Za vymieranie niektorých živočíšnych druhov môže človek. Ako situáciu napraviť?

Počas ôsmich trojhodinových návštev trhoviska na hraniciach Libérie a Pobrežia Slonoviny napočítali vedci 723 čerstvo ulovených zvierat, z toho 264 primátov. Zákazníci sem cestujú aj stovky kilometrov, aby ochutnali „exotiku“.

Aj gorily patria k ohrozeným druhom. Foto – TASR

Gorilí samec Harambe oslávil 27. mája sedemnáste narodeniny. Deň nato ho museli správcovia zoo zastreliť, aby ochránili dieťa, ktoré vliezlo do jeho výbehu v zoo v americkom Cincinnati.

Harambe bol gorilou nížinnou západnou, tieto živočíchy sú na zozname kriticky ohrozených druhov. Mnohí ľudia reagovali na stratu vzácneho zvieraťa rozhorčením a nenávistnými vyjadreniami na konto matky dieťaťa.

Podobný mediálny rozruch spôsobila aj smrť leva Cecila, ktorý bol atrakciou národného parku Hwange v Zimbabwe. Trinásťročného samca vylákali z rezervácie, postrelili šípom a po 40 hodinách sledovania ho zastrelili puškou.

Smrť populárnych zvierat, akými boli Cecil a Harambe, pritiahla pozornosť a vyvolala súcit spoločnosti. Ľudský záujem by sa však nemal končiť pri „zvieracích celebritách“. Energiu, s akou sme reagovali na smrť Cecila a Harambeho, by sme mali radšej investovať do záchrany ubúdajúcich živočíšnych druhov.

Gorily nížinné západné sú „kriticky ohrozené“. Zaradenie do tejto kategórie znamená, že v priebehu troch generácií sa predpokladá pokles populácie o 80 percent, prípadne že druh má až 50-percentnú šancu, že vymrie.

Aj my môžeme vlastnými aktivitami ovplyvniť budúcnosť kriticky ohrozených druhov. Aké sú potenciálne riešenia vymierania známych druhov a prečo k vymieraniu vôbec dochádza?

Lov pre mäso a trofeje

Miestne zvieratá sú pre domorodcov dostupným a výživným zdrojom potravy. Lov pre mäso z nedomestikovaných zvierat (v angl. bushmeat) už však nie je len pre chudobných.

V rozvojových krajinách, kde sú vzácne zvieratá prísľubom rozprávkového zárobku, riskujú miestni ľudia ilegálnym lovom neraz všetko, aby uživili hladujúcu rodinu.

Známa primatologička Jane Goodallová rozpráva o love pre mäso. Zdroj – YouTube

Počas ôsmich trojhodinových návštev trhoviska na hraniciach Libérie a Pobrežia Slonoviny napočítali dvaja americkí vedci 723 čerstvo ulovených zvierat, z toho 264 primátov. Ročne sa iba na tomto trhovisku predá na mäso viac ako 9500 kusov primátov. Zákazníci sem cestujú aj stovky kilometrov, aby exotické suroviny dodali do domácností i reštaurácií.

Pokiaľ zbohatlíkom nejde o exotické pochúťky, lovia pre trofeje. Podobne ako v spomenutom prípade leva Cecila. Našli ho bezhlavého a stiahnutého z kože. Americký zubár Walter Palmer mal na lov v Zimbabwe povolenie, za ktoré údajne zaplatil 50-tisíc dolárov.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Pridajte sa k predplatiteľom

Životné prostredie

Dnes na DenníkN.sk

Najčítanejšie

| |