Denník N

Hroziace násilie Ficovi a Kaliňákovi vyhovuje

Buď ľudia pred Bonaparte neprídu, alebo sa Bašternákovým nájomníkom podarí zahrať rolu martýrov.

Robert Fico sa cez víkend vyjadril k dvom pre Slovensko momentálne najdôležitejším témam – k možnosti odchodu Veľkej Británie z Európskej únie a k možnosti odchodu Roberta Kaliňáka z ministerstva vnútra.

V názore na to prvé s ním treba nahlas súhlasiť, ale v tom druhom rozpráva veci, ktorým nemôže veriť ani on sám. V téme „brexit“ veľmi dobre rozumie, čo je pre Slovensko nebezpečné, no pri obrane Kaliňáka tára a provokuje tak, že je nebezpečenstvom pre krajinu on sám.

Slovenský premiér nechce, aby Veľká Británia odišla z Únie, a otvorene hovorí, že jej prípadný odchod Úniu významne zmení – a nie k lepšiemu.

Bohužiaľ, zrejme je správny aj jeho odhad, že ak by aj prívrženci zotrvania Británie v Únii tesne zvíťazili, spochybňovanie Únie už bude žiť vlastným životom aj v iných krajinách. Fico dáva najavo, že referendum v akejkoľvek ďalšej krajine je zlý nápad, že len debata o tomto nápade bude oslabovať Úniu a euro.

Pamätajme na to, keď sa v piatok ráno budú k výsledku britského referenda vyjadrovať slovenskí politici. Predseda najsilnejšej strany už povedal, že je proti; Kotlebov názor na EÚ veľmi dobre poznáme a stále sa dá ešte veriť, že sa k nemu nikto nepripojí.

Kým v zahraničnej politike prichádza pre Fica zrejme triezvejšie a umiernenejšie predsednícke obdobie, doma naďalej nemá zábrany tvrdiť čokoľvek.

Tak napríklad, že Robert Kaliňák je podľa neho najlepší minister vnútra, akého Slovensko malo.

Alebo že Kaliňák je medzi kolegami ministrami v Únii rešpektovaný a nevedia si predstaviť, že by rokovali s niekým iným.

Rovnako suverénne a akoby vážne Fico argumentuje, že žiadne porušenie zákona sa Kaliňákovi nedokázalo, a tak téma odstúpenia ministra vnútra pre neho neexistuje.

Zbytočne vysvetľovať, že miera podozrení z porušovania zákonov a miera evidencie Kaliňákovej neschopnosti ministerstvo riadiť sú už dávno diskvalifikujúce.

Fico to dobre vie – v skutočnosti len skúša do éteru vypúšťať rôzne bludy a čaká, či niektoré z nich nezačnú ľudia vážne rozoberať.

Hrozivé sú až jeho varovania, že ak v pondelok na demonštrácii pred Bašternákovým Bonaparte niekoho zabijú, bude na vine opozícia.

Premiér tým získava dvoma spôsobmi. Vytvára predstavu, že to v pondelok bude pod jeho oknami divoké. Vie, že slušných ľudí tým odrádza od účasti, kým pre radikálov, dobrodruhov a chuligánov neexistuje lepšia pozvánka.

Fico dúfa, že pondelkový podvečer pri Bonaparte dopadne zle, on a jeho susedia budú preto ľutovaní a Matovič a spol. skončia s nálepkou násilníkov.

Ak sa mu podarí zmanipulovať časť verejnosti tak, aby on a Kaliňák boli za martýrov, bude mať vyhraté.

OĽaNO a SaS majú do pondelka večera čas, aby tú pascu pochopili a našli riešenie z problému, ktorý si vyrobili už v momente, keď im napadlo pozývať tisícky nahnevaných ľudí pred dom, kde býva napríklad aj premiérova rodina.

Robert Kaliňák

Komentáre

Teraz najčítanejšie