Ako nás vidia cudzinci? Pusinková spoločnosť, kde bez kamoša nič nevybavíte

Etnologičky sa rozprávali s viac ako päťdesiatimi cudzincami z celého sveta, ktorí prišli žiť na Slovensko. Vybrali sme šesť vecí, ktoré si na Slovákoch všimli.

Ľudovít Fulla: Revúcka rodina. Slovenská národná galéria. Zdroj: webumenia.sk
Ľudovít Fulla: Revúcka rodina. Slovenská národná galéria. Zdroj: webumenia.sk

„Ste trocha skúpi, ale máte na to právo,“ povedal o Slovákoch Brian z Írska. Ako turistovi sa mu zo začiatku zdalo všetko lacné, keď tu začal žiť dlhodobo a prerátal si príjmy a výdavky priemerného Slováka, zmenil názor.

„Myslím, že vedieť prežiť z tohto typu príjmu Slováci nazývajú slovenský zázrak. Je to ako Ježiš, ktorý nakŕmil množstvo ľudí z piatich bochníkov chleba a troch rýb. Slováci sú neuveriteľní rozpočtári.“

Večer pri pive bežne stretnete dospelých Slovákov, ako sa skladajú po dve – tri eurá, aby zaplatili účet. Každý si pritom dáva pozor, aby zaplatil len toľko, koľko dlží. Keď sa Boran z Turecka ponúkol, že vezme celý účet, nedovolili mu to. Vraj to na Slovensku nie je obvyklé.

Etnologičky Helena Tužinská a Ľubica Voľanská Herzánová zozbierali s ďalšími spolupracovníčkami rozhovory s viac ako päťdesiatimi cudzincami z celého sveta, ktorí prišli žiť na Slovensko. V rámci projektu Centra pre výskum etnicity a kultúry (CVEK) s názvom In_akosti slovenské s nimi hovorili o tom, ako sa s nami pracuje, žije alebo oslavuje.

Na jednej strane nám Slovákom nastavujú zrkadlo, na tej druhej môžu ich skúsenosti pomôcť ďalším príchodzím pochopiť našu náturu.

Okrem toho, že sme sa z núdze museli naučiť šetriť, si na nás cudzinci všimli aj ďalšie výrazné vlastnosti. Vybrali sme pre vás šesť z nich.

1. Kamošizmus

Cudzincov najviac trápi to čo nás. Zdravotníctvo a neschopnosť úradov. „Bez kamoša sa v spoločnosti nepohnete,“ zhrnula pocity cudzincov Tužinská.

Všimli si, že Slovákom stačí zavolať niekomu, kto má ďalšieho známeho, a ten to potom dohodne, vybaví, zariadi. „V nemocnici na pohotovosti som

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Sme závislí len od vás! Predplaťte si nás

Dnes na DenníkN.sk

Najčítanejšie

| |