Denník N

Kaliňák obludný systém nevytvoril, on ho len zveľadil

Zvykli sme si, že Smer má poslušných poslancov, ale prečo sa rovnako začali správať aj v Moste a Sieti?

Autor je politológ

Pri hodnotení práce ešte stále aktuálneho ministra vnútra sa na začiatku hodí mierne pozmeniť prezidentovu myšlienku z jeho ostatnej parlamentnej reči: Asi niet osoby na Slovensku, ktorá by uverila, že Robert Kaliňák je stelesnením bojovníka proti korupcii.

Napriek tejto úplne jasnej a zrozumiteľnej axióme sa podpredseda Smeru udržal na čele pre každú vládu s korupčnými sklonmi mimoriadne dôležitého rezortu výnimočne dlho a rýchlo sa blížiace letné uhorkové obdobie mu dáva nádej, že vo funkcii ministra pobudne ešte nejaký čas. Dovolenky poslancov (i tých opozičných) klopú na dvere a dva mesiace sú dostatočné obdobie na to, aby každý problém, bez ohľadu na jeho intenzitu a závažnosť, na Slovensku upadol do zabudnutia. Nechať problém vyhniť, to je predsa také slovenské.

Smer sa pre Kaliňákovu kauzu nemusí obávať ani výrazného odlevu svojich voličov. Ďalšie parlamentné voľby sú ďaleko, ľudia rýchlo zabúdajú a prístupy Mosta a torza, čo ostalo po Sieti, k škandálu ministra vnútra dokazujú, že aj keď sa kradne lopatami, vždy sa nájdu politici, ktorí (citujúc obchodníka s pozemkami Bélu Bugára) „staré kauzy neriešia“.

Dokonalý systém

Hoci sa meno Roberta Kaliňáka stalo na Slovensku synonymom pre politické podvody a klamstvá už v predchádzajúcich volebných obdobiach, jeho aktuálny škandál potvrdil dva dôležité fakty.

Tým

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie