Denník N

Za vymieranie niektorých živočíšnych druhov môže človek. Ako situáciu napraviť?

Aj gorily patria k ohrozeným druhom. Foto – TASR

Počas ôsmich trojhodinových návštev trhoviska na hraniciach Libérie a Pobrežia Slonoviny napočítali vedci 723 čerstvo ulovených zvierat, z toho 264 primátov. Zákazníci sem cestujú aj stovky kilometrov, aby ochutnali „exotiku“.

Gorilí samec Harambe oslávil 27. mája sedemnáste narodeniny. Deň nato ho museli správcovia zoo zastreliť, aby ochránili dieťa, ktoré vliezlo do jeho výbehu v zoo v americkom Cincinnati.

Harambe bol gorilou nížinnou západnou, tieto živočíchy sú na zozname kriticky ohrozených druhov. Mnohí ľudia reagovali na stratu vzácneho zvieraťa rozhorčením a nenávistnými vyjadreniami na konto matky dieťaťa.

Podobný mediálny rozruch spôsobila aj smrť leva Cecila, ktorý bol atrakciou národného parku Hwange v Zimbabwe. Trinásťročného samca vylákali z rezervácie, postrelili šípom a po 40 hodinách sledovania ho zastrelili puškou.

Smrť populárnych zvierat, akými boli Cecil a Harambe, pritiahla pozornosť a vyvolala súcit spoločnosti. Ľudský záujem by sa však nemal končiť pri „zvieracích celebritách“. Energiu, s akou sme reagovali na smrť Cecila a Harambeho, by sme mali radšej investovať do záchrany ubúdajúcich živočíšnych druhov.

Gorily nížinné západné sú „kriticky ohrozené“. Zaradenie do tejto kategórie znamená, že v priebehu troch generácií sa predpokladá pokles populácie o 80 percent, prípadne že druh má až 50-percentnú šancu, že vymrie.

Aj my môžeme vlastnými aktivitami ovplyvniť budúcnosť kriticky ohrozených druhov. Aké sú potenciálne riešenia vymierania známych druhov a prečo k vymieraniu vôbec dochádza?

Lov pre mäso a trofeje

Miestne zvieratá sú pre domorodcov dostupným a výživným zdrojom potravy. Lov pre mäso z nedomestikovaných zvierat (v angl. bushmeat) už však nie je len pre chudobných.

V rozvojových krajinách, kde sú vzácne zvieratá prísľubom rozprávkového zárobku, riskujú miestni ľudia ilegálnym lovom neraz všetko, aby uživili hladujúcu rodinu.

Známa primatologička Jane Goodallová rozpráva o love pre mäso. Zdroj – YouTube

Počas ôsmich trojhodinových návštev trhoviska na hraniciach Libérie a Pobrežia Slonoviny napočítali dvaja americkí vedci 723 čerstvo ulovených zvierat, z toho 264 primátov. Ročne sa iba na tomto trhovisku predá na mäso viac ako 9500 kusov primátov. Zákazníci sem cestujú aj stovky kilometrov, aby exotické suroviny dodali do domácností i reštaurácií.

Pokiaľ zbohatlíkom nejde o exotické pochúťky, lovia pre trofeje. Podobne ako v spomenutom prípade leva Cecila. Našli ho bezhlavého a stiahnutého z kože. Americký zubár Walter Palmer mal na lov v Zimbabwe povolenie, za ktoré údajne zaplatil 50-tisíc dolárov.

Po tom, čo smrť Cecila vyšla na povrch, Palmera pranierovali v médiách i na sociálnych sieťach. Jeho ambulanciu obliehali novinári, ľudia organizovali protesty a nechávali mu na dverách nenávistné odkazy. Niekto mu na garáž nasprejoval „Vrah levov“.

Ako pomôcť: Pomáhať sa dá aj z pohodlia obývačky. Svetový fond na ochranu prírody (WWF) má takzvané Action Center, kde nájdete zoznam všetkých aktuálnych kampaní vrátane aktuálnej petície na záchranu rezervácie Selous. Pomôcť môžete vyplnením formulára a zaslaním emailu tanzánskemu prezidentovi Magufulimu. WWF je vážená organizácia, do ich kampaní sa zapájajú tisíce ľudí a čím ich je viac, tým sa to politikom a biznismenom ťažšie ignoruje.

Ak pôjdete na dovolenku do Afriky, podporte ekoturizmus a dokážte miestnym obyvateľom, že živé zvieratá majú väčšiu cenu ako mŕtve. Nekupujte suveníry zo slonoviny či z kožušiny divokých zvierat.

Zapojte sa do kampaní WWF.
Zapojiť sa do kampaní Svetového fondu na ochranu prírody je ľahké. Reprofoto – Svetový fond na ochranu prírody

Luxusné domáce zvieratá

Okrem trofejí v podobe kožušín, rohov či klov si ľudia bažiaci po prestíži zaobstarávajú aj živé trofeje v podobe exotických domácich zvierat. Nielenže vzácne a ohrozené druhy miznú z prírody, snaha dostať ich cez hranice často vedie k týraniu alebo smrti zvierat.

Ilegálni obchodníci sa nezastavia pred ničím, aby nelegálne prevážané zvieratá prepašovali cez hranice. Na stránke Českej inšpekcie životného prostredia, ktorá spolupracuje s colníkmi na pražskom Letisku Václava Havla, sa dočítate o hadoch prevážaných v ponožkách, vajciach papagája schovaných vo vrecku pod košeľou či 30 chameleónoch zaslaných v balíku cez službu DHL.

Ako pomôcť: Túžite po exotickom domácom miláčikovi alebo poznáte niekoho, pre koho je najlepším darom dobrý skutok? Nadácia Dian Fosseyovej umožňuje „adoptovať“ si mláďa gorily za 50 dolárov. Peniaze pôjdu na posilnenie protipytliackych hliadok a vy každý štvrťrok dostanete správu o tom, ako sa vašej gorile darí.

Jeden zo 14 orangutanov, ktoré sa maly stať súčasťou súkromnej zoo v Thajsku. Foto - TASR
Jeden zo 14 orangutanov, ktoré sa mali stať súčasťou súkromnej zoo v Thajsku. Foto – Tasr

(Ne)tradičná medicína

Učebnicovým príkladom živočícha, ktorý vymiera kvôli nášmu (údajnému) prežitiu, je nosorožec. Tri z piatich druhov nosorožcov sú na zozname kriticky ohrozených druhov. Dopyt po rohu nosorožca v Číne a juhovýchodnej Ázii je obrovský, a preto sa cena za jeden kilogram šplhá k 100-tisíc dolárom.

Prášok z rohu nosorožca sa v tradičnej čínskej medicíne používal takmer dve tisícročia a údajne lieči všetko od horúčky, reumatizmu, migrény, hadieho uštipnutia až po problémy s mužskou potenciou. Napriek tomu sa žiadnej vedeckej práci nepodarilo potvrdiť jeho špeciálne schopnosti.

Keď v 90. rokoch Čína vyňala prášok z rohu nosorožca z liekopisu, nosorožcom začalo svitať na lepšie časy. Až do chvíle, keď sa v roku 2008 rozšíril mýtus o tom, že prášok z rohu nosorožca vyliečil rakovinu bývalého vietnamského politika.

Ako pomôcť: Prispejte na aktivity Svetového fondu na ochranu prírody, ktorý používa rôzne spôsoby boja proti pytliactvu, napríklad budovanie rezervácií, protipytliacke hliadky, narušovanie pytliackych sietí a zavedenie mikročipov do rohov, ktoré vybuchnú v prípade smrti zvieraťa.

Mŕtve telo nosorožca po útoku pytliakov v Juhoafrickej republike. Foto - TASR
Mŕtve telo nosorožca po útoku pytliakov v Juhoafrickej republike. Foto – Tasr

Strata životného priestoru

„Približne polovica pôvodných lesov už zmizla zo zemského povrchu a odlesňovanie naďalej pokračuje tempom, ktoré je 10-krát rýchlejšie než akékoľvek reálne tempo opätovného rastu“, uvádza na svojej stránke Svetový fond na ochranu prírody.

Azda najaktuálnejšou témou je výrub tropických pralesov pre budovanie plantáží palmy olejnej. Hektáre pralesa (predovšetkým) v Malajzii a Indonézii miznú, aby spravili priestor palmám.

Čo spája nátierku Nutella, bonboniéru Tatiana, Horalky, medovú tortu Marlenka, margarín Rama, slané tyčinky Bohemia, nátierku Svačinka či instantné polievky Knorr? Všetky tieto potraviny obsahujú palmový olej. Palmový olej tvorí 40 percent svetovej produkcie rastlinného oleja a dá sa nájsť v polovici bežných balených potravín, v čistiacich a kozmetických výrobkoch.

Palmový olej môže priviesť niektoré druhy k vyhynutiu. Zdroj – Svetový fond na ochranu prírody

Dôsledkom vysokého dopytu po rastlinnom oleji je, že slonom, tigrom, nosorožcom a orangutanom ubúda životný priestor. Mnohé zvieratá zahynú priamo počas odlesňovania, iné hladujú, dostávajú sa do konfliktu s ľuďmi, keď hľadajú potravu, alebo sa stávajú obeťou pytliakov, pretože novovybudované cesty uľahčujú prístup do zvyškov pralesa.

Ako pomôcť: Kupujte výrobky, ktoré majú certifikát RSPO, znamená, že ide o palmový olej dopestovaný ekologicky udržateľným spôsobom. Pri nákupe papiera a výrobkov z dreva voľte tie s certifikátom FSC na obale.

Životné prostredie

Teraz najčítanejšie