Denník N

Briti opúšťajú Úniu a prichádza plán B. Čo sa začne diať?

Foto - wiki/cc
Foto – wiki/cc

Aktualizované – 13:47. Cameron odstúpil, Škóti a Severní Íri budú chcieť nezávislosť, libra klesne a európski lídri sa budú chcieť pomstiť. Aj to sú možné scenáre, ako to môže vyzerať po brexite.

Británia opúšťa Európsku úniu. Za brexit hlasovalo 51,89 % voličov.

Štvrtkové referendum v Británii rozhodlo nielen o budúcnosti krajiny, ale určí aj smerovanie Európskej únie. Nikto stopercentne nevie, čo so sebou môže priniesť brexit, no existujú možné scenáre, niektoré pravdepodobnejšie, iné menej.

Pozreli sme sa na niektoré z nich.

Britský premiér odstúpil

David Cameron síce v minulosti tvrdil, že neodstúpi, keď sa Briti rozhodnú z Únie odísť,  no väčšina ľudí v tomto prípade očakávala jeho rezignáciu. To sa aj potvrdilo.

Cameron oznámil svoju rezignáciu z postu premiéra v piatok ráno pred svojím sídlom na Downing Street. „Nemyslím si, že by bolo správne, aby som ostal kapitánom lode, ktorý povedie našu krajinu do jej ďalšieho cieľa,“ povedal Cameron. Vo svojej funkcii skončí na jeseň.

Líder konzervatívcov a odporca brexitu nemal podľa denníka Independent napriek svojim doterajším výrokom žiadnu šancu pokračovať vo funkcii a viesť rokovania so zástupcami EÚ o vystúpení.

Ak by sa o to pokúsil, musel by o ňu bojovať so spolustraníkmi z radov konzervatívcov, ktorí podporujú brexit, no neuspel by.

Škóti a Severní Íri

Prieskumy pred referendom ukazovali, že väčšina ľudí v Škótsku a Severnom Írsku chce na rozdiel od ostatných častí Spojeného kráľovstva zostať v Európskej únii.

To sa aj potvrdilo, 62 percent Škótov a 55,8 percent Severných Írov hlasovalo za zotrvanie. 

Škótov a Severných Írov prevážia hlasy početnejších Angličanov, ktorí sa nakláňajú viac než oni smerom k odstúpeniu z EÚ, a oni by mohli mať pocit, že sa nedobrovoľne ocitli mimo EÚ, písali pred referendom NY Times.

To  znova rozprúdilo diskusie o odtrhnutí sa od Británie, tak ako to bolo v roku 2014 v Škótsku, keď v referende 44,7 percenta škótskych voličov hlasovalo za nezávislosť od Británie a 55,3 percenta bolo proti.

Škótska premiérka Nicola Sturgeonová v piatok oznámila, že chce zabezpečiť pre Škótsko miesto v EÚ.

„Je nepredstaviteľné, že by britská vláda ďalšie referendum o nezávislosti zablokovala,“ myslí si premiérka. Škótsko začne chystať legislatívne kroky k usporiadaniu referenda a bude sa zasadzovať o to, aby ostalo súčasťou EÚ, prehlásila.

David Cameron varoval, že odchod z EÚ môže viesť k rozpadnutiu Spojeného kráľovstva. Prípadného opakovaného škótskeho referenda sa obáva. Bývalý britský premiér John Major si myslí, že „je veľká pravdepodobnosť, že Škóti usporiadajú ďalšie referendum a odídu zo Spojeného kráľovstva, ktoré vo výsledku ostane roztrieštené“.

Dvaja bývalí britskí premiéri, John Major a Tony Blair, predpovedali, že odchod z Únie by znamenal opätovné zavedenie hraničných kontrol medzi Írskom a Severným Írskom.

Britská ekonomika

Štyri dni pred britským referendom vydal Medzinárodný menový fond  (MMF) správu, v ktorej varoval pred prípadným odchodom Británie.  Ten by mal pre ňu znamenať negatívny a silný zásah do ekonomiky a permanentne nižšie príjmy. V dlhodobej perspektíve môže podľa MMF krajina prísť až o 4,5 percenta hrubého domáceho produktu, ktorý by mohla dosiahnuť ako člen EÚ.

Budúci rok by mal britský HDP dokonca klesnúť.

Odchod Británie poškodí ekonomiky ostatných európskych štátov, najmä členov eurozóny, ktorí majú spoločné väzby s Britániou v oblasti obchodu a financií, varuje MMF. Medzi tieto štáty zaradil Írsko, Holandsko, Belgicko, Maltu, Cyprus a Luxembursko.

Nikto však presne nevie, aký dôsledok bude mať výsledok referenda na finančné trhy.  Korešpondent BBC Andrew Walker napísal pred referendom, že niektorí analytici predpovedali prudký pokles britskej libry.

Tak sa aj stalo, libra spadla na najnižšiu úroveň za posledných 31 rokov. Už keď sa začali objavovať prvé predpokladané výsledky referenda, libra sa dostala pod úroveň 1,35 dolára.

Podobné obavy majú aj mnohí ekonómovia, ktorí si myslia, že odchod z EÚ oslabí britskú ekonomiku.

Istý čas by trvalo, kým by si Británia zadefinovala okrem iného aj obchodné vzťahy s Úniou, a nie je vylúčené, že by britskí exportéri mali ťažšie dostať sa na európsky trh. Na druhej strane, mnoho odborníkov si myslí, že Británii by sa po odchode z EÚ, naopak, darilo, a že sa aj prípadný pokles libry rýchlo vráti do normálu.

Líder protieurópskej strany UKIP Nigel Farage držží plagát v rámci kampane proti zotrvaniu Británie v EÚ. Foto: AP/tasr
Líder protieurópskej strany UKIP Nigel Farage držží plagát v rámci kampane proti zotrvaniu Británie v EÚ. Foto: AP/tasr

Európska pomsta

Odchod Británie môže narušiť jej vzťahy so zvyšnými členskými štátmi, myslia si mnohí experti.

Prezident Európskej komisie Jean-Claude Juncker varoval Britániu, aby si pamätala, že dezertérov neprijímajú s otvorenou náručou. Európska komisia podľa The Guardian tvrdí, že Británia rýchlo zistí, že sa dostala do roly prosebníka. Prívrženci brexitu si, naopak, nemyslia, že by Európska únia držala v rukách všetky karty pri vytváraní nového vzťahu medzi nezávislou Britániou a zvyškom Únie.

Skupina európskych politikov už niekoľko týždňov vedie dôverné diskusie a pracuje na takzvanom pláne B.

V ňom im nejde o to, aby uľahčili Británii odchod z Únie, a aby prebehol čo najplynulejšie, ani aby spravili z brexitu úspech, píše the Independent. Chcú, aby bol brexit pre Britániu čo najbolestivejší a zároveň aby bol odstrašujúcim príkladom pre všetky ostatné krajiny,  ktoré by mohli Britániu nasledovať.

EÚ sa bude snažiť dokázať, že vystúpenie z Únie bude mať vážne dôsledky.

Očakáva sa, že medzi členským štátmi dôjde k nezhodám, pretože každý sa bude snažiť ochrániť si svoje obchodné vzťahy s Britániou inak.

Briti by však nemali čakať priaznivejšie zmluvné podmienky týkajúce sa rokovaní s Úniou, pretože európski lídri, ktorí nechcú robiť ústupky krajine, ktorá ich odmietla, ich podľa NY Times, s odvolaním sa na európske úrady, budú blokovať.

Britániu vylúčia z rokovaní a samitov

Päť dní po referende, 28. júna, sa v prípade brexitu David Cameron stretne s 27 lídrami členských štátov v Bruseli, kde začne krajiny s odvolaním sa na článok 50 Lisabonskej zmluvy pripravovať na odchod Británie z EÚ. To nemusí urobiť hneď, s aktivovaním článku 50 môže ešte chvíľu počkať.

Ten im stanovuje lehotu dvoch rokov, dovtedy sa musí dohodnúť s Úniou o podmienkach odchodu. Británia de facto neprestane byť členom Únie hneď, ako svoj odchod oznámi, no je otázne, či jej ostatné členské štáty dovolia zúčastniť sa počas týchto dvoch rokov na samitoch a rokovaniach.

Independent sa odvoláva na francúzske zdroje, podľa ktorých sa v diskusiách o pláne B pozreli aj na možnosť, že Britániu vylúčia zo všetkých interných rokovaní týkajúcich sa chodu Únie, vrátane rokovaní o brexite. Británia by sa dostala na pozíciu, akú majú krajiny kandidujúce za vstup, ale z opačnej strany. Nemohla by sa účastniť na žiadnych samitoch ani radách ministrov počas celého obdobia, čo by bola jej členom a čakala by na odchod.

Účastníci kampane za zotrvanie v EÚ. Foto: TASR/ap
Účastníci kampane za zotrvanie v EÚ. Foto: TASR/ap

Príklad Británie by nasledovali ďalšie krajiny

Viacerí experti sa zhodujú, že odchod Británie vážne otrasie piliermi Únie a ovplyvní jej ďalší vývoj. Nacionalisti a euroskeptici si posilnia svoju pozíciu a experti nevylučujú, že by sa Britániou mohli inšpirovať aj ďalšie krajiny.

K podobnému referendu ako bolo v Británii vyzvali  dnes ráno na sociálnych sieťach aj predsedníčka Národného frontu Marine Le Penová či líder holandskej protieurópskej Strany pre slobodu Geert Wilders.

Daniela Schwarzer, riaditeľka German Marshall Fund, si myslí, že „ak EÚ nebude schopná dokázať, že sa oplatí byť jej členom, môže mať nákazlivý efekt v iných krajinách“.

„Populisti po celej Európe budú brexit oslavovať ako oslavu demokracie, kde konečne mali väčšie slovo občania než elity. Populisti naberú na sile. A trh by mohol reagovať v štýle: Prvá tehla zo steny je von, a teraz si poďme staviť na ďalšiu tehlu,“ hovorí Guntram Wolff, riaditeľ nezávislej výskumnej inštitúcie Bruegel v Bruseli, pre NY Times. Ďalšou tehlou by podľa neho mohlo byť ekonomicky slabé Taliansko, čo by „mohlo viesť k domino efektu“, ktorý by spôsobil prudký pokles eura spolu s librou.

„Neznamená to, že pravica získa moc, ale budú mať pocit, že majú spoločnú históriu, a proeurópske vládne elity sa budú báť robiť kroky k ďalšej integrácii. Federalizmus bude mŕtvy a ďalšie generácie čakajú ďalšie referendá a zmeny zmlúv, takže nastane nové obdobie, kde hlavné slovo bude mať sila národa a nie federálna budúcnosť, akú chce Európska komisia,“ myslí si Wolff.

Predseda Európskej rady Donald Tusk varoval, že nikto nemôže predpokladať dlhodobé dôsledky. „Ako historik sa obávam, že brexit by mohol znamenať rozpad nielen EÚ, ale taktiež západnej politickej civilizácie,“ povedal Tusk.

Zaviedli by víza

Rekordné čísla imigrantov žijúcich v Británii tvoria jeden z hlavných pilierov kampane za odchod. Takmer tri štvrtiny občanov Únie pracujúcich v Británii by v prípade brexitu nesplnili aktuálne vízové požiadavky pre zahraničných pracovníkov, ktoré v Británii musia aktuálne splniť imigranti z krajín mimo EÚ, píše FT Times.

Takéto obmedzenia sa podľa FT Times zavedú pravdepodobne voči novým prisťahovalcom a nie tým občanom Únie, ktorí už v Británii žijú.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.

Veľká Británia a brexit

Svet

Teraz najčítanejšie