Denník N

Voľby 2023

Smer
0,00 %
PS
0,00 %
Hlas
0,00 %
OĽaNO, ZĽ, KÚ
0,00 %
Republika
0,00 %
SaS
0,00 %
KDH
0,00 %
SNS
0,00 %
Sme rodina
0,00 %
Demokrati
0,00 %
Aliancia
0,00 %
Modrí
0,00 %
Maďarské fórum
0,00 %
Piráti
0,00 %
Princíp
0,00 %
SOS
0,00 %
KSS
0,00 %
Vlastenecký blok
0,00 %
Spravodlivosť
0,00 %
SHO
0,00 %
My Slovensko
0,00 %
Srdce
0,00 %
SDKÚ
0,00 %
ĽSNS
0,00 %
Karma
0,00 %
Čaká sa na dáta
0,00 % spočítaných hlasov
Prejsť na výsledky

Ľudia robia v rozhodnutiach chyby, behaviorálne vedy naše správanie vylepšujú

Zábava z chôdze po bruselských hrajúcich schodoch ľudí motivuje ísť pešo. Vďaka tomu pestujú svoje zdravie. Reprofoto - Youtube.
Zábava z chôdze po bruselských hrajúcich schodoch ľudí motivuje ísť pešo. Vďaka tomu pestujú svoje zdravie. Reprofoto – Youtube.

Je Slovensko pripravené aplikovať poznatky behaviorálnych vied do verejnej politiky? Debatovať sa bude budúci týždeň.

Tento týždeň sa pri príležitosti nadchádzajúceho slovenského predsedníctva uskutočnila v Bratislave dvojdňová konferencia s názvom Stretnutie riaditeľov a expertov pre lepšiu reguláciu. Medzinárodní spíkri rozprávali aj o behaviorálnych vedách a ich využití pri tvorbe politík.

Behaviorálne vedy nám pomáhajú pochopiť, ako sa ľudia rozhodujú, a ukazujú nám, kde vo svojich rozhodnutiach robia predvídateľné chyby. Tieto poznatky môžeme následne využiť na nastavenie politík spôsobom, ktorý pomôže ľuďom robiť lepšie rozhodnutia.

Jeden z príkladov, o ktorom sa na konferencii rozprávalo, bola americká smernica, ktorá upravuje spôsob, ako sa pri kúpe auta hovorí o spotrebe vozidla. Zaužívaný spôsob bol udávať spotrebu v míľach na galón, čo však ľudí miatlo. Smernica dala predajcom za povinnosť uviesť spotrebu aj v galónoch na sto míľ, čo je pre spotrebiteľov pochopiteľnejšia a použiteľnejšia informácia.

Debata a behaviorálnych vedách na Slovensku prebehne 22. júna. 

Invitation_Nudge_Network-page-001

Veľa európskych krajín pochopilo, aké dôležité je porozumieť ľudským rozhodnutiam, a začalo vytvárať behaviorálne tímy, ktoré pomáhajú politikom pri tvorbe politík. Prvým a najväčším takýmto tímom je britský Behavioural Insights Team, ale veľmi ďaleko sú aj Dáni, Holanďania. Postupne sa pridávajú Francúzi, Nemci, Taliani a iní.

Ako je však na tom Slovensko? Rozmýšľa u nás niekto týmto smerom?

Ak vás zaujímajú odpovede, príďte sa pozrieť v stredu 22. 6. na diskusiu „Behaviorálne vedy vo verejnej politike – je Slovensko pripravené?“. Vstup je voľný.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Behaviorálna ekonómia

Človek

Veda

Teraz najčítanejšie