Denník N

Breivik chce žalovať nórsku vládu, samotkou ho vraj mučí

Anders Breivik spolu so svojím obhajcom Geirom Lippestadom. Foto - TASR/AP
Anders Breivik spolu so svojím obhajcom Geirom Lippestadom. Foto – TASR/AP

Masový vrah chce podať žalobu do Veľkej noci.

Nórsky pravicový extrémista Anders Breivik sa chystá žalovať nórske ministerstvo spravodlivosti kvôli podmienkam vo väzení. Nepáči sa mu, že musí byť v izolácii.

Dlhodobý pobyt na samotke sa rovná mučeniu, tvrdí jeho obhajca Geir Lippestad pre nórsky denník Dagbladet Žalobu chce podať ešte pred Veľkou nocou.

Zároveň sa mu nepáči, že mu v decembri úrady zakázali dostávať poštu. Mali podozrenie, že sa snaží z väzenia založiť protiislamské hnutie.

Breivik v roku 2011 zabil v Osle a okolí 77 ľudí. O rok neskôr ho odsúdili na 21-ročný trest väzenia s tým, že sa môže predlžovať až na doživotie.

Lippestad je presvedčený, že podmienky Breivikovho väznenia odporujú tretiemu článku Európskej dohody o ľudských právach, podľa ktorej by nikto nemal byť vystavený  „mučeniu, neľudskému a ponižujúcemu zaobchádzaniu“. „Dlhodobá izolácia sa stáva formou mučenia.“

Zároveň tvrdí, že ľudské práva sa týkajú aj Breivika. „Pravdepodobne bude vždy výnimočným väzňom s mimoriadnymi obmedzeniami, ale nemôže sedieť v izolácii navždy. Chceme, aby mal kontakt s ostatnými zadržiavanými,“ povedal Lippestad.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.

Svet

Teraz najčítanejšie