Denník N

Robert Fico sa rozhodol obetovať celú svoju politickú kariéru

Foto N – Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

5 argumentov, ktorými to predseda Smeru skúša zachrániť.

Autor vydáva Newsfilter, vo volebných kampaniach
radil viacerým slovenským politikom

Pred týždňom som napísal, že Robertovia v slovenskej politike končia, a bol som presvedčený o tom, že do konca týždňa už Robert Kaliňák nebude ministrom vnútra.

V prvých dňoch tomu aj všetko nasvedčovalo – Robert Fico v pondelok iba sucho prečítal stanovisko koaličnej rady, ale inak sa nijako do jeho obhajoby nehrnul.

Zišla sa aj „tajná“ koaličná rada bez Kaliňáka, ministri a poslanci vládnej koalície sa vyjadrovali čoraz opatrnejšie a na odstúpenie vyzval ministra nepriamo aj prezident Andrej Kiska. Okrem toho je táto téma celý týždeň absolútne dominantnou správou všetkých printových (okrem denníka Pravda) aj elektronických médií (dokonca aj RTVS ju už vo svojom hlavnom spravodajstve posúvala čoraz vyššie).

Takýto tlak na nejakého ministra azda nebol ešte nikdy v histórii Slovenskej republiky.

Vo štvrtok sa však niečo stalo. Zvonku si môžeme len domýšľať, no od tohto momentu sa na obhajobu Kaliňáka postavil vlastným telom premiér, ktorý ho ako jediný človek môže prinútiť odstúpiť.

A nech už sú dôvody tohto jeho rozhodnutia akékoľvek, Robert Fico je kvôli nim ochotný obetovať celú svoju politickú kariéru, stranu Smer, vládnu koalíciu a v konečnom dôsledku asi aj celú krajinu.

Keby niekto vyslovil hypotézu, že mu Kaliňák pohrozil vypustením informácií, ktoré by zničili jeho povesť okamžite, nebol by asi ďaleko od pravdy. Iba tak sa dá totiž vysvetliť, že sám premiér išiel cez víkend do dvoch diskusných relácií nasadzovať za Kaliňáka svoju vlastnú hlavu.

Problém je, že jeho staré metódy už nefungujú a jeho argumenty už nikoho nepresvedčia. Predseda vlády ich použil presne päť, poďme si ich postupne rozobrať:

1. Argument Európa

Robert Fico hovorí, že keby bol s kauzou Bašternák nejaký problém, európski partneri by to predsa jemu alebo ministrovi Kaliňákovi vyčítali a nerozprávali sa s nimi.

Nezmysel, práve naopak. Európski politici majú v týchto dňoch oveľa väčšie problémy a nejaký Bašternák na Slovensku je pod ich rozlišovacími schopnosťami.

Ak však Robert Fico dopustí, aby boli protesty pod jeho oknami až do začiatku nášho predsedníctva, vtedy si to už jeho európski kolegovia určite všimnú a opýtajú sa ho jednoduchú otázku: „Robo, naozaj bývaš v byte človeka, ktorý tvrdí, že priniesol 12 miliónov eur v hotovosti, a tvoja vláda mu na základe toho vyplatila 2 milióny ako vratku?“ Ak im odpovie tak, že to musí najskôr vyšetriť polícia pod vedením ministra, ktorý od tohto človeka kupoval podiel vo firme, od tohto momentu s ním už európski politici problém naozaj mať budú.

2. Argument Matovič

Robert Fico hovorí, že sa nebude rozhodovať na základe výkrikov Matoviča, Lipšica a Sulíka s celou ich históriou.

Ad hominem už nefunguje.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Robert Kaliňák

Teraz najčítanejšie