Denník N

Kaliňák zmluvu s Bašternákom neukáže

Foto N – Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Minister nechce odpovedať na otázku, či bol na svadbe Ladislava Bašternáka. Béla Bugár hovorí, že to nie je dôležité.

Minister vnútra Robert Kaliňák už nechce novinárom odpovedať na žiadne otázky. Neukáže ani zmluvu o prevode akcií medzi ním a podnikateľom Ladislavom Bašternákom v spoločnosti B. A. Haus. Ešte vo štvrtok pritom Kaliňák pripúšťal, že zmluvu novinárom ukáže. „Nevylučujem to, dohodneme sa,“ hovoril minister. Dnes už to neplatí.

Kaliňák kúpil od Bašternáka 16 percent akcií spoločnosti za 430-tisíc eur. Získal tak nehnuteľnosti minimálne v hodnote 690-tisíc eur.

Kaliňák tiež nechce odpovedať na otázku, či bol na Bašternákovej svadbe, ktorá bola v januári 2012. „Minister vnútra v tejto veci už povedal všetko. Pána Bašternáka nevidel minimálne štyri roky. Ako už niekoľkokrát zdôraznil, ďalšie veci je ochotný zverejniť, keď poslanec Igor Matovič, ktorý deň pred daňovou kontrolou prepísal svoju firmu na bieleho koňa, zverejní účtovníctvo,“ napísal Kaliňákov hovorca Ivan Netík.

Ešte v stredu na rokovaní vlády Kaliňák tvrdil, že sa na žiadne stretnutie s Bašternákom nepamätá. „Nie, lebo ja sa pamätám na stretnutia s kamarátmi, idem si s nimi niečo vypiť alebo si zapálime cigaretu. S ľuďmi, s ktorými sa nekamarátite, si nemusíte pamätať stretnutia.“

O Bašternákovi hovoril, že ho „iba poznal“. „Nikdy som vám nechcel klamať tým, že som ho nepoznal, a tým by som to celé uzavrel, ďakujem pekne. Dal som vám dosť minút na to, aby ste sa pýtali,“ povedal vtedy Kaliňák.

Videozáznam z protestu pred Bonaparte
autorka: Martina Pažitková

Denník N sa na Bašternákovu svadbu opýtal aj podpredsedu parlamentu Martina Glváča zo Smeru. „Za svoj život som bol na desiatkach svadieb. Kedy ju mal? Myslím, že som tam nebol,“ napísal Glváč. Hovorí, že na 90 percent na svadbe nebol, na 100 percent to bude vedieť zistiť do utorka.

Záhradník: Nie je to príjemné

Na svadbe bol aj šéf Fun rádia Patrik Ziman, ktorý vystupuje aj v Bašternákovej kauze s bytmi. Bašternák byty previedol na Zimana a potom skončili zase v Bašternákových rukách. Ziman povedal, že s Bašternákom sa už nestretáva. Povedal, že mu je ľudsky nepríjemné hovoriť, či na svadbe bol niekto z politikov.

Najčastejšia Bašternákova fotografia, ktorú používajú médiá, je zo svadby terajšieho zástupcu starostky v bratislavskej Karlovej Vsi Branislava Záhradníka. Bašternák je na nej s Borisom Kollárom.

Ladislav Bašternák a Boris Kollár na svadbe Branislava Záhradníka. Foto - topky.sk
Ladislav Bašternák a Boris Kollár na svadbe Branislava Záhradníka. Foto – topky.sk

Záhradník povedal, že Bašternák bol na jeho svadbe len preto, lebo sa konala v jeho penzióne na Donovaloch. Nie sú vraj kamaráti, a preto ani Záhradník nebol na svadbe Bašternáka. Záhradník vlastní nehnuteľnosť aj v komplexe Bonaparte, kde býva premiér Robert Fico.

„V tom čase som to považoval za zaujímavú investíciu. Nebývam tam, ale prenajímam to,“ povedal Záhradník. V jeho byte býva vysoko postavený zahraničný bankár. „Určite to nie je príjemné, ale s tým už musíme žiť,“ povedal Záhradník o proteste, ktorý bude pred Bonaparte v pondelok o 17.00.

Fico si prenajíma byt priamo od Bašternáka.

Červená karta Robertovi Kaliňákovi, ktorú OĽaNO pripravilo na protest pred Bonaparte. Foto N - Monika Tódová
Červená karta Robertovi Kaliňákovi, ktorú OĽaNO pripravilo na protest pred Bonaparte. Foto N – Monika Tódová

Partneri Kaliňáka držia

„Nie je dôležité to, či sa stretli, ale to, či z toho mal hocikto zo spomenutých pánov výhodu,“ povedal na otázky o Kaliňákovi a Bašternákovi predseda Mosta-Híd Béla Bugár.

„Pokiaľ sa nepreukážu relevantné dôkazy, že minister vnútra zasahoval do vyšetrovania, tak nebudeme žiadať jeho hlavu,“ povedal podpredseda parlamentu Andrej Hrnčiar (Sieť). „Nechávame zodpovednosť za vyriešenie tejto otázky koaličnej strane Smer.“

Celá kauza sa začala z dôvodu, že Národná kriminálna agentúra odmietla vyšetrovať vážne podozrenie, že Bašternák urobil daňový podvod, pri ktorom si uplatnil od štátu vratku DPH v hodnote dva milióny eur.

Hrnčiar si myslí, že politik by sa mal vždy a za každých okolností snažiť odpovedať pravdivo na otázku, on sám sa však Kaliňáka nebude pýtať, či bol na Bašternákovej svadbe. „Nie som tu na to, aby som lustroval ministra Kaliňáka. Je to jeho zodpovednosť, ako bude odpovedať novinárom a ako to potom bude vnímané na verejnosti. Mal by na tú otázku odpovedať normálne a vysvetliť to.“

Hrnčiar hovorí, že „asi človek nechodí na svadbu cudzím ľuďom, ale vtedy ešte neboli medializované žiadne kauzy“. Viac by ho vyrušovalo, „keby sa ukázalo, že bol na jeho svadbe pred polrokom“.

Bašternák mal svadbu 21. januára 2012 v Bratislave. Dva mesiace nato vyhral Smer voľby a krátko po nich si Bašternák uplatnil miliónové vratky pri obchode s bytmi, pri ktorých tvrdil, že za ne platil 12 miliónov eur v hotovosti.odid_kali

Riešenie je na Smere

„Budeme sledovať pozorne, aký bude mať kauza vývoj, nič nie je definitívne,“ hovorí Hrnčiar. Politici podľa neho teraz čakajú, koľko ľudí príde na pondelkový protest pred Bonaparte.

Kaliňáka podľa Hrnčiara držia aj z dôvodu predsedníctva. „Uvedomujeme si zodpovednosť, samozrejme, že všetko, čo sa deje v koalícii, ovplyvňuje vnímanie všetkých koaličných partnerov, je to daň za to.“ Situácia je podľa Hrnčiara taká vážna, „že sa musí niečo udiať“. Najradšej by bol, keby bola vyvodená trestnoprávna zodpovednosť, „to by celej veci pomohlo“.

S Kaliňákom vo vláde nie je spokojná ani ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská, priamo však verejne nepovedala, že má odísť. „Takéto personálne a osobné vyjadrenia nikdy nebudem robiť cez médiá. Svoj názor poviem tam, kde ho podľa mojej mienky treba povedať, a svoj názor som povedala,“ povedala Žitňanská v piatok v rozhovore pre Denník N na otázku, či by mal Kaliňák odstúpiť.

„Je na strane Smeru, aby vyriešil túto situáciu, pretože dlhodobo určite nie je udržateľná,“ povedala Žitňanská. V pondelok nechcela Kaliňáka komentovať.

Minister ani premiér Robert Fico nevidia dôvod na to, aby Kaliňák z funkcie odstúpil.

Robert Kaliňák

Teraz najčítanejšie