Denník N

Danko predčasne odišiel z pondelkovej koaličnej rady

Koaličná rada. Foto N - Tomáš Benedikovič
Koaličná rada. Foto N – Tomáš Benedikovič

Keď sa koaličná rada začala zaoberať koncesionárskymi poplatkami, predseda SNS zavelil na odchod.

Pondelková koaličná rada, po ktorej premiér Robert Fico prečítal novinárom vyhlásenie, v ktorom vládne strany podržali ministra vnútra Roberta Kaliňáka, mala v skutočnosti oveľa búrlivejší priebeh.

Keď koaliční partneri otvorili tému koncesionárskych poplatkov, o ktoré sa už dva týždne vedie spor, predseda SNS Andrej Danko zrazu vstal a svojim straníckym kolegom povedal: „Ideme“. Potom rokovanie prakticky bez ďalšieho vysvetlenia opustili. Všetci politici odišli bočnými vchodmi, aby sa vyhli novinárom.

Podľa informácií Denníka N sa Dankovi nepáčil spôsob, ako s ním hovoril premiér Fico. Ostatní koaliční partneri zostali zaskočení a koaličná rada sa nečakane skončila.

Stále proti Maďaričovi

SNS nechcela komentovať, čo sa vlastne na pondelkovej koaličnej rade dialo. „Téma nie je ukončená, takže nateraz sa SNS nevyjadrí,“ odpísala hovorkyňa strany Zuzana Kohútková. Predseda poslaneckého klubu Tibor Bernaťák spresnil, že predseda SNS Andrej Danko bude mať ku koncesionárskym poplatkom vyhlásenie vo štvrtok.

Naďalej však platí, že SNS zvyšovanie poplatkov za RTVS odmieta. Nič na tom nemení ani opakovaná hrozba ministra kultúry Marka Maďariča (Smer), že ak vyššie koncesionárske poplatky neprejdú, zváži svoju demisiu.

Danko dnes na web SNS a stranícky Facebook zavesil vyhlásenie, že poplatky nepodporia, pokiaľ verejnosť neuvidí jasnú koncepciu, na čo by peniaze mali ísť. „Ľuďom máme siahať do peňaženky až vtedy, ak im predložíme koncepciu, čo za zvýšený poplatok dostanú navyše,“ napísal. „Koncesionári predsa nemôžu platiť o sto percent viac za niečo, čo zostane na rovnakej úrovni.“

Nie dvojbodke a skupinkám

Dankovi na RTVS najnovšie prekážajú programy vyrábané externými produkčnými firmami, ako napríklad Milujem Slovensko, kde stojí výroba a licencia za 15 častí 850-tisíc eur. Vedenie RTVS pripomína, že pred nástupom riaditeľa Václava Miku sa externe vyrábalo oveľa viac.

Argumenty proti poplatkom sa však v rámci strany priebežne upravujú. V prvom vyhlásení, ktoré napísal podpredseda Anton Hrnko, sa hovorilo napríklad o výhradách voči spravodajstvu. Hrnkovi prekážali „okrajové a politicky korektné skupinky“, ktoré na verejnoprávnej televízii vraj dostávajú priestor.

Menoval aj málo vysielania pre deti či zlú jazykovú úroveň redaktorov, zmeniť chcel aj názov, ktorý sa podľa neho prieči slovenčine. Neskôr Hrnko svoje poznámky k RTVS rozšíril, rušiť chcel aj dvojbodku v logu. „Chceli by sme, aby sa to v slovenčine volalo tak, tak ako sa to má volať: Slovenský rozhlas a televízia. A nie dvojbodka. Slováci nie sú dvojbodka.“

Už prvé mesiace novej vlády sa Danko správa inak ako bývalý predseda SNS Ján Slota v prvej Ficovej vláde. Strana vtedy musela strpieť pád piatich svojich ministrov, najmä za nástenkový tender a emisnú kauzu. Fico vtedy dokonca SNS odobral celý rezort ministerstva životného prostredia.

„K ministrom za SNS sa správajú ako k psom, ktorých vyháňajú z dvora,“ sťažovala sa po odvolaní posledného ministra SNS Ivana Štefanova vtedajšia podpredsedníčka strany Anna Belousovová. Napriek tomu SNS vo vládnej koalícii zostala až do konca volebného obdobia.

RTVS za Rezníka

Slovensko

Teraz najčítanejšie