Denník N

Zomrel David Carr, jeden z najlepších novinárov súčasnosti

Foto: Flickr/Web Summit
Foto: Flickr/Web Summit

Každý pondelok vychádzal na stránkach denníka New York Times stĺpček o médiách Media Equation. Tento týždeň vyšiel posledný. Jeho autor David Carr zomrel.

David Carr, jeden z najvýraznejších a najlepších novinárov súčasnosti, zomrel vo štvrtok v redakcii denníka New York Times. Skolaboval krátko pred 21. hodinou a po prevoze do nemocnice zomrel. Mal len 58 rokov.

„Predtým, ako som sa dozvedel o jeho smrti, som sa pozeral na jeho rozhovor s Edwardom Snowdenom, Glennom Greenwaldom a Laurou Poitras,“ napísal novinár Anthony De Rosa o diskusii k dokumentárnemu filmu Citizenfour, ktorú David Carr moderoval len pár hodín pred svojou smrťou.

„Ako som to sledoval a počul Davidov kašeľ, mal som obavy o jeho zdravie. Keď sme spolu naposledy telefonovali, vravel, že je veľmi nachladnutý,“ napísal De Rosa.

Najlepší novinár svojej generácie

Šéfredaktor New York Times Dean Baquet informoval svojich kolegov o Carrovej smrti vo štvrtok v noci. David Carr bol podľa neho „najlepší mediálny reportér svojej generácie, pozoruhodný a vtipný muž, ktorý bol jedným z vodcov našej redakcie“.

„David Carr bol jedným z najtalentovanejších novinárov, akí kedy pôsobili v New York Times,“ povedal vydavateľ novín Arthur Ochs Sulzberger mladší.

Mediálny analytik Ken Doctor ho dokonca označil za maskota Timesov, ktorý v čase najväčších obáv o budúcnosť novín pochopil ich hodnotu a vedel reprezentovať poctivú žurnalistiku a demokraciu najlepšie a na mnohých fórach. Dobre známy je napríklad z dokumentu Page One, kde hral hlavnú úlohu.

Carr prišiel do newyorských Timesov v roku 2002. Začínal ako ekonomický reportér so zameraním na médiá. Jeho stĺpček Media Equation vychádzal každý pondelok v biznisovej sekcii novín. V online archíve Timesov sa nachádza jeho 1776 článkov.

Minulý rok začal učiť na Bostonskej univerzite. Okrem prednášania o tom, ako vytvárať obsah pre internet, vysvetľoval, ako sa mení svet médií. „Myslím si, že to, ako dnes prebieha vyučovanie žurnalistiky, vôbec nepripravuje deti na svet, do ktorého vstupujú,“ povedal.

Ako poznamenal český novinár Miloš Čermák, David Carr v sebe spájal minulosť a budúcnosť žurnalistiky.

Jeho význam pre svet médií potvrdzuje aj informácia o jeho smrti na titulnej strane piatkových Timesov. Nie každý novinár si vyslúžil takúto poctu.

Prekonal rakovinu aj drogovú ZÁVISLOSŤ

Carr v roku 2008 napísal knihu The Night of the Gun, v ktorej spomína na svoje problémy so zákonom, závislosť od kokaínu a na to, ako sa z nej vyliečil. Opísal, ako prekonal rakovinu, vychovával svoje dvojičky a stal sa novinárom v najprestížnejších novinách na svete.

„Žijem život, ktorý si nezaslúžim, ale my všetci chodíme po tejto zemi s pocitom, že sme podvodníci. Trik je v tom, že musíme byť vďační,“ napísal Carr v knihe.

Jeho životný príbeh bol ako z veľkej filmovej drámy. Následky choroby a drogovej závislosti boli viditeľné na jeho tele a podpísali sa aj jeho chrapľavom hlase.

Novinár Andy Carvin to vo svojom tweete vystihol, keď Carra prirovnal ku gitaristovi skupiny Rolling Stones: „David Carr bol Keith Richards médií – po tom všetkom, čím prešiel, to vyzeralo, že je nezničiteľný. A teraz je preč.“

V krátkom videu pre portál Mediabistro spomína David Carr na svoju prvú veľkú reportáž. Bola o policajnej brutalite a napísal ju ešte počas svojho štúdia na University of Minnesota v roku 1982.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.

Kultúra, Svet

Teraz najčítanejšie