Ľudia robia v rozhodnutiach chyby, behaviorálne vedy naše správanie vylepšujú

Je Slovensko pripravené aplikovať poznatky behaviorálnych vied do verejnej politiky? Debatovať sa bude budúci týždeň.
Tento týždeň sa pri príležitosti nadchádzajúceho slovenského predsedníctva uskutočnila v Bratislave dvojdňová konferencia s názvom Stretnutie riaditeľov a expertov pre lepšiu reguláciu. Medzinárodní spíkri rozprávali aj o behaviorálnych vedách a ich využití pri tvorbe politík.
Behaviorálne vedy nám pomáhajú pochopiť, ako sa ľudia rozhodujú, a ukazujú nám, kde vo svojich rozhodnutiach robia predvídateľné chyby. Tieto poznatky môžeme následne využiť na nastavenie politík spôsobom, ktorý pomôže ľuďom robiť lepšie rozhodnutia.
Jeden z príkladov, o ktorom sa na konferencii rozprávalo, bola americká smernica, ktorá upravuje spôsob, ako sa pri kúpe auta hovorí o spotrebe vozidla. Zaužívaný spôsob bol udávať spotrebu v míľach na galón, čo však ľudí miatlo. Smernica dala predajcom za povinnosť uviesť spotrebu aj v galónoch na sto míľ, čo je pre spotrebiteľov pochopiteľnejšia a použiteľnejšia informácia.
Debata a behaviorálnych vedách na Slovensku prebehne 22. júna.

Veľa európskych krajín pochopilo, aké dôležité je porozumieť ľudským rozhodnutiam, a začalo vytvárať behaviorálne tímy, ktoré pomáhajú politikom pri tvorbe politík. Prvým a najväčším takýmto tímom je britský Behavioural Insights Team, ale veľmi ďaleko sú aj Dáni, Holanďania. Postupne sa pridávajú Francúzi, Nemci, Taliani a iní.
Ako je však na tom Slovensko? Rozmýšľa u nás niekto týmto smerom?
Ak vás zaujímajú odpovede, príďte sa pozrieť v stredu 22. 6. na diskusiu „Behaviorálne vedy vo verejnej politike – je Slovensko pripravené?“. Vstup je voľný.
Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].