Denník N

Kto bol strelec z Orlanda? Nahnevaný útočník, ktorého rozzúrili bozkávajúci sa muži

Omar Mateen. Foto - TASR/AP
Omar Mateen. Foto – TASR/AP

Omar Mateen zabil cez víkend v gay klube 49 ľudí. Podľa polície si miesto útoku nevybral náhodne. Legálne vlastnil zbraň, a hoci ho FBI dvakrát vyšetrovala, nebol na zozname možných teroristov.

Zaútočiť do klubu, kde sa v sobotu v noci bavilo približne 300 ľudí, prišiel útočník dobre pripravený.

Tesne predtým, ako vošiel dovnútra, zavolal na políciu. Do telefónu povedal svoje meno a miesto, kde sa chystá zaútočiť, a prisahal vernosť Islamskému štátu.

Dvadsaťdeväťročný Omar Mateen následne zabil 49 ľudí a viac než 53 zranil. Pripísal si tak najhoršiu streľbu v amerických dejinách.

Mateen si podľa viacerých médií požičal auto a šoféroval do Orlanda, kde okolo druhej nadránom zaútočil na nič netušiacich návštevníkov gay baru Pulse. Úrady tvrdia, že gay klub si nevybral náhodne. Podľa všetkého si mal najskôr vyberať z viacerých klubov, aby vedel, kde v tom čase bude najviac ľudí. Polícia ešte stále nevie presné motívy jeho činu ani či bol napojený na Islamský štát.

Bol duševne chorý, tvrdí ex-manželka

Mateen sa narodil v New Yorku afganským rodičom. Neskôr sa presťahoval do mesta Fort Pierce, ktoré leží len dve hodiny autom od Orlanda na Floride, kde v sobotu útočil. Deväť rokov pracoval ako ozbrojený bezpečnostný dôstojník pre svetovú firmu G4S. 

Jeho bývalá manželka Sitora Yusufiy o ňom povedala, že bol násilný, duševne nestály a opakovane ju bil. Zobrali sa v roku 2009 po tom, čo sa spoznali na internete. Keď sa jej rodičia dozvedeli, že ju manžel doma týra, pomohli dcére odsťahovať sa. Manželia sa rozviedli v roku 2011.

„Nebol vyrovnaným človekom,“ povedala Yusufiy pre Washington Post. „Bil ma. Prichádzal domov a začal ma mlátiť, lebo nebola vypratá bielizeň či niečo podobné.“

Sitora Yusufiy, exmanželka strelca z Orlanda. Foto – TASR/AP
Sitora Yusufiy, exmanželka strelca z Orlanda. Foto – TASR/AP

Podľa nej Mateen nebol veľmi nábožný, keď spolu žili, pravidelne chodil cvičiť. Povedala tiež, že vlastnil malú zbraň a pracoval ako ochrankár v neďalekom zariadení pre mladých delikventov.

Podľa nej bola skutočným dôvodom jeho sobotného útoku duševná choroba, a nie napojenie na Islamský štát.

ISIS neskôr tvrdil, že útočil ich „bojovník“, ale nešpecifikoval, či bol do útoku priamo zapletený alebo sa k nemu neskôr iba dodatočne prihlásil.

Vedela o ňom FBI

Mateena vyšetrovala v minulosti FBI, a to dvakrát v roku 2013 pre poburujúce poznámky voči svojim kolegom. Nič podozrivé však nenašla.

Mateena vypočúvali aj v roku 2014 pre možné napojenie na Monera Mohammada Abu-Salha – Američana, ktorý sa odpálil pri samovražednom útoku v Sýrii. FBI však nenašla žiadne priame spojenie medzi oboma mužmi a prípad uzavrela.

Hoci o ňom vedela FBI, Mateen nebol na oficiálnom zozname možných teroristov, polícia ho v súčasnosti vyšetrovala pre bližšie neurčený zločin. Mohol legálne vlastniť licenciu na zbraň a prešiel aj výcvikom v streľbe.

Mateen si zbrane, ktorými strieľal v gay bare, zaobstaral legálne asi týždeň pred útokom. Na otázku, ako je možné, že muž, ktorého v minulosti vyšetrovala FBI, sa legálnou cestou dostal k zbrani, hovorkyňa FBI uviedla, že vyšetrovanie nič nezistilo a prípad uzavreli.

Omar Mateen strieľal v klube na Floride. Foto – TASR/AP
Omar Mateen strieľal v klube na Floride. Foto – TASR/AP

Nemalo to nič spoločné s náboženstvom, tvrdí otec

Na verejnosť sa dostala aj informácia, že otec útočníka, Seddique Mateen, má televíznu šou na kalifornskej televíznej stanici, ktorá je silne proti pakistanskej vláde a netají sa svojimi sympatiami pre afganský Taliban.

Jeho otec, ktorý pochádza z Afganistanu, pre televíziu NBC povedal, že „útok nemá nič spoločné s náboženstvom“. Myslí si, že nenávisť jeho syna k homosexuálom mohla byť skutočným dôvodom, a uviedol, že jeho syn sa pred pár mesiacmi rozčúlil, keď videl dvoch bozkávajúcich sa mužov.

„Ospravedlňujeme sa za celý incident. Nevedeli sme, že niečo také sa chystá urobiť,“ povedal Mateenov otec. „Sme v šoku rovnako ako celá krajina.“

Na fotografiách, ktoré Mateen zverejnil na sociálnych sieťach, má na sebe často tričká s menom a logom New Yorskej polície. Tá tvrdí, že s Mateenom nikdy neprišla do styku a že sa podobné tričká dajú kúpiť v akomkoľvek obchode.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.

Útok na Floride

Svet

Teraz najčítanejšie