Denník N

Ako nás vidia cudzinci? Pusinková spoločnosť, kde bez kamoša nič nevybavíte

Etnologičky sa rozprávali s viac ako päťdesiatimi cudzincami z celého sveta, ktorí prišli žiť na Slovensko. Vybrali sme šesť vecí, ktoré si na Slovákoch všimli.

Ľudovít Fulla: Revúcka rodina. Slovenská národná galéria. Zdroj: webumenia.sk
Ľudovít Fulla: Revúcka rodina. Slovenská národná galéria. Zdroj: webumenia.sk

„Ste trocha skúpi, ale máte na to právo,“ povedal o Slovákoch Brian z Írska. Ako turistovi sa mu zo začiatku zdalo všetko lacné, keď tu začal žiť dlhodobo a prerátal si príjmy a výdavky priemerného Slováka, zmenil názor.

„Myslím, že vedieť prežiť z tohto typu príjmu Slováci nazývajú slovenský zázrak. Je to ako Ježiš, ktorý nakŕmil množstvo ľudí z piatich bochníkov chleba a troch rýb. Slováci sú neuveriteľní rozpočtári.“

Večer pri pive bežne stretnete dospelých Slovákov, ako sa skladajú po dve – tri eurá, aby zaplatili účet. Každý si pritom dáva pozor, aby zaplatil len toľko, koľko dlží. Keď sa Boran z Turecka ponúkol, že vezme celý účet, nedovolili mu to. Vraj to na Slovensku nie je obvyklé.

Etnologičky Helena Tužinská a Ľubica Voľanská Herzánová zozbierali s ďalšími spolupracovníčkami rozhovory s viac ako päťdesiatimi cudzincami z celého sveta, ktorí prišli žiť na Slovensko. V rámci projektu Centra pre výskum etnicity a kultúry (CVEK) s názvom In_akosti slovenské s nimi hovorili o tom, ako sa s nami pracuje, žije alebo oslavuje.

Na jednej strane nám Slovákom nastavujú zrkadlo, na tej druhej môžu ich skúsenosti pomôcť ďalším príchodzím pochopiť našu náturu.

Okrem toho, že sme sa z núdze museli naučiť šetriť, si na nás cudzinci všimli aj ďalšie výrazné vlastnosti. Vybrali sme pre vás šesť z nich.

1. Kamošizmus

Cudzincov najviac trápi to čo nás. Zdravotníctvo a neschopnosť úradov. „Bez kamoša sa v spoločnosti nepohnete,“ zhrnula pocity cudzincov Tužinská.

Všimli si, že Slovákom stačí zavolať niekomu, kto má ďalšieho známeho, a ten to potom dohodne, vybaví, zariadi. „V nemocnici na pohotovosti som

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Slovensko

Teraz najčítanejšie