Denník N

Kaliňák tvrdí, že jeho obchod s Bašternákom nič neznamená, zastáva sa ho aj Počiatek

Minister vnútra kúpil od Ladislava Bašternáka podiel vo firme v roku 2013. V tom čase už štát vedel, že Bašternák môže robiť podvody.

Robert Kaliňák na tlačovej besede povedal, že v septembri 2013 dostal ponuku „od akcionára“ na odkúpenie spoločnosti B.A. Haus.

Týmto akcionárom bol Ladislav Bašternák, ktorého meno Kaliňák priznal až po opakovanej otázke novinárov. Pri svojom úvodnom vysvetľovaní ho volal „akcionár“.

Kaliňák hovorí, že vtedy sa mu zdalo obchodovanie s Bašternákom úplne v poriadku. „Žiadne informácie vtedy neexistovali a aj táto transakcia prebehla prostredníctvom advokátov. Pána Bašternáka poznám, to je fakt, a je aj fakt, že som sa s ním roky nevidel.“

Bašternák si od štátu v roku 2012 vypýtal na podozrivých transakciách vratky za 8 miliónov eur.

Kaliňák kúpil Bašternákov podiel v októbri 2013, len dva mesiace pred tým, než Kriminálny úrad finančnej polície poslal na políciu trestné oznámenie o Bašternákovi. Toto podozrenie úrad niekoľko mesiacov preveroval, kým ho spísal.vysetrovanie_basternak

„Kúpnopredajný vzťah končí vzťahy, nie začína,“ tvrdí Kaliňák.

„B.A. Haus vlastnila dva byty v dome, v ktorom bývam,“ povedal Kaliňák. Prišlo preňho výhodné získať kontrolu nad susednými bytmi. Kaliňák doteraz popieral, že by bol Bašternákov sused, hoci ich susedstvo bolo zrejmé už z katastra. Minister však tvrdí, že Bašternák síce byty vlastnil, ale tam nebýval.

Kaliňák hovoril, že kúpil 17-percentný podiel v spoločnosti, čo zodpovedá hodnote oboch bytov. Akcionármi firmy sú teraz on, Ján Počiatek a Marek Turčan. Ten však podniká s Bašternákom v ďalších spoločnostiach.

Video: Kaliňák kúpil podiel od Bašternáka, problém v tom nevidí 
autorka: Martina Pažitková

Kaliňák kúpil podiel za 430-tisíc, na čo dostal 500-tisíc eur z Tatrabanky, ktorej akcie Kaliňák vlastní.

„Všetky platby, ktoré prišli na môj účet, vyplývajú z hospodárskej činnosti spoločnosti,“ tvrdí minister.

„Spolu s nákupom akcií som prevzal aj pohľadávky. Kým spoločnosť začne vyplácať dividendy, musí najprv vyplatiť svoje záväzky,“ vysvetľoval Kaliňák, prečo šli peniaze na jeho účet ako „splátky úveru“.

B.A. Haus podľa Kaliňáka „podniká s nehnuteľnosťami a prenajíma nehnuteľnosti“.

Video: Takto Kaliňák o Bašternákovi hovoril minulý týždeň v parlamente
autorka: Martina Pažitková

Neklamal som, opakuje Kaliňák

Kaliňák si nemyslí, že klamal, keď tvrdil, že s Bašternákom nič nemal. „Od pána Bašternáka som nikdy žiadne peniaze neprijal, ani od jeho firiem, či už priamo, alebo sprostredkovane. Žiadne iné stanovisko som nedával, toto je stanovisko, ktoré dávam dlhodobo.“

Kaliňák začal svoju tlačovú besedu tým, že celá kauza sa deje pre strach Igora Matoviča z vyšetrovania jeho daňových podvodov a pre obavu finančnej skupiny Penta súvisiacu s vyšetrovaním Gorily. Penta vlastní týždenník Trend, ten však o prípade informoval naraz s Denníkom N, ktorého redaktori pre Pentu odišli z denníka SME.

Kauza sa začala preto, že polícia nevyšetrila trestné oznámenie Kriminálneho úradu finančnej polície o Bašternákovi.

Video: Koalícia dôveruje Kaliňákovi, Fico pred otázkami opäť utiekol
autorka: Martina Pažitková

Kaliňák opakoval, že ako minister nemohol ovplyvňovať vyšetrovanie. „Len čo vznikli pochybnosti, špeciálny prokurátor vydal pokyn, aby sa veci preverili. Dôverujem, že pod dozorom špeciálneho prokurátora budú všetky veci vyšetrené.“

Kaliňák hovorí, že mnohí ľudia, „ktorých som stretol od svojho detstva, sú zavretí a majú vysoké tresty“. Povedal, že novinári podávali informácie, „ktoré sú nesprávne“.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Robert Kaliňák

Teraz najčítanejšie