Denník N

Kaliňákov podiel na luxusných vilách chce opozícia preveriť ako nenáležitý dar

Five Star Residence. Foto N - Tomáš Benedikovič
Five Star Residence. Foto N – Tomáš Benedikovič

Výbor pre nezlučiteľnosť funkcií bude zrejme preverovať, či minister vnútra kúpou podielu na miliónových nehnuteľnostiach za 430-tisíc eur získal od podozrivého podnikateľa Bašternáka nenáležitý dar.

Robert Kaliňák by mal nákup 16-percentného podielu vo firme B. A. Haus od Ladislava Bašternáka vysvetľovať parlamentnému výboru pre nezlučiteľnosť funkcií. Myslí si to poslankyňa OĽaNO Veronika Remišová aj bývalý predseda tohto výboru Miroslav Beblavý (nezávislý).

Verejný funkcionár podľa zákona o konflikte záujmov nesmie „žiadať dary, prijímať dary, navádzať iného na poskytovanie darov alebo získavať iné výhody v súvislosti s výkonom svojej funkcie“.

Kaliňák kúpil od Bašternáka podiel v B. A. Haus za 430-tisíc eur. Firma vlastní apartmánový dom na Lovinského ulici v Bratislave, rozsiahlu vilu na Lubinskej ulici, dva byty v komplexe Five Star Residence, ktorého sa týkali aj podozrivé vratky DPH, ktoré dostal Bašternák, a dva byty v dome pri Horskom parku, kde býva aj Kaliňák.

Video: Kresák a Šebej o Kaliňákovi: Dajte pokoj, nekomentujem
autorka: Martina Pažitková

Miliónové domy aj splátka pôžičky

Prezident Národnej asociácie realitných kancelárií Slovenska Ján Palenčár ceny domov na Lovinského, Lubinskej a bytov vo Five Stars Residence odhaduje v rozmedzí 4,1 až 5,8 milióna eur, Kaliňák sám hodnotu dvoch bytov v susedstve odhadol na cenu podielu – teda na 430-tisíc. Za túto sumu však získal podiel na nehnuteľnostach  v hodnote medzi 690- a 990-tisíc eurami, čo je výrazne viac, než za akcie zaplatil.

Navyše, z B. A. Haus mu prišlo na účet spolu 260-tisíc eur ako „splátka pôžičky“ a Kaliňák vysvetľoval, že tieto peniaze boli súčasťou kúpy podielu.

Vila s luxusnými apartmánmi na Lovinského ulici. Foto N - Tomáš Benedikovič
Vila s luxusnými apartmánmi na Lovinského ulici. Foto N – Tomáš Benedikovič

Taká bola ponuka

„Nemyslím si, že mi to predal lacno,“ povedal v stredu o akciách od Bašternáka Kaliňák. „Taká bola ponuka na trhu, takú ponuku som akceptoval. Je to absolútne v poriadku. Pre mňa je podstatná informácia, ktorú som vám dal, že tým smerom som dal viac, ako som dostal,“ tvrdil.

„Výbor pre nezlučiteľnosť funkcií to nielen môže, ale musí preskúmať, a to z toho dôvodu, že môže ísť o zakázaný dar. Každé plnenie poskytnuté za menšiu ako obvyklú cenu je darom z právneho aj ekonomického hľadiska,“ myslí si Beblavý.

Ak by sme podľa neho takéto konanie legalizovali, znamená to, že podobným spôsobom je možné legalizovať aj akýkoľvek úplatok.

Vľavo dom B.A. Haus na Lubinskej, vpravo je dom MeTIS Consulting. Foto N - Tomáš Benedikovič
Vľavo dom B. A. Haus na Lubinskej, vpravo je dom MeTIS Consulting. Foto N – Tomáš Benedikovič

Keď minister kupoval, Bašternáka vyšetrovali

„Robert Kaliňák kúpil podiel v spoločnosti B. A. Haus za neodôvodnene nízku cenu vzhľadom na portfólio a trhovú cenu nehnuteľností, ktoré vlastní táto spoločnosť,“ hovorí Remišová. Aj ona sa nazdáva, že môže ísť o poskytnutie daru zo strany Bašternáka.

„Z tohto dôvodu preskúmame možnosť podania podnetu na výbor pre nezlučiteľnosť funkcií, pretože verejný funkcionár nesmie prijímať dary alebo získavať iné výhody v súvislosti s výkonom svojej funkcie.“

Podľa poslankyne Bašternáka v tom čase vyšetrovala polícia, a preto je možné, že dar bol spojený práve s výkonom funkcie ministra vnútra, ktorý má pod sebou políciu.

Predseda výboru pre nezlučiteľnosť funkcií Martin Poliačik (SaS) momentálne zvažuje, či by takéto podanie malo oporu v zákone. Ani jemu sa však nepozdáva prevod akcií a podiel na nehnuteľnostiach, ktoré po ňom minister získal.

Video: Kaliňák: Vysvetľovanie sa skončilo, nie som účtovník
autorka: Martina Pažitková

Teraz najčítanejšie