Denník N

Živé kvety zachytili, čím žije a dýcha dnešná spoločnosť

Zľava Juraj Mironov, Lucia Piussi, Jakub Kratochvíl, Peter Bálik a Agnes Lovecká. Foto - Danka Urbanová
Zľava Juraj Mironov, Lucia Piussi, Jakub Kratochvíl, Peter Bálik a Agnes Lovecká. Foto – Danka Urbanová

Keď Lucia Piussi skôr rapuje ako spieva slová „nikdy ma nedonútiš nenávidieť čiernych, cudzích / veriť v ilúziu lúzy, že zlí sú tí druhí,“ verše znejú nadčasovo.

„Žijeme v časoch hybridnej vojny / staré telefónne zoznamy a hrdinovia z románov sú zúfalo nepotrební… Žijeme v časoch starodávnych / keď čas a priestor boli romanticky oddelený svet o dvoch neznámych.“

Text titulnej piesne, ktorú Živé kvety nahrali na nový album Nové poschodia, očividne mohol vzniknúť iba v tomto či minulom roku. Prenikavo zachytáva atmosféru „nových časov, ktoré bijú na poplach“, teda to, čo každý cíti, ale iba málokto je schopný tomu rozumieť.

Textárka a speváčka Lucia Piussi to zvláda prirodzeným tónom, ktorý neznie kŕčovito aktuálne, ani ako mudrovanie, ani príliš apokalypticky. To dokáže na Slovensku – česť výnimkám v hiphope – iba málo textárov a hudobníkov.

Desiatej nahrávke, ktorou sa bratislavská pätica vrátila po štyroch rokoch a materskej pauze Lucie Piussi, môžeme pripisovať hneď niekoľko naj. Je určite najpomalšia, aranžérsky najvyzretejšia, najmenej rokenrolová a najpestrejšia za viac ako dvadsaťročie existencie kapely.

Najviac je aj hostí vrátane Mariána Vargu, punkerov Leďa a Whiskyho, bluesového speváka a gitaristu Jozefa Barinu, rappera Lyrika (Modré hory) a prekvapivo tenistu a speváka Miloša Mečířa mladšieho.

Obal desiateho albumu Živých kvetov od grafika Vlada Holinu.
Obal desiateho albumu Živých kvetov od grafika Vlada Holinu.

Pozvánka na prechádzku

Sympatický na pesničkách Živých kvetov vždy bol priestor mesta, ktorým dýchali. Brniansky hudobník a performer Petr Váša raz povedal, že z lokalít a zákutí Bratislavy, ktoré sa tu spomínajú, sa dá spísať itinerár, sprievodca pre poslucháčov, ktorí si ich rad za radom môžu prejsť. Nebolo to programové, kapela len prirodzene vychádzala z prostredia, ktoré je jej blízke.

Že pesničky opäť budú bratislavské, naznačuje nový album aj kolážou na obale s hradným vrchom.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie