Denník N

Za vymieranie niektorých živočíšnych druhov môže človek. Ako situáciu napraviť?

Aj gorily patria k ohrozeným druhom. Foto – TASR
Aj gorily patria k ohrozeným druhom. Foto – TASR

Počas ôsmich trojhodinových návštev trhoviska na hraniciach Libérie a Pobrežia Slonoviny napočítali vedci 723 čerstvo ulovených zvierat, z toho 264 primátov. Zákazníci sem cestujú aj stovky kilometrov, aby ochutnali „exotiku“.

Gorilí samec Harambe oslávil 27. mája sedemnáste narodeniny. Deň nato ho museli správcovia zoo zastreliť, aby ochránili dieťa, ktoré vliezlo do jeho výbehu v zoo v americkom Cincinnati.

Harambe bol gorilou nížinnou západnou, tieto živočíchy sú na zozname kriticky ohrozených druhov. Mnohí ľudia reagovali na stratu vzácneho zvieraťa rozhorčením a nenávistnými vyjadreniami na konto matky dieťaťa.

Podobný mediálny rozruch spôsobila aj smrť leva Cecila, ktorý bol atrakciou národného parku Hwange v Zimbabwe. Trinásťročného samca vylákali z rezervácie, postrelili šípom a po 40 hodinách sledovania ho zastrelili puškou.

Smrť populárnych zvierat, akými boli Cecil a Harambe, pritiahla pozornosť a vyvolala súcit spoločnosti. Ľudský záujem by sa však nemal končiť pri „zvieracích celebritách“. Energiu, s akou sme reagovali na smrť Cecila a Harambeho, by sme mali radšej investovať do záchrany ubúdajúcich živočíšnych druhov.

Gorily nížinné západné sú „kriticky ohrozené“. Zaradenie do tejto kategórie znamená, že v priebehu troch generácií sa predpokladá pokles populácie o 80 percent, prípadne že druh má až 50-percentnú šancu, že vymrie.

Aj my môžeme vlastnými aktivitami ovplyvniť budúcnosť kriticky ohrozených druhov. Aké sú potenciálne riešenia vymierania známych druhov a prečo k vymieraniu vôbec dochádza?

Lov pre mäso a trofeje

Miestne zvieratá sú pre domorodcov dostupným a výživným zdrojom potravy. Lov pre mäso z nedomestikovaných zvierat (v angl. bushmeat) už však nie je len pre chudobných.

V rozvojových krajinách, kde sú vzácne zvieratá prísľubom rozprávkového zárobku, riskujú miestni ľudia ilegálnym lovom neraz všetko, aby uživili hladujúcu rodinu.

Známa primatologička Jane Goodallová rozpráva o love pre mäso. Zdroj – YouTube

Počas ôsmich trojhodinových návštev trhoviska na hraniciach Libérie a Pobrežia Slonoviny napočítali dvaja americkí vedci 723 čerstvo ulovených zvierat, z toho 264 primátov. Ročne sa iba na tomto trhovisku predá na mäso viac ako 9500 kusov primátov. Zákazníci sem cestujú aj stovky kilometrov, aby exotické suroviny dodali do domácností i reštaurácií.

Pokiaľ zbohatlíkom nejde o exotické pochúťky, lovia pre trofeje. Podobne ako v spomenutom prípade leva Cecila. Našli ho bezhlavého a stiahnutého z kože. Americký zubár Walter Palmer mal na lov v Zimbabwe povolenie, za ktoré údajne zaplatil 50-tisíc dolárov.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Životné prostredie

Teraz najčítanejšie