Denník N

Hacker, ktorý premaľoval web neoľudákov naružovo: Kotlebovci už prestali byť zábavní

Reprofoto - upravená stránka SHO
Reprofoto – upravená stránka SHO

Neviem si predstaviť, ako by slovenská kriminálka chytala hackerov, hovorí človek, ktorý si vystrelil z webu nacionalistov Slovenského hnutia obrody tak, že ho premaľoval naružovo.

Rozhovor poskytol cez Skype, jeho podmienkou bola anonymita. K človeku, ktorý sa nabúral na web krajne pravicového Slovenského hnutia obrody, sme sa dostali cez email, ktorý hackeri zanechali na pozmenenej stránke. V ich skupine sú muži aj ženy od 35 do 45 rokov, ktorí odišli žiť do zahraničia. Hovoria, že na anonymitu majú rôzne dôvody. U niekoho je to napríklad paranoja, anonymita pred kolegami v práci alebo snaha byť zaujímavý. Začiatkom júna získali prístup na stránku Slovenského hnutia obrody. Jozefa Tisa vymaľovali naružovo, fašistov označili za hlupákov. Slovenské hnutie obrody patrí k sympatizantom vojnového Slovenska a Tisa.
Pracujete v IT?

Je to pol na pol, práca a hobby.

Prečo ste hackli stránku Slovenského hnutia obrody?

Celé to bola len recesia, nie sme politická skupina, ktorá prielomom zle zabezpečenej stránky chcela dosiahnuť nejaký cieľ. Viac sa dostalo do popredia, že SHO malo politické ciele, pozreli sme sa, čo mali na stránke, a našli sme chybu. Škoda ju nevyužiť. Odkedy sa začali ukazovať kotlebovci, tak ich sledujeme a obyčajne sme sa na nich iba bavili. Potom to už prestalo byť zábavné. Sledovali sme Magáta, Vzdor, prepojenie na nich, mali nejaké politické ambície, preto sme sa pozreli na ich stránku a zistili sme, že to majú zle zabezpečené. Zistili sme, že sa vieme dostať až tak ďaleko, že dokážeme tú stránku pozmeniť. Chybu tam mali dlho, ľudia ich na to aj upozorňovali. Vymysleli sme si vizuál, ktorý sme cez víkend vyrobili, a v pondelok nadránom sme to zmenili.

Foto – SHO

Ako ste sa dostali do stránky?

Celý prienik vyzeral tak, že im vytekali chybové hlášky z databázy na stránku. Použili sme metódu SQL injection, a keď sa databázový príkaz použil ako parameter do url, vytiekli niektoré informácie z databázy. Dalo sa vyčítať, ako vyzerá tabuľka užívateľov. Z tabuľky sa dalo zistiť, aké sú heslá, keďže to bolo pomerne jednoducho zašifrované starým algoritmom. To isté heslo mali použité aj na hostingu. Boli sme prekvapení, že naša úprava vydržala tak dlho, mysleli sme, že po hodine to pôjde dole. Asi ani netušili, že zmena stránky do pôvodnej podoby je taká jednoduchá.

Na upravenej stránke ste sa podpísali ako Anonymouse crew, čo je trochu upravený odkaz na hnutie Anonymous. Hlásite sa k tejto neorganizovanej skupine, ktorá vyhlásila napríklad internetovú vojnu Islamskému štátu?

Nepatríme k nim, bola to len recesia. Zistil som, že sa to dá prelomiť, spýtal som sa kamarátov, či by tam nechceli niečo pridať, či nemajú nejaké nápady. Nečakáme, že týmto bojom narušíme vznikajúce extrémistické hnutia. Je však super, že aj ľudia, ktorí to videli, urobili na to ešte vtipnejšie narážky. Humor na nich evidentne funguje. Poslali sme to do InTV, Slobodného vysielača, všetkých týchto podivných médií a nikto na to nereagoval. Možno lepšie, než s nimi bojovať, je robiť si z nich žarty. To môže robiť každý. Keď idete na ktorúkoľvek stránku extrémistov, je evidentné, že nemajú zmysel pre humor, to, čo produkujú, je trápne.

Foto – Facebook SHO

Bola to vaša prvá takáto aktivita?

Ja aj ostatní členovia máme radi internet, nebudeme teraz niekomu ničiť weby. Aby sa to dalo urobiť, musí tam byť chyba. Možno najjednoduchší spôsob, ako prelomiť nejakú stránku, je sociálne inžinierstvo. Moje skúsenosti z praxe sú, že ak človek pre niekoho robí vo firme, dostane sa k informáciám bez toho, aby musel komplikovane zisťovať heslá. Keď som pracoval pre ľudí, ktorí ma v živote nestretli a z nejakého dôvodu mi boli ochotní poskytnúť prístupy do svojich systémov. Človeku, ktorého poznajú len z internetu. Nerobíme to však ani nie tak pre to, že je to trestné, sme slušní ľudia a nie vandali. Títo ľudia si to skôr zaslúžili a takýto pocit majú zjavne viacerí.

Hackeri pred desiatimi rokmi vnikli do systému Národného bezpečnostného úradu s jednoduchým heslom nbusr123. Zamerali ste sa aj na štátnu správu?

Ani nie je dôvod. Štátny internet je zlý sám osebe. Tam skôr treba pomáhať, ako ubližovať. Teraz sme sa chceli skôr vysmiať z ľudí, ktorí sa tvária, že vedia, aké sú riešenia, a ukázať, že to nevedia ani v tejto oblasti. To je však otázka peňazí. Kotlebova strana má stránku na inej úrovni, majú peniaze. SHO žije z dvoch percent z daní alebo z členského, a to ešte časť peňazí rozdeľujú medzi ľudí, čo je pre nich slušné PR.

SHO na proteste s kotlebovcami. Foto – Facebook SHO

Nebojíte sa, že vás chytí polícia?

Neviem si predstaviť, ako by ma chytala slovenská polícia, zhruba mám predstavu, ako to funguje pri odhaľovaní počítačovej kriminality. Ani v krajine, kde žijem, sa to veľmi nerieši. Pochybujem, že by sa to riešilo preto, kto bol postihnutý a akú škodu mal. Musel by vyčísliť hodnotu toho, čo sme im spôsobili znemožnením. Žiadnu inú škodu sme mu nespôsobili.

Štatistický úrad sa niekoľkokrát odvolával na hackerský útok, keď im pri voľbách vypadával systém. Nie je to skôr výhovorka pri nezvládnutí situácie?

Najjednoduchšie je zvaliť to na hackerov, je to dobrá výhovorka. Mám pochybnosti, či mal niekto záujem útočiť na štatistický úrad. Vedeli by, keby to bolo riadené nejakou sieťou, videli by, že je tam napríklad veľa prístupov zo zahraničia.

Po zdravotníctve sa hovorí aj o veľkom kradnutí v IT sektore.

Každý, aj človek, ktorý nerobí v IT, vám povie, že sa niekde museli tie peniaze stratiť – keď sa len pozriete, čo z miliardy dostaneme naspäť. Momentálne je veľmi veľa riešení, ktoré sa dajú použiť ako základ, sú fakticky zadarmo a dá sa na nich stavať a vytvoriť veľký systém. Firmy ako Facebook alebo Google poskytujú zadarmo veľmi kvalitné riešenia, ktoré môže každý použiť. Samotný Facebook je na takom postavený.

Prečo ste odišli zo Slovenska?

Priateľka dostala pracovnú ponuku a boli sme už presýtení Slovenska. Veľa ľudí má pocit, že politická situácia nie je dobrá, že spoločnosť na Slovensku sa nehýbe ďalej a navyše rastie podpora extrémistických hnutí.

Foto – upravená stránka SHO

Slovensko

Teraz najčítanejšie