákov účet majú popis „splátka pôžičky“. Remišová upozorňuje, že minister nikdy žiadnu pohľadávku voči tejto firme nedal do majetkového priznania, hoci je to jeho povinnosť. Aké peniaze od firmy dostal? Na to minister neodpovedá. „Podľa môjho názoru ide o legalizáciu príjmu z trestnej činnosti,“ povedal o peniazoch Matovič. „Mafia na vrchole štátu,“ hovorí.

„Firma B.A. Haus nebola špeciálne zisková,“ upozorňuje Remišová. „Je na polícii, aby to preverila.“ Opozícia pre zatajenie pôžičky Kaliňákom zvolá výbor pre nezlučiteľnosť funkcií, aby to preskúmal.

OĽaNO: Počiatek bol s Bašternákom vo firme, ktorá vyplácala Kaliňáka
(autor: Martina Pažitková)

Chystajú odvolávanie

Aktuality.sk informovali, že firma B.A. Haus si v roku 2007 a 2008 uplatnila od štátu vratky za spolu 3,4 milióna korún, a napísali, že firma si uplatňovala nadmerné odpočty DPH. V štvrtom štvrťroku 2007 žiadala od štátu vrátenie milióna korún a v štvrtom štvrťroku 2008 až 2,4 milióna korún (113-tisíc eur).

V pondelok o 10:00 sa uskutoční koaličná rada, na ktorej by mal byť aj Kaliňák. Opozícia ho vyzýva na odstúpenie, ale predseda Mosta-Híd Béla Bugár už vyhlásil, že videl potrebné dokumenty a Kaliňákovi verí. Denník N oslovil so žiadosťou o stanovisko aj ministerku spravodlivosti Luciu Žitňanskú, na otázky neodpovedala.

Bašternáka vyšetruje polícia, štát mu vyplatil na vratkách spolu 16 miliónov eur.

Kaliňákove prevody na účte si pozrel asistent poslanca SaS Jozefa Rajtára Marek Rybanič, ktorého už polícia obvinila z ohrozenia bankového tajomstva. Matovič sa Rybaniča zastáva a hovorí o práve na odpor, ktoré je v ústave. SaS hovorí, že asistent urobil „akt vlastenectva“, podľa Remišovej ide o „akt zúfalstva“. Podľa aktuality.sk je Kaliňák akcionárom Tatra banky, v ktorej Rybanič pracoval.

Opozícia bude mať v pondelok opozičnú radu, na ktorej sa rozhodne o tom, či bude v parlamente znovu odvolávať Roberta Kaliňáka alebo aj premiéra Roberta Fica.

f

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Robert Kaliňák

Slovensko

Teraz najčítanejšie