Denník N

Suchánek: Vzdal som sa Bielej vrany, ale aj dnes by som postupoval rovnako

Alan Suchánek z parlamentu neodíde. Foto - Tasr
Alan Suchánek z parlamentu neodíde. Foto – Tasr

Poslanec Alan Suchánek z parlamentu neodíde. Ocenenia Biela vrana sa však vzdal, hovorí, že ako morálny odkaz.

Prečo ste sa vzdali ocenenia Biela vrana? 

Ako bežný človek som veľmi vnímal politiku. Vždy ma to zaujímalo. Ak si spomeniete, Iveta Radičová sa vzdala mandátu poslanca Národnej rady, keď spravila chybu pri hlasovaní. Nemusela to urobiť. Bolo to podľa mňa veľké gesto. Takých gest sa na Slovensku neudialo veľa. Veľmi som to oceňoval. Spravila to dobrovoľne a nakoniec si tým získala rešpekt. Nechcem povedať, že ja to robím preto, aby som si získal rešpekt, ale zdalo sa mi to ako veľký morálny odkaz. Myslím si, že v určitých veciach treba konať čestne, morálne a možno aj viac, ako vyžaduje situácia či písané pravidlá.

Vzdáte sa aj poslaneckého mandátu, na čo vás vyzval premiér Robert Fico? 

Nie, poslaneckého mandátu sa nevzdám, lebo som dostal podporu všetkých svojich kolegov. A po druhé, nekandidoval som ako Biela vrana. Keď si pozriete môj predvolebný bilbord, tak som tam mal napísané lekár a žiadna Biela vrana tam nebola spomenutá.

Na bilborde, kde ste boli s Igorom Matovičom, bolo napísané, že ste upozornili na kauzu CT.

A nie je to pravda?

Takže ste ani nezvažovali, že sa poslaneckého mandátu vzdáte? 

Zvažoval som to, aj takú otázku som si položil. Dokonca som sa pýtal aj kolegov na ich názor. Povedali mi, aby som takto vôbec nerozmýšľal, že by to bolo scestné.

Podpredseda parlamentu Martin Glváč (Smer) hovorí, že ak by ste neboli prezentovaný ako Biela vrana, do parlamentu by ste sa nedostali. Nesúhlasíte s ním?

Názory pána Glváča ma absolútne nezaujímajú.

Ako hodnotíte rozhodnutie Rady Bielej vrany? Rada povedala, že vám ocenenie neodoberú, ale ak by si preštudovali všetky materiály o súťaži na CT z roku 2012, nikdy by vám ho nedali.

Presne tak, ako svoje rozhodnutie. Keby som bol vedel, že sa vtedy stane chyba, napravil by som ju už vtedy. Ale keďže som tú vedomosť vtedy nemal, nemohol som do toho tendra zasiahnuť tak, ako som mal.

Podľa dokumentov ste po súťaži vedeli o nejasnom kritériu prístroja, ale aj potom ste sa tejto súťaže zastávali a hlasovali ste za to, aby sa od nej neodstúpilo. Prečo? 

Vždy som hovoril, že po zistení problému som ho chcel riešiť hneď. Mal som šťastie, že som zdvihol telefón a zavolal som svojej spolužiačke, ktorá robila podpredsedníčku Najvyššieho kontrolného úradu. Pýtal som sa jej, ako máme tento problém riešiť. Povedala mi, že môžeme vylúčiť Siemens (víťaznú ponuku, ktorá bola o 200-tisíc eur vyššia ako druhá v poradí, poznámka redakcie), ale musíme si byť istí, že klamal alebo nás podviedol. Klamal? Podviedol?

Overovali ste si to nejako?

Zdvihol som telefón a volal som technickú námestníčku Technického skúšobného úradu, ktorý sídli v Piešťanoch. Je to dcéra našej bývalej staničnej sestry, bola ochotná prísť pred komisiu, preštudovala si certifikát Siemensu a povedala, že údaje, ktoré tam sú uvedené, majú aj v certifikátoch. A teda nás neuviedli do omylu. My sme si dali také kritériá, aké sme si dali, a tak sme si vyrobili tento problém. Keď som toto videl, ako člen správnej rady som išiel za riaditeľom a povedal mu, čo som zistil. On mi na to povedal, že aby sme sa vyhli problémom, nebudeme nikoho vylučovať, že na to je Úrad pre verejné obstarávanie a všetky námietky, ktoré prišli do nemocnice, môžu a mali by ísť na tento úrad. Nik sa však na Úrad pre verejné obstarávanie neobrátil, tak to zostalo v platnosti.

Aj potom ste presadzovali, aby sa tender nezrušil, aj keď ste vedeli, že Siemens vyhral, hoci nedal najlepšiu ponuku.

To, že som tender ďalej presadzoval, bolo z jedného dôvodu – suma, o ktorú to CT bolo drahšie, teda 200-tisíc eur, sa vyrovnávala tomu, že sa opravovala stará haraburda, ktorá dodnes robí problémy. Len oprava stála 130-tisíc. Niekoľko mesiacov trvalo, kým sa opravila, a teda sme na výkonoch stratili mnohonásobne viac peňazí, že sme nekúpili nové. A hlavne sme ohrozovali životy a zdravie pacientov. A to sa deje dodnes.

Stále si myslíte, že bolo správne nepostaviť sa proti tej súťaži? Už vtedy ste vedeli, že uchádzači nesúťažili na základe rovnakých kritérií.

Povedzte, čo som mohol urobiť? Komisia už neexistovala, tá bola rozpustená, už nemala právo zasahovať do ničoho. Správna rada nebola. Boli sme len dvaja za nemocnicu (bolo po voľbách a Smer ešte nevymenoval svojich členov, poznámka redakcie). Riaditeľovi som svoje námietky povedal, on mi povedal svoj postoj a ja som sa s ním stotožnil. Zdalo sa mi to v tom čase ako dobré manažérske rozhodnutie. V tom čase, v danej situácii to bolo podľa mňa najlepšie rozhodnutie.

Ak by ste boli v rovnakej situácii dnes, urobili by ste to rovnako? 

Áno, išlo mi stále o zdravie a životy pacientov, fungovanie nemocnice.

Zdravotnícke kauzy

Teraz najčítanejšie