Denník N

Reforma školstva sa začala, pomôcť musia aj učitelia a rodičia

Ak sa nám podarí presvedčiť vládu, že treba zvýšiť platy najmenej o šesť percent aj v roku 2017, tak ku koncu volebného obdobia budú mať učitelia vyššie platy o takmer 40 percent.

Autor je ministrom školstva

Keď som sa rozhodol, že prijmem ponuku ujať sa funkcie ministra školstva, kamaráti a známi sa na mňa pozerali divne. Niektorí z nich mi priamo do očí povedali, že je to bláznovstvo, a pripomenuli, že ide o rezort, kde sa za jediný rok striedajú aj traja ministri. Aj keď som sa u viacerých zapísal ako kamikadze, nepochybujem, že som sa rozhodol správne. Pochádzam z učiteľskej rodiny a pôsobím v školstve celý život (v podstate od svojich dvoch rokov, keď ma dali do jaslí). Nemohol som odmietnuť možnosť skúsiť uskutočniť nevyhnutné zmeny v systéme. Nepotreboval som ani 100 dní, hneď sme sa pustili do práce.

Vo štvrtok Národná rada v skrátenom legislatívnom konaní schválila zvýšenie platov pre učiteľov od 1. septembra tohto roku o šesť percent. Nie je to veľa a rozhodne to nie je ani dosť. No naštartovali sme pozitívnu tendenciu, ktorá musí pokračovať tak v smere zvyšovania platov, ako i presadenia zásadných zmien v školstve. Žiadny minister to však nedokáže sám. Ak chceme byť úspešní, musíme spojiť sily a pustiť sa do reforiem spoločne s učiteľmi, žiakmi a študentmi, rodičmi, politikmi či médiami.

Vysoko oceňujem konštruktívny a pozitívny prístup poslancov k tejto dôležitej téme. 142 kladných hlasov zo 142 prítomných poslancov chápem ako odkaz, že sa nám spoločne podarilo nevnímať tému školstva ako priestor na politikárčenie, čo veľmi pomôže najmä samotnému školstvu a tým aj celej spoločnosti. Potešilo, že aj v príhovore pána prezidenta rezonovala otázka školstva ako jedna z dvoch najdôležitejších priorít v krajine.

Naprieč celou politickou scénou panuje zhoda, že učitelia si zaslúžia vyššie finančné ohodnotenie, ale aj väčšiu úctu a rešpekt spoločnosti. Nikto zároveň nespochybňuje nevyhnutnosť zásadných systémových zmien. Podľa reakcií samotných učiteľov, s ktorými som sa rozprával v parlamente i na školách, máme na to aj ich podporu. Ak sa nám podarí presvedčiť vládu, že treba zvýšiť platy najmenej o šesť percent aj v roku 2017, tak ku koncu volebného obdobia budú mať učitelia vyššie platy o takmer 40 percent.

Schválením zákona o zvýšení platov učiteľov ministerstvo školstva začalo plniť úlohy, ktoré si vytýčilo na rok 2016. Definitívny zoznam úloh, zostavený na základe okrúhlych stolov i v spolupráci s mojím poradným tímom zloženým zo siedmich uznávaných odborníkov, obsahuje 38 úloh z oblasti regionálneho školstva, 24 úloh z oblasti vysokého školstva a päť úloh z oblasti podpory národnostných menšín. (Konkrétny zoznam úloh tu.)

Dnes sa stretnem s predstaviteľmi Rady mládeže Slovenska, Študentskej rady vysokých škôl, Iuventy a s ďalšími odborníkmi, ktorí majú na starosti problematiku mládeže. Budeme hovoriť o štátnej politike v oblasti mládeže. Rovnako budeme v najbližšom období riešiť problematiku športu, vedy a výskumu.

Uvedomujem si, že nás čaká veľa náročnej a zodpovednej práce v rôznych oblastiach. Som však veľmi optimisticky naladený, keďže cítim podporu zo všetkých strán, vrátane kolegov z vlády. Napriek tomu, že každý minister má vlastnú dôležitú agendu, cítim vďaku, že všetci konštruktívne spolupracujú na presadení zásadných reforiem v školstve.

 

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Komentáre

Teraz najčítanejšie