Procházka priznal, že chce byť vo vedení parlamentu (čo sa deje v Sieti, rozpadáva sa?)

Predseda Siete odmietol, že by Hrnčiarovi za odchod z postu podpredsedu Národnej rady núkal funkcie na ministerstve dopravy. „Tam sú výberové konania, verejné veci ohľadom životopisov,“ presviedča.

Radoslav Procházka. foto – TASR

V piatok, ešte pred začiatkom víkendu, eskalovali vnútorné spory v Sieti Radoslava Procházku, o ktorých Denník N písal už pred dvomi týždňami. Predsedovi sa postavilo päť zo siedmich poslancov, lebo podľa nich nemá osobnostné predpoklady ďalej viesť stranu.

Procházka reagoval odvolaním Andreja Hrnčiara z postu prvého podpredsedu strany a poslanca Martina Fedora vyškrtol zo zoznamu členov predsedníctva. Niektorých v Sieti prekvapilo, že Procházka vôbec takúto právomoc má. Teoreticky vďaka stanovám môže vlastne odvolať kohokoľvek z vedenia, aj keby ho do funkcie zvolili delegáti snemu deň predtým.

Po odchode troch poslancov Siete krátko po voľbách to je ďalší veľký rozkol v strane.

Čo toto všetko pre Sieť vlastne znamená? Tu sú základné otázky a odpovede na to, čo sa v strane deje a čo ju zrejme čaká.

Čo sa vlastne stalo?

Spor prepukol vo chvíli, keď Procházka navrhol Andrejovi Hrnčiarovi odstúpenie z funkcie podpredsedu parlamentu. To v nedeľu priznal aj samotný Procházka. „Povedal som pred šestnástimi ľuďmi, členmi predsedníctva a krajskými predsedami, že ak mám naďalej zostať predsedom, tak sa chcem plnohodnotne venovať politike,“ vysvetľoval.

„Myslím si, že by prirodzenou hierarchiou v takom prípade, ak ja zostanem predsedom, bolo, aby som fungoval ako podpredseda Národnej rady, s dôvetkom, že ak má ambíciu byť predsedom Andrej Hrnčiar, čo považujem za legitímne, tak to, samozrejme, mení situáciu.“

Hrnčiar dodáva, že mu Procházka výmenou ponúkol možnosť obsadiť si lukratívne posty na ministerstve dopravy, čo on odmietol. V tej chvíli sa zaňho postavili aj štyria ďalší poslanci. Procházka nič také nespomína.

„Funkcie na doprave môže riešiť len vedenie rezortu a minister. Tam sú výberové konania, verejné veci, pokiaľ ide o životopisy,“ tvrdí šéf Siete.

Bol to jediný dôvod konfliktu?

Nie. Hovoria to aj rebelujúci poslanci strany vo svojom vyhlásení. „Nedemokratické spôsoby vedenia strany, riadenie Siete ako súkromnej firmy, nekomunikácia s poslancami Siete, žiadna sebareflexia a 

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Pridajte sa k predplatiteľom

Dnes na DenníkN.sk

Najčítanejšie

| |