Denník N

Ako Kaliňáka spája s Bašternákom právnik Turčan

Foto N – Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Ministrov kamarát a sused prevzal jeho biznis a stál pri kúpe podielu od Ladislava Bašternáka vo firme B.A. Haus. Právnik Marek Turčan s Bašternákom podniká a je aj človekom, ktorý ministra s podozrivým podnikateľom spája.

Po vynesení údajov z účtu ministra vnútra v Tatra banke sa slovenská verejnosť dozvedá viac o tom, ako je to s podnikaním Roberta Kaliňáka. Až po tom, ako poslanecký asistent SaS informoval o Kaliňákovom účte, verejnosť zistila, že minister vnútra je 16-percentným akcionárom firmy B.A. Haus, v ktorej je s Jánom Počiatkom a firmou svojho suseda a firmou MeTIS Consulting bývalého kolegu Marka Turčana. A len vďaka vyneseniu údajov z účtu sa priznal, že podiel kupoval od Ladislava Bašternáka a dokonca v čase, keď sa podozreniami z miliónového podvodu zaoberal Kriminálny úrad finančnej správy.

Detailnejší pohľad na ministrovo podnikateľské portfólio ukazuje, že okrem akcií firmy B.A. Haus vlastní už len podiely vo firmách FoRest a FoodRest, ktoré prevádzkujú dve reštaurácie. Kaliňák tiež rád a veľa hovorí, že vlastní akcie verejne obchodovateľných spoločností v zahraničí a zo slovenských má len akcie Tatrabanky.

V ministrovom prípade je však dôležitý aj pohľad do minulosti a ten ukazuje, že za špeciálnu pozornosť okrem Bašternáka podozrivého z daňových machinácií si zaslúži pri preverovaní aktivít Kaliňáka aj advokát Marek Turčan. Je to meno, ktoré ministra

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie