Denník N

Zákon Rybaniča z kauzy Bašternák nechráni, vo svete whistleblowerov aj odmenili

Foto N – Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Asistent poslanca z SaS Filip Rybanič porušil zverejnením výpisov z účtov bankové tajomstvo, no prípady zo zahraničia ukazujú, že pri odhaľovaní podvodov to nie je úplne neobvyklé.

Ak by sa pracovník Tatra banky Filip Rybanič nerozhodol riskovať väzenie, verejnosť ani polícia by sa pravdepodobne nikdy nedostala k takým detailom, ako sú pohyby na účte ministra vnútra Roberta Kaliňáka.

Dvadsaťštyriročný Rybanič je aj asistentom poslanca SaS Jozefa Rajtára. Sprístupnil prevody peňazí aj na účet Roberta Kaliňáka, ktorý je podozrivý, že kryl daňové podvody Ladislava Bašternáka, u ktorého býva premiér Robert Fico.

Zákon o whistlebloweroch Rybaniča nechráni

Tatra banka na Rybaniča podala trestné oznámenie, za porušenie bankového tajomstva mu hrozí tri až osem rokov väzenia.

Práve Kaliňákov rezort pred dvomi rokmi predstavil zákon o ochrane whistleblowerov, ktorý ma motivovať ľudí pri oznámení nelegálnej a protispoločenskej činnosti. Priamo na porušenie bankového tajomstva sa však nevzťahuje.

Právnik Transparency International Pavel Nechala hovorí, že Rybanič by aj tak mal mať ochranu ako whistleblower.

„Ak minister deklaroval skutočnosti, ktoré tento človek vo svojom zamestnaní preskúmal a upozornil, že minister klame a možno zakrýva aj daňové podvody, v takom prípade možno hovoriť o whistleblowerovi, aj keď je tam politický rozmer.“

Nechala tvrdí, že ani bankové tajomstvo nie je absolútne. Kľúčové je podľa neho vyhodnotiť celú situáciu, či je verejný záujem na preukázaní väzby medzi ministrom a podozrivým vyšší ako dodržanie bankového tajomstva.

Video: Koalícia dôveruje Kaliňákovi, pred otázkami Fico opäť ušiel
autorka: Martina Pažitková

Švajčiarskeho whistleblowera odsúdili aj odmenili

Stíhanie whistleblowerov pri únikoch informácii z bánk nie je ani v zahraničí výnimočné. Bývalý zamestnanec švajčiarskej banky UBS Bradley C. Birkenfeld ukázal, ako banka pomáhala krátiť dane amerických klientov v podvode za viac ako štyri miliardy dolárov.

Švajčiarsky súd ho za porušenie bankového tajomstva síce odsúdil na 40 mesiacov, no americká daňová agentúra I.R.S. mu v roku 2012 vyplatila rekordnú odmenu 104 miliónov dolárov za pomoc pri odhalení podvodu.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Robert Kaliňák

Teraz najčítanejšie